Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

'Tarım Şehr-i Amasya' Projesi Tanıtıldı

Amasya’nın tarım ve hayvancılık sektörlerine yönelik 13 önemli proje, “Tarım Şehr-i Amasya” başlığıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

'Tarım Şehr-i Amasya' Projesi Tanıtıldı
'Tarım Şehr-i Amasya' Projesi Tanıtıldı Umut Özsoy
Bu içerik 226 kez okundu.
Advert

 Vali Dr. Osman Varol’un göreve başlamasında bu yana gerçekleştirdiği koordineli çalışmalar ve araştırmalar neticesinde ilimizin tarım ve hayvancılık sektörlerine yönelik oluşturulan 13 önemli proje, düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaşıldı.

 Toplantıda Vali Dr. Osman Varol’un yanı sıra Amasya Milletvekilleri Mustafa Levent Karahocagil ile Hasan Çilez, İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Erarslan, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, proje uzmanları ve basın mensupları bulundu.

 Vali Dr. Osman Varol projelerin tanıtım sunumu öncesi yaptığı değerlendirmelerde şu ifadelere yer verdi:

 “Amasya’da göreve başladıktan sonra öncelikle saha çalışması yaptık ve ilimizin dört ana sektörde eksiklerini, ihtiyaçlarını tespit ettik. Daha sonra bunlar bölgesel ve ulusal kalkınma programlarıyla kesiştirilerek kısa, orta ve uzun vadeli programlar belirlendi. Daha sonra bu eylem planlarını takip etmesi için gerekli kurumlarımıza sunduk.

 Tarımda özellikle birkaç kalemde önemli, iddialı üretim rakamlarına sahibiz. Soğanda malumunuz yıllara göre, iklimin gidişatına göre Türkiye genelinde birinci veya ikinci oluyoruz. Yine kiraz üretiminde önemli bir yere sahibiz. %5,5 - %6 arası bir üretimle Türkiye’de dördüncü sıradayız. Çok yüksek kaliteye sahip bir üretimimiz var bunun büyük bölümü ihracat ürünü olarak ortaya çıkıyor. Yine coğrafi işaret tescilini aldığımız çiçek bamyasında önemli bir noktadayız. Bunun ayrıca gastronomi alanında değerlendirilmesi için başka çalışmalarımız da mevcut. 3.500 dekar kayıtlı, toplamda ise 4.500 dekar civarında ciddi bir sera alanımız mevcut. Bunun sonucunda çok ciddi bir domates üretimimiz mevcut.

 Hayvancılıkta da çok önemli bir yere sahibiz. Canlı hayvan varlığımız hem büyükbaşta hem de küçükbaşta ciddi bir artış gösterdi. Büyükbaş hayvancılıkta Suluova bölgemiz ciddi bir kümelenmeye sahip. Türkiye’de ilklerden biri olan Suluova Besi OSB’ye sahibiz. Siyasilerimizin, kurumlarımızın katkısıyla burası ciddi bir atılım gerçekleştirerek boş 18 alanın tamamı tahsis edildi. Bu yılsonuna kadar Besi OSB’nin tamamen dolması planlanmakta ve hatta bir genişleme sahası öngörülmektedir. Türkiye’de teknoloji açısından birinci, kapasite açısından üçüncü büyük et entegre tesisimiz burada bulunmaktadır. “Amasya” adını kullanarak bir marka oluşturdular ve market zinciri kuruyorlar. Bu anlamda hayvancılık tarafında da çok ciddi bir konumdayız.

 Dünya çok hızlı dönüyor, çok hızlı ilerliyor. Bizim de bu hızlı gelişen piyasa koşullarında bulunabilmek için sağlam adımlar atmamız gerekiyor. Bu anlamda az önce belirttiğim hususlarda arkadaşlar büyük gayret gösterdiler, büyük çabalar sarf ettiler ve bunun sonucunda bir grup proje ortaya koyduk. Bu projelerin bir kısmı ölçek olarak piyasaya örnek olabilecek boyutta. Bazıları rakamsal olarak çok büyük meblağlar içermese de o sektörde önemli farkındalıklar oluşturabilecek seviyede. Bazıları da maliyetleri olarak Türkiye’de sayılı olabilecek çok ciddi büyüklüklerde projeler.

 Bunları gerçekleştirerek hem ilimizde zaten iyi olan tarım sektörünü bir üst düzeye çıkarmayı hem de tarımsal üretimde artı değerleri, tarımsal üretimden elde edilen geliri daha üst düzeylere çıkarmayı amaçlıyoruz. Üretim süreçlerinde ilimizde dikkat çeken önemli bir nokta da üreticiden ziyade ara işlemleri sağlayanların bu piyasadan daha çok kazanç elde ettiğini görüyoruz. Önümüzdeki dönemde de bu alanda bazı çalışmalarımız olacak. Şimdiden bu projelerin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

 Vali Varol’un konuşmasının ardından Amasya’nın tarım ve hayvancılık sektörlerine yönelik olan 13 önemli proje tanıtıldı. Bu projeler:

1-) NADAS ALANLARININ DARALTILARAK TARIMSAL ÜRETİME KAZANDIRILMASINA YÖNELİK “NOHUT YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ”

- Yemeklik tane baklagillerden nohut özellikle kurak iklim koşullarında toprak verimliliğini koruma, artırma ve nadas alanlarının azaltılmasında kullanılma olanağı bulan bir bitkidir.

- Ülkemizde 5 Milyon dekar alanda 630 Bin ton nohut üretimi gerçekleşmekte olup, İlimizde 17 Bin dekar alanda 2 Bin ton üretim gerçekleşmektedir.

- Nadas alanlarının tarımsal üretime kazandırılması kapsamında baklagiller gibi kuraklığa dayanıklı bitki çeşitlerinin üretimlerinin desteklenerek 31.159 hektar olan nadas alanlarının her yıl %5 azaltılarak 2023 yılında 24.500 hektar seviyesine indirilmesi hedeflenmektedir.

2-) NADAS ALANLARININ DARALTILARAK TARIMSAL ÜRETİME KAZANDIRILMASINA YÖNELİK “ASPİR YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ”

- Farklı değerlendirilme şekilleri de bulunan aspir özellikle yarı kurak bölgelerde, toprak derinliği ve toprak verimliliği az olan kısımlarda, birim alan verimi en yüksek olan yağ bitkisidir.

- Yabancı ot mücadelesi hariç kimyasal mücadeleye ihtiyaç duymamaktadır.

- Dikenli yapısından dolayı domuz zararından etkilenmemektedir.

Ülkemizde 247 Bin dekar alanda 35 Bin ton aspir üretimi gerçekleşmekte olup, İlimizde 5.400 dekar alanda 841 ton üretim gerçekleşmektedir.

3-) BAĞCILIĞIN CANLANDIRILMASI VE GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK “YÜKSEK SİSTEM BAĞ YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ”

- Bağcılık açısından yerkürenin en elverişli iklim kuşağı üzerinde bulunan Türkiye, asmanın gen merkezi olmasının yanı sıra son derece eski ve köklü bir bağcılık kültürüne de sahiptir.

- Yüksek sistem bağcılık (telli terbiye sistemi) modeli; toprak işleme, budama, hasat ve ilaçlı mücadele konusunda daha elverişli, ürün verimi ve ürün kalitesi açısından avantajlı ayrıca makineli tarıma da uygun bir sistemdir.

- Ülkemizde 2 Milyon dekar alanda 1,5 Milyon ton sofralık çekirdekli üzüm üretimi gerçekleşmekte olup, İlimizde 7 Bin dekar alanda 10 Bin ton üretim gerçekleşmektedir.

- Ülkemizde 611 Bin dekar alanda 464 bin ton şaraplık üzüm üretimi gerçekleşmekte olup, İlimizde 396 dekar alanda 300 ton üretim gerçekleşmektedir.

4-) ALTERNATİF ÜRÜN TARIMININ YAYGINLAŞTIRILMASI KAPSAMINDA “KAPAMA TRABZON HURMASI BAHÇESİ TESİSİ”

- Geleneksel üretim kalıplarından sıyrılıp rekabet gücü yüksek, verimli ve kaliteli bitkisel üretim modeline geçmek için katma değeri yüksek yeni ve alternatif ürünlerin yöre ile buluşturularak yöre tarımına kazandırılması amaçlanmaktadır.

- Soğuk zararına (ilkbahar geç donları) uğrama ihtimali minimum seviyededir.

- Kimyasal mücadeleye fazla ihtiyaç duymamaktadır.

- Eylül – Ekim aylarında, ilimizde mevcut diğer meyvelerin hasatlarının tamamlandığı dönemde hasat edilip pazara sunulmaktadır.

- Hasat periyodunun uzun olmasından dolayı dışarıdan işçi tutulmadan aile bireyleri tarafından hasadı tamamlanabilmektedir.

- Ağaç başına verimi yüksektir. (İlimizde ağaç başına verim 84 kg’dır.)

- Trabzon hurması taze tüketildiği gibi kuru olarak da tüketilen bir meyve olup, kurusunun ekonomik değerinin yüksek olması üretim fazlasının kurutularak değerlendirilmesini sağlamaktadır.

- Ülkemizde 28 Bin dekar alanda 47 Bin ton Trabzon hurması üretimi gerçekleşmekte olup, İlimizde 128 dekar alanda 626 ton üretim gerçekleşmektedir.

5-) ALTERNATİF ÜRÜN TARIMININ YAYGINLAŞTIRILMASI KAPSAMINDA “KAPAMA HÜNNAP BAHÇESİ TESİSİ”

- Hünnabın İlkbahar geç donlarından etkilenmeyip ikinci yılda ürün verimine başlaması, fazla miktarda hastalık ve zararlı konukçusunun bulunmaması ve yüksek gelir elde edilmesi alternatif bir ürün olma özelliğini arttırmaktadır.

- Hünnap taze tüketildiği gibi kuru olarak da tüketilen bir meyvedir.

- Ülkemizde 1.621 dekar alanda 792 ton Hünnap üretimi gerçekleşmekte olup, İlimizde 268 dekar alanda 264 ton üretim gerçekleşmektedir. İlimiz Hünnap üretiminde Ülke genelinde 1. sıradadır.

6-) YÖREYE AİT ÜRÜNLERİN “ORGANİK KOŞULLARDA” ÜRETİMİNİN DESTEKLENMESİ VE YAYGINLAŞTIRILMASI

Tarım Şehr-i Amasya Pojesi Tanıtıldı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X