Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Bakan Ersoy Müzeleri Ziyaret Etti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Amasya programı çerçevesinde Amasya Müzelerini ziyaret etti.

Bakan Ersoy Müzeleri Ziyaret Etti
Bakan Ersoy Müzeleri Ziyaret Etti
Bu içerik 350 kez okundu.
Advert

 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Amasya programı çerçevesinde Şehzadeler Müzesi, Hazeranlar Konağı, Çinili Bahçe, Şeyh Hamdullah Hüsn-i Hat ve Yazı Tarihi Müzesi, Amasya Yazma Eser Kütüphanesi ve Minyatür Amasya Müzesi’ni ziyaret etti. Bakan Ersoy’a Vali Dr. Osman Varol, Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Belediye Başkanı Cafer Özdemir ve protokol üyeleri eşlik ettiler. 

 İl Özel İdaresi Özel Şehzadeler Müzesi; 1800'lü yıllarda inşa edilen ve mal sahibi tarafından 1986 yılında yıktırıldıktan sonra, 2007 yılında Amasya Valiliği tarafından aslına uygun olarak inşa edilerek 2008 tarihinde müze olarak ziyarete açılmıştır. 

 Hazeranlar Konağı; Amasya Merkez Hatuniye Mahallesi’nde sur duvarları üzerine 1865 yılında, Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa’nın defterdarı Hasan Talat Efendi tarafından yaptırılmış, Hasan Talat Efendi’nin kız kardeşi Hazeran hanımın uzun yıllar burada yaşamasından dolayı, "Hazeranlar" adını almıştır. 

 Çinili Bahçe, Amasya Merkez Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’na bağlı olarak faaliyet gösteren ve Amasyalı kadınların hünerli ellerinden çıkarak dünyaya ulaşan çinilerin üretildiği bir sanat atölyesidir. 

 Amasya’nın mümbit coğrafyasında yetişen binlerce şahsiyet, edebiyattan sanata ve astronomiye kadar pek çok alanda öncü olarak isimlerini tarihe yazdırmıştır. Şeyh Hamdullah, ismini İslâm yazı sanatı tarihine altın harflerle yazdırarak Osmanlı hat sanatı ekolünü tesis etmiştir. II. Beyazid’in hokkasını tuttuğu Şeyh Hamdullah’ın hattı okçuluğuyla, okçuluğu hattıyla müsabaka halindeydi ve böylelikle kısa bir süre içinde Kıbletü’l-Küttâp ve Şeyhü’r-Râmiyân unvanlarıyla anılır olmuştur. Hicri 911 tarihindeki menzil taşının üzerine "Sâhibü'l-menzil Hamdullah ibnü'ş-şeyh reîsü'l-hattâtîn şeyhü'r-râmiyân” ibaresi yazılmıştır. Şeyh Hamdullah Hüsn-i Hat ve Yazı Tarihi Müzesi, 2018 yılında Amasya Belediyesi tarafından hizmete açılmıştır.

 Amasya Yazma Eser Kütüphanesi bünyesinde Arapça, Farsça, Osmanlıca el yazması eserlerin bütün örneklerini görmek mümkündür. Kütüphanenin en eski eseri Osman Bin Affan'a (III. Halife Hz. Osman) ait Papirüs üzerine yazılmış El yazması Kuran-ı Kerimdir. Gizli ilimler, astronomi, tıp, edebiyat, felsefe, tarih psikoloji, sanat vb. çeşitli tür ve konularda 2340 adet el yazması ve 4000 adet basma eser mevcuttur. 

 Minyatür Amasya Müzesi II. Bayezid Külliyesi imaret binasının bir salonu içinde unmakta ve gelen misafirlere diğer minyatür müzelerden farklı olarak sinevizyon gösterisi ile 1914 Amasya’sını tüm gerçekçiliğiyle yansıtmaktadır. Gökyüzü modelinde ay ve 2000 adet yıldız canlandırması unmaktadır. Ayrıca Yeşilırmak’ın akışının canlandırıldığı, tarihi su depoları, hareket eden kara trenin maketinin unduğu hem gündüzü hem de geceyi yansıtan uyarlama ile eş manzaralar sunmaktadır.

 

Bakan Ersoy Müzeleri Ziyaret Etti
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
kartal escort