Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Nevruz Bayramı Etkinliklerle Kutlandı

Baharın gelişini ve doğanın uyanışını temsil eden “Nevruz Bayramı”, Amasya Tamimi’nin 100. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde kutlandı.

Nevruz Bayramı Etkinliklerle Kutlandı
Nevruz Bayramı Etkinliklerle Kutlandı Umut Özsoy
Bu içerik 224 kez okundu.
Advert

 Baharın başlangıcını ve doğanın canlanışını simgeleyen Nevruz Bayramı, Vali Dr. Osman Varol’un da katılımıyla Şehzadeler Gezi Yolu’nda düzenlenen etkinlikle kutlandı. Kutlama programına Valimizin yanı sıra Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, 23. Dönem Amasya Milletvekili Akif Gülle, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlarımız katıldı.

 Belediye Başkanı Cafer Özdemir yaptığı konuşmada, baharın başlangıcını ve doğanın bereketini simgeleyen Nevruz Bayramını kutlayarak, bahar mevsiminin Amasya’ya hayırlar getirmesini temenni etti.

Vali Varol ise konuşmasında şunları kaydetti:

 “Nevruz aslında dünyanın hemen hemen her bölgesindeki toplumların tamamen doğadaki gelişmelere paralel bir biçimde onu kutlamak için, onu anlamlandırmak için geliştirdikleri farklı isimler verdikleri, farklı şekillerde kutladıkları ama özünde bahar ile birlikte doğanın tekrar uyanışı ve bu uyanışın insanlara getirdiği sevinç ayrıca hanelerine getirdiği bereket, kış mevsiminin arkasından yeniden başlayan bir aktivite dönemi, bir taraftan çalışmak diğer taraftan çalıştığının karşılığını almak için yılın gerekli zamanının gelişi, bunların tamamının insanlarımızda, dünya insanlarında yarattığı bir coşkuyla dünyanın her yöresinde farklı isimlerde, farklı şekillerde kutlanan bir bahar etkinliği ama özellikle orta doğu ve doğu milletlerinde ve özellikle biz Türk Milleti’nde ayrı bir anlamı olan, bizim varoluşumuzla ilgili çeşitli efsanelerle de ilişkilendirilmiş ve kültürümüzün temel parçalarından bir tanesi olmuş bir etkinlik Nevruz Bayramı.

 Bugün tüm Orta Doğu coğrafyasında, Türk coğrafyasında gerçekten coşkuyla baharın gelişi, doğanın tekrar uyanışı kutlanıyor. Bende burada bu gelecek olan yeni dönemin, her sene tekrarlanan bu döngüde bu yılki bereket döneminin, uyanış döneminin öncelikle hayırlı ve uğurlu olmasını, bizlere, gençlerimize, milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Önümüzdeki dönemde baharla birlikte hem ülke olarak hem aile hem de bireysel olarak bazı sıkıntılarımız varsa bunları aşmamızı diliyorum. Yine tarım hasat döneminin çok bereketli geçmesini, ekonomik olarak ülkemizin yaşadığı geçici duraksamayı aşmasını velhasıl herkesin derdine bu yeniden uyanan doğanın bir çare getirmesini temenni ediyorum.”

 Program kapsamında Amasya Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi, İlduş Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları Ekibi halk oyunları gösterisi sergiledi. Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri müzik sunumu icra etti. Amasya Anadolu Lisesi öğrencileri gösteriler düzenledi. Daha sonra Türklerin Ergenekon’dan çıkışını sembolize eden demir dövme seremonisi yapıldı ve geleneksel Nevruz ateşi yakılarak halaylar çekildi.

 

 

Nevruz Bayramı Etkinliklerle Kutlandı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X