Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Uluslararası Sağlık, Toplum ve Kültür Sempozyumu Başladı

Amasya Üniversitesi ve Macaristan Debrecen Üniversitesi Sağlık Fakültesi ile ortaklaşa düzenlenen ‘‘5. Kültür Sempozyumları: Uluslararası Sağlık, Toplum ve Kültür Sempozyumu” başladı. İpekköy Yerleşkesi konferans salonunda yapılan sempozyum açılış programına Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu Cansaran, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı M. Fatih Köksal, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fadıl Kara, akademisyenler, konuk bilim insanlar ve öğrenciler katıldı.

Uluslararası Sağlık, Toplum ve Kültür Sempozyumu Başladı
Uluslararası Sağlık, Toplum ve Kültür Sempozyumu Başladı Umut Özsoy
Bu içerik 268 kez okundu.
Advert

Amasya Tarih Boyunca Önemli Bir Şehir Oldu

 Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Orbay, sağlık, kültür ve toplum içerikli bir sempozyumun Amasya’da yapılmasını çok isabetli bulduğunu söyledi. Amasya’nın bir kültür şehri olduğunu belirten Orbay, Sabuncuoğlu Şerefeddin gibi bir tıp adamını yetiştirmiş Amasya’da sağlık alanında da önemli gelişmeler yaşandığını kaydetti.

 Amasya’nın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını; şehirde dolaşan bir turistin aynı anda birçok kültürün izlerini görebileceğini belirten Orbay; Amasya’nın açık hava müzesi bir şehir olduğunu kaydetti. Yeşilırmak’ın zümrüt bir gerdanlık gibi şehri ikiye ayırdığını söyleyen Orbay; böylesine güzel bir şehrin tarih boyunca ilgi odağı olduğunu ve kültürel bir zenginliğe sahip olduğunu ifade etti.

 Amasya’da tarihe yön veren olayların ve olguların gerçekleştiğini, önemli şehzadelerin bu şehirde yetiştiğini, Millî Mücadeleye giden yolda önemli adımların yine bu şehirde atıldığını söyleyen Orbay; Amasya’nın Hattat Şeyh Hamdullah, Mihri Hatun, Sabuncuoğlu Şerefeddin gibi değerleri yetiştiren kadim bir şehir olduğunu da sözlerine ekledi.

 Uluslararası Sağlık, Toplum ve Kültür Sempozyumunun, sağlık olgusunu kültürel boyutlarıyla ele almayı amaçladığını belirten Orbay; sempozyumla sağlık olgusuna bütünlüklü yaklaşabilme, kültürel inanışları ve çalışmaları sağlık hizmetini sunarken kullanabilme, sağlık alanında iletişimi geliştirmeyi de hedeflediklerini ifade etti.

Türkiye Sayesinde Başardık

 Programın açılış sunumunu Azerbaycan Tıp Üniversitesi Onkoloji Anabilim Dalından Dr. Vasif İsmayil yaptı.

 Azerbaycan sağlık hizmetleri ile bilgi veren Dr. İsmayil, tıp eğitimini ülkemizde aldığını ifade etti. Kaliteli ve ulaşılabilen sağlık hizmetleri vermek için ekonomik büyüme de istikrarın korunması ve devlet idaresinde adaletin şart olduğunu vurgulayan İsmayil; sağlığın korunmasının anayasal bir hak olduğunu söyledi.

 Sağlık hizmetlerinin iyi yapılabilmesi için kaliteli doktorlar, hemşireler yetiştirip kaliteli hastaneler kurulması gerektiğini kaydeden İsmayil; halkın her kesiminin de bu hizmetlere ulaşabilmesi gerektiğini belirtti.

Çocuklar Mutlaka Aşılanmalı!

 Azerbaycan’da da Türkiye’deki gibi en çok ölümlerin kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklandığını söyleyen Dr. Vasif İsmayil; çocuklarda aşılamanın önemine dikkat çekti.

 Dünyada aşılama karşıtı bir kampanya yürütüldüğünü söyleyen İsmayil; bu kampanyaların komplo teorilerine dayandığını, aşılamaların bırakılması halinde çocuk ölümlerinde artışın olacağını kaydetti. Rusya, Amerika, Gürcistan gibi ülkelerde kızamıktan ölüm vakalarının yeniden baş gösterdiğini söyleyen İsmayil; çocuk ölümlerinin önüne geçmek için aşılamanın şart olduğunu ifade etti.

 Halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığının Azerbaycan gibi Türkiye’de de sorun olmaya devam ettiğini söyleyen İsmayil; verem mikrobunda direngenliğinin arttığını, savaşlar sonrası göçlerle dünyaya yayıldığını, bu hastalıkla topyekûn bir mücadele gerektiğini belirtti.

 Sağlık hizmetleri konusunda ülkemizin çok desteğini gördüklerini kaydeden Dr. İsmayil; ‘’Azerbaycan da sağlık hizmetleri çevre ülkelere göre ciddi ivme kazandı; bu başarıyı Türkiye sayesinde başardık. Rusya’da tanınmış bir cerrah var. Onunla bir sohbetimizde bana ‘Biz bu kadar senedir doktor yetiştirmeye çalışıyoruz, kırk yaşına gelmiş bir insan zar zor bir şeyler üretmeye çalışıyor. Türkler yirmi beş yaşında cerrah nasıl yetiştiriyor; ben bunu daha anlayamadım’ dedi. Atatürk’ün dediği gibi Türk insan çalışkandır, zekidir; siz de zekanıza, çalışkanlığınıza güvenin. İyi ki Türkiye var iyi ki kardeş iki ülkeyiz.’’ cümleleriyle sunumunu noktaladı.

 Rektör Orbay, Dr. Vasif İsmayil’e katkılarından dolayı teşekkür ederek fidan dikme sertifikası takdim etti. Sempozyum bilimsel programla devam ediyor.

Uluslararası Sağlık Toplum ve Kültür Sempozyumu Başladı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X