Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Süper Fikirler Yarışmada Buluştu

Finalde öğrenciler tarafından geliştirilen 17 proje yarışırken, jürinin yaptığı değerlendirmeye göre ilk 5’e giren projelere ödülleri verildi

Süper Fikirler Yarışmada Buluştu
Süper Fikirler Yarışmada Buluştu Ali Rıza Ağış
Bu içerik 320 kez okundu.
Advert

Finalde öğrenciler tarafından geliştirilen 17 proje yarışırken, jürinin yaptığı değerlendirmeye göre ilk 5’e giren projelere ödülleri verildi.

Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen ‘Süper Bir Fikrim Var!’ isimli ödüllü proje yarışmasında ödüller sahibini du. Finalde öğrenciler tarafından geliştirilen 17 proje yarıştı. Üniversite öğretim elemanlarından oluşan jürinin yaptığı değerlendirmeye göre ilk 5’e giren projelere ödülleri verildi. Yarışmaya katılan öğrenciler projelerinde yoğunlukla atık malzemeler kullandıklarını ve projeyi cüzi maliyetlerle ortaya çıkardıklarını kaydettiler.

Final programına katılan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat; projede emeği geçen öğrencilere ve danışman hocalarına teşekkür ederek gençlerin cesaret gösterip yarışmada fikirlerini ortaya koymalarının önemli bir basamak olduğunu söyledi. Polat; gençlere ‘’Hepiniz birincisiniz, hepiniz bir incisiniz’’ dedi.

Ülke in 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için en önemli unsurun nitelikli bilgi ve insan gücü olduğunu belirten Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Tanak, “Amasya Üniversitesi ailesi olarak öğrencileri e fikirlerini sunabilecekleri, inovatif düşünme yeteneklerini ortaya koyabilecekleri bir platform oluşturmaya çalıştık. “Yeni Fikirler, Yeni Ürünler” parolasıyla düzenlediği bu etkinlikle öğrencileri in teorik bilgilerini uygulamaya dökmelerini, onlara bilim ve ar-ge dairesinde teknoloji geliştirmenin önemini kavratmayı amaçlıyoruz. Öğrencilerin bir yıllık emekleri sonucunda birbirinden ilginç 17 proje ortaya çıktı. Her ne kadar ilk beş dereceye giren proje ödüllendirilse de nazarımızda hepsi ödülü hakkediyor. Tüm projeler, tüm fikirler ülke açısından müthiş kıymetlidir. Yarışmaya katılım sağlayan tüm öğrencileri e ve proje danışmanı öğretim elemanlarımıza teşekkür ediyorum.’’ cümlelerini kaydetti.

Ödül alan projeleri açıklayan Jüri Başkanı Prof. Dr. Telhat Özdoğan ödül alan, almayan bütün yarışmacıları ve proje danışmanlarını tebrik ederek; ‘’ Öğrencileri i özgün ve yaratıcı projeler üretmeye teşvik etmeye çalışıyoruz. Tüm gayreti gençleri in çağın gereksinimlerine uygun kendi bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirilmesine katkı sağlamaktır.  Kısıtlı zamanda fikirlerini kısıtlı maliyetlerle ortaya koyan arkadaşlarıma ve danışman hocalarına çok teşekkür ediyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Yarışmada birincilik Arı Kovanı adlı projeye verilirken proje danışmanı Öğr. Gör. Suat Şahin, projelerinin gerçek hayatta da uygulanabilir bir proje olmasını istediklerini kaydetti.

Şahin; “Proje konusunu araştırırken arıcılıkla uğraşan vatandaşlarımızın kış aylarında yaşadığı arı kaybını en aza indirebilecek bir tasarım yapma konusunda öğrencileri le fikir birliğine vardık ve bu proje i hayata geçirdik. Yaptığımız projeyle yenilenebilir enerji kaynaklarını etkin bir şekilde kullanarak arıların kış aylarında ihtiyaç duydukları uygun yaşam ortamını sağlamayı amaçladık. Arı kovanlarının üzerine yerleştirdiği güneş panelleri yardımıyla elde ettiği elektrik enerjisini kaynak olarak kullandık. Sonuç olarak ortaya çok güzel bir proje çıkardığımız için öğrencilerim ve ben çok mutluyuz. Öğrencilerime emeklerinden dolayı teşekkür eder bundan sonraki hayatlarında da başarılarının devamını dilerim.’’  ifadeleriyle projeyi tanıttı .

Jüri değerlendirmesi neticesinde dereceler şu şekilde belirlendi:

Süper Fikirler yarışmaşmada buluştu
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
kartal escort