Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

'OKA' Mart Ayı Toplantısı Gerçekleştirildi

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Mart ayı toplantısı Vali Dr. Osman Varol başkanlığında Amasya'da düzenlendi.

'OKA' Mart Ayı Toplantısı Gerçekleştirildi
'OKA' Mart Ayı Toplantısı Gerçekleştirildi Umut Özsoy
Bu içerik 270 kez okundu.
Advert

 Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Yönetim Kurulu Mart ayı toplantısı, Vali Dr. Osman Varol’un başkanlığında Amasya’da gerçekleştirildi. Toplantıya Samsun Valisi Osman Kaymak, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çittır, Çorum İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

OKA Yönetim Kurulu Başkanı Vali Dr. Osman Varol yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri,

Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinden oluşan bölgemizde başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve diğer ilgili aktörlerin birbirleriyle işbirliğini geliştirerek bölgemizin gelişmesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüten Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) 2019 yılı Mart ayı Yönetim Kurulu toplantısını gerçekleştirmek ve Yönetim Kurulumuzun gündemindeki konuları görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz.

Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri,

Bilindiği üzere geçtiğimiz ay Samsun’da yapılan yönetim kurulu toplantısında bölgemizde ihracatın artırılmasına katkı sağlamak üzere Kalkınma Ajansımız ile birlikte dört ilin Ticaret ve Sanayi Odalarının koordinasyonunda İl Yatırım Destek Ofislerimiz ile birlikte ihracat potansiyeli olan firmalara teknik destek sunmak “TR83BÖLGESİ REKABETÇİLİK ve DIŞ TİCARET İSTİHBARAT MERKEZİ” kurulmasına ilişkin projemizi başlattık. Bu kapsamda, bölgemizdeki üreticilerin ve firmaların dış ticaret istihbaratlarının geliştirilmesi, bu bağlamda kurum ve kuruluşların uzman kadro ve altyapılarına destek sağlamasına imkân sunmak üzere ve dijital veri tabanları aracılığıyla hedef pazarlara yönelik sektörel ve bölgesel raporların temin edilmesi ve sektörlere göre hedef pazar analizlerinin yapılabilmesi amacıyla gereken ücretli yazılımların Ajansımız tarafından satın alınacak ve buna ilişkin dört ilimizde eğitimler düzenlenecektir. Ayrıca, firmalarımıza teknik destek de sağlayarak bölgemizin ihracatını çok daha yukarı seviyelere ulaştırmayı hedefliyoruz.

Bilindiği üzere bölgemizde çeşitli güdümlü projeler yürütülmektedir. Bugün yönetim kurulu toplantı sonrasında Kalkınma Ajansımızın desteklediği ve Amasya Belediyemiz ile Amasya İl Özel İdaremiz tarafından uygulamaya konulan “Amasya Yeşilırmak Kauçuk Bendi, Rekreasyonel Alanların Oluşturulması, Yenilenebilir Enerji Eksenli Gelişim Projesini” yerinde ziyaret edeceğiz. Bu projenin son revizyonlar ile birlikte toplam bütçesi yaklaşık 20 milyon lira olup projeye Kalkınma Ajansı tarafından yaklaşık 7 milyon lira hibe destek sağlanmıştır. Geri kalan yaklaşık 13 Milyon lira Amasya Belediyemiz ve İl Özel İdaremiz tarafından karşılanmıştır.  Bu projeyle;

            - Yaz aylarında debi ve akım derinliğinin düştüğü Yeşilırmak Nehri’nin akım derinliğinin yaz aylarında artırılarak kent yaşamı ve turizm sektörüne olumsuz etkilerinin önüne geçilmesi,

            - Yeşilırmak Nehri’nin sandallarla gezilebilir hale getirilerek, ilk defa bir turizm ürünü olarak sektörün hizmetine sokulması,

            - Amasya ve TR83 Bölgesi’nde bir örneği bulunmayan 200kw kurulu gücündeki hidrodinamik burgu HES, proje sonunda işletmeye alınarak bölgedeki akarsularda bu modelin yaşama geçirilmesine öncülük edilmesi, Ayrıca, yaklaşık 2000 haneye yetecek miktarda elektrik üretilerek projenin karlılığın artırılması,

            - Kafeterya, çay ocakları, iskeleler, kabartma yapısı ve müzede yeni istihdamın sağlanması ve yeni yöresel ve hediyelik eşya satış yeri işletmesinin kent ekonomisine kazandırılması hedeflenmiştir.

Yeni faaliyete geçen bu güzel projenin ilimizin turizm potansiyelinin geliştirilmesine ve daha fazla turist tarafından ziyaret edilmesine önemli katı sağlayacağına inanıyoruz.

Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri ve Basın Mensupları,

Son olarak, bu toplantı vesilesiyle Yönetim Kurulu toplantımıza katılan ve ilimizi teşrif eden Sayın Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclisi Başkanlarımıza, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarımıza katılım ve desteklerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz ve Yönetim Kurulu toplantımızın bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyoruz dedi.

OKA Mart Ayı Toplantısı Gerçekleştirildi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X