Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Amasya Nöbetçi Eczaneleri

'Mavi Bayrak' Ödülleri Hak Kazanan İşletmelere Teslim Edildi

Gıda üretim ve toplu tüketim yerlerinin taltif ve teşvik edilmesine yönelik “Mavi Bayrak” ödülleri hak kazanan işletmelere teslim edildi.

'Mavi Bayrak' Ödülleri Hak Kazanan İşletmelere Teslim Edildi
'Mavi Bayrak' Ödülleri Hak Kazanan İşletmelere Teslim Edildi Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

Gıda üretim ve toplu tüketim yerlerinin taltif ve teşvik edilmesine yönelik “Mavi Bayrak” ödülleri hak kazanan işletmelere teslim edildi.

İlimizde güvenilir/kaliteli gıda üretim ve toplu tüketim yerlerinin taltif ve teşvik edilmesine yönelik mavi bayrak ödülleri hak kazanan işletmelere İl Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Şeker'inde katılımı ile teslim edildi.

Mavi Bayrak Ödülü kazanan işletmelere ödüllerini takdim eden İl Müdürü Zekeriya Şeker ; "15.01.2018 tarihinden itibaren İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Amasya Valiliğinin onayı ile uygulamaya konulmuş olup, amacı; teknik ve hijyenik yönden gıda mevzuatında belirtilen koşullara özenle uyan, her türlü gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin teknik ve hijyenik şekilde üretim, işleme muhafaza, depolama, pazarlama ve halkın gereği gibi beslenmesini sağlamak, üretici ve tüketici menfaatleriyle halk sağlığını korumak üzere gıda üretim, toplu tüketim ve satış yerlerinin taltif ve teşvik edilmesidir. Ayrıca tüm gıda üretim, toplu tüketim ve satış yerlerinin güvenilir/kaliteli gıda maddesi üretim ve satışını teşvik etmek amacıyla Valiliğimiz adına belgelendirerek ödüllendirmek, halka duyurmak ve böylece sektördeki diğer işyerlerini de daha iyi koşulları sağlamaya teşvik etmektir. Ülkemizdeki gıda denetim sistemi; mevzuatta belirlenen koşulların sağlanıp sağlanmadığının tespiti ve gerektiğinde yasal yaptırımlar ile bu koşulların karşılanmasını sağlayarak tüketicinin güvenilir gıdaya ulaşmasını amaçlandığını fakat, mevzuattaki kriterleri özenle uygulayan ve sürdürülebilir hale getirerek gıda güvenliğine üst düzeyde önem veren işletmelerin, ödüllendirmesi ile ilgili bir mekanizma bulunmadığını bu proje ile ilimizde mevzuata uygun olan işletmelerin mevzuatta belirtilen kriterleri özenle uygulayan, sürdürülebilir hale getirerek gıda güvenliğine üst düzeyde tutan işletmeleri taltif etmektir" şeklinde konuştu.

Konu ile ilgili olarak İl Müdürü Şeker ayrıca "Mavi Bayrak Ödülü” projesi, tarafsızlık ilkesi ile resmi otorite tarafından uygulanan, hiçbir parasal karşılığı olmayan, kapsamlı ve objektif bir proje olma özelliğini taşıdığını   Ödüllü işyerlerinde koşulların devamlılığı noktasında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrol görevlileri tarafından denetimin devam edeceğini koşullarını devam ettirmeyen işyerlerinin ödülleri iptal edileceğini söyledi.

Bu kapsamda 2018 yılında Mavi Bayrak Ödülü almak isteyen işletmelerin başvuruları alınmış olup İl Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünden görevlendirilen komisyon tarafından değerlendirilmiştir. Komisyonca uygun görülen iş yerleri Vali başkanlığındaki Üst komisyona bildirilmiş ve uygun görülen 6 adet işletme Mavi Bayrak ödülünü almaya hak kazandığını 2019 ve 2020 yılları içerisinde başvuru yapan işletmelerin komisyonlarca 2020 yılında değerlendirilerek ödüllendirileceğini aktardı.

Proje; işletme sahiplerinin katılımı ile büyüyerek Amasya turizmine de katkı sağlayacağı inancındayız.

mavi bayrak ödülleri hak kazanan işletmelere teslim edildi
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X