Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Amasya'da Tiyatro Rüzgarı

Samsun Sanat Tiyatrosu tarafından Amasya Kültür Merkezi'nde düzenlenen Kuvayi Milliye Destanı adlı oyun izleyicilerden tam puan aldı.

Amasya'da Tiyatro Rüzgarı
Amasya'da Tiyatro Rüzgarı
Bu içerik 241 kez okundu.
Advert

28.02.2019 Perşembe akşamı Amasya Kültür Merkezi'nde Tiyatro oyuncusu Yaşar Gündem Tarafından sahnelenen  tek kişilik oyun izleyicilerden büyük beğeni topladı.

 

 Oyun Özeti
 "Kuvayi Milliye Destanı- Nazım Hikmet’in 1939’da yazmaya başladığı ve 1941’de bitirdiği Kuvayi Milliye şiiri(destanı) şairin Kurtuluş Savaşı’nı baplar halinde anlattığı bir destandır. Kuvâyi Milliye Destanı’nda Nâzım Hikmet, kapitalist-emperyalist Batı karşıtı, Anadolu insanının kurtuluşunu ifadeye yönelik ideolojik temele yaslanan farklı bir söylem geliştirir. Örtük bir dille ifade alanına taşınan bu söylem, sosyalist düşünce çerçevesinde Marksist dünya görüşünde kaynağını ur. Böyle olunca da o, Kurtuluş Savaşı’na “alışılmış ‘kahramanlık öyküsü’ anlayışından farklı” bakar. Kuvayi milliye destanında, anlamı açıkça verilmese de materyalist, sosyalist dünya görüşü eserin “iç örgülerinde” kuvvetle hissedilir. 

 Her okunduğunda insanı farklı şekilde etkileyen bir başyapıttır. Ulusal kurtuluş savaşında kıyıda köşede kalmış, dipnot insanlarının kahramanlığıdır bu destan... İpliği Türkçe olan bir tığ gibi işlemiştir Nazım Hikmet Kuvayi Milliye'de Türk dilini."

 

 

 

 

 

Amasya'da Tiyatro Rüzgarı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
kartal escort