Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Amasya'da Aile Sosyal Destek Programı Kapsamında 3876 Hane Ziyaret Edildi

Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında Amasya'da bugüne kadar 3876 hane ziyareti gerçekleştirildi.

Amasya'da Aile Sosyal Destek Programı Kapsamında 3876 Hane Ziyaret Edildi
Amasya'da Aile Sosyal Destek Programı Kapsamında 3876 Hane Ziyaret Edildi Volkan Hamdi Yolaçan
Bu içerik 154 kez okundu.
Advert

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın öncülüğünde il müdürlüğüne bağlı Amasya Sosyal Hizmet Merkezi ve Merzifon Sosyal Hizmet Merkezi tarafından yürütülen Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında, yaşam koşullarının iyileştirilmesini amaçlayarak aile ve bireylerin sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerin planlanması ve uygulanması, gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden (eğitim, sağlık, istihdam vs.) yararlanılmasının sağlanması amacıyla sürecin tüm aşamalarında rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sunulması planlanıyor.

Bu kapsamda 2017 yılından itibaren alanında uzman meslek elemanları tarafından hane ziyaretleri gerçekleştirerek sosyal yardım ve sosyal hizmete ihtiyacı olan vatandaşlarımız tespit edilmekte, durumlarına uygun hizmetlerden ve gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden yararlandırılmaları sağlanmakta. Ayrıca ailelere rehberlik ve danışmanlık hizmetleri sunarak aile ve bireylerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi amaçlanmakta. ASDEP görevlileri tarafından tespit edilen hususlar müdürlük görev alanında ise Sosyal Hizmet Merkezleri tarafından çözüme kavuşturulması yönünde çalışmalar yapılmakta, Bakanlığımız görev alanı dışındaki durumlarda ise diğer kamu kurumlarına yönlendirilmekte.

Ülke genelinde ve ilimizde gerçekleştirilen hane ziyaretleriyle aile ve bireylerin; sosyal yardım ve sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal yardım ve sosyal hizmet modellerinin planlanması ve uygulanması, gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden yararlanılmasının sağlanması, sosyal risklerin belirlenmesi ve önleyici tedbirlerin alınması, etkili bir izleme / denetim sisteminin oluşturulması ve sürecin tüm aşamalarında rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin sunulması suretiyle yaşam koşullarının iyileştirilmesi amaçlanmakta. İlimiz genelinde merkez ve Merzifon ilçe mahallelerimizde gerçekleştirilen hane ziyaretleri ile 2018 yılında toplam 2457 hanede görüşme gerçekleştirilmiş ve 2019 yılında toplam 829 haneye ziyaret gerçekleştirilmiş olup yapılan ziyaretler sonucunda 91 hane talep ve ihtiyaçları doğrultusunda ilgili kurumlara yönlendirildi. Ayrıca ilimize her yıl düzenli olarak yaz aylarında gerçekleştirilen mevsimlik göç ile gelen tarım işçileri ile Merzifon ve Merkez ilçemizde bulunan geçici yerleşim yerlerine ziyaretlerde bulunularak toplam 128 hane ziyareti gerçekleştirildi. Yapılan görüşmelerde kişilerin ihtiyaç ve talepleri ilgili birimlere ulaştırıldı.

amasya aile sosyal destek programı hane ziyaret edildi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X