Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Vali Varol’dan Rüzgar Enerji Santralinde İnceleme

Vali Dr. Osman Varol, Merkez’e Bağlı Aydınca, Beldağı, Çatalçam ve Halifeli Köyleri mevkiinde bulunan rüzgâr enerji santralinde incelemelerde bulundu.

Vali Varol’dan Rüzgar Enerji Santralinde İnceleme
Vali Varol’dan Rüzgar Enerji Santralinde İnceleme Umut Özsoy
Bu içerik 353 kez okundu.
Advert

 Amasya Merkez ilçeye bağlı Aydınca, Beldağı, Çatalçam ve Halifeli köyleri mevkiinde tamamı orman sahası içinde kurularak işletilen 46,2 MW kurulu güç kapasiteli, Türkiye’nin enerjide 287’nci, rüzgâr enerjisinde 66’ncı, Amasya’nın ise 2’nci büyük rüzgâr enerji santralidir.

 Tesisin tamamı Temmuz 2016 tarihinde faaliyete geçmiştir. Rüzgâr enerji santrali alanı içerisinde mevcut durumda 14 adet türbine, 46,2 MW kurulu güce sahiptir. Santrale önümüzdeki yıllarda ilave yatırımlar yapılarak kapasite artırımı hedeflenmektedir. Burada üretilen elektrik 154 kilovolt enerji iletim hatlarıyla önce Yenidere TM’ye oradan da Kayabaşı TM’ye iletilmektedir. Bölgesel dağıtım sistemlerinden ulusal enterkonnekte sistemlere dağıtılarak tüm ülke ihtiyaçları için değerlendirilmektedir.
 
 Saha 126 m çapında kanatları bulunan, 14 adet 3,3 MW gücünde, teknolojinin son ürünü rüzgâr türbininden oluşan rüzgâr santraline sahip olup, yılda toplamda 149.000 MWh elektrik enerjisi üretilmekte ve sisteme verilmektedir. Tesis ortalama 1350 metre rakımda, 3500 hektar plato üzerinde kuruludur. Yerli imkanlar kullanılarak Türk endüstrisine katkı sağlanmış olup, kapasite artırımında bu fayda devam edecektir.
 
 Sürdürülebilir kalkınma için ulusal enerji ihtiyaçlarının giderilmesi, bölgesel enerji ihtiyaçlarının karşılanması projenin amaçları arasındadır.
 
 Santral yılda 74.000’den fazla hanenin elektrik ihtiyacını karşılamakta ve 80.000 ton karbondioksit emisyonu önlenmektedir. Kurulum aşamasında 250 kişiye yakın istihdam sağlanmıştır. İşletmeye geçildiğinde ise 25 kişilik kadrosu ile bölgesel ve ulusal anlamda ekonomiye katkı sağlamaktadır.

Kaynak: Valilik Sitesi

Vali Varol'dan Rüzgar Enerji Santralinde İnceleme
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X