Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Amasya Nöbetçi Eczaneleri

Barolardan Kadın Cinayetleri için Ortak Açıklama

Türkiye Barolar Birliği, aralarında Amasya’nın da bulunduğu barolar ve TÜBAKKOM’dan kadın cinayetlerine yönelik ortak basın açıklaması yapıldı.

Barolardan Kadın Cinayetleri için Ortak Açıklama
Barolardan Kadın Cinayetleri için Ortak Açıklama Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

“KADINLARI DEĞİL, KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURUN”
Türkiye Barolar Birliği, aralarında Amasya’nın da bulunduğu barolar ve TÜBAKKOM’dan kadın cinayetlerine yönelik ortak basın açıklaması yapıldı.
Türkiye’de son dönemde önemli sorunlardan biri haline gelen kadın cinayetleri ile ilgili olarak Türkiye Barolar Birliği, aralarında Amasya’nın da bulunduğu barolar ve Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) tarafından ortak bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Açıklamada, kadınların, kadına karşı şiddeti protesto etmek amacıyla gerçekleştirilen eyleme, yapılan müdahaleye tepki gösterildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Ülkemizde kadın cinayetlerinin hızla arttığı bir dönemde, son olarak birkaç gün önce tanımadığı bir cezaevi firarisi tarafından öldürülen Ceren Özdemir’in katledilmesinin üzüntüsünü ve dehşetini yaşadığımız bir süreçte, kadına karşı şiddeti protesto etmek amacıyla, kadınlar tarafından İstanbul’da yapılan barışçıl bir gösteriye güvenlik güçlerince yapılan müdahaleyi kınıyoruz.
Kadın cinayetlerine karşı yapılan haklı ve barışçıl bir toplantıya yönelik şiddet içeren bu müdahale ve gözaltılar, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının hukuka aykırı bir şekilde engellenmesidir. Kadın cinayetlerine karşı yaşam hakkını savunmak, şiddeti protesto etmek, sorumluları göreve çağırmak demokratik bir hakkın kullanılmasıdır. Tüm dünyada kadına karşı şiddetin simgesi haline gelen bir dans gösterisinin, polis tarafından şiddet kullanılarak dağıtılması ve göstericilerin ters kelepçe takılarak gözaltına alınmaları kabul edilemez.
Kadına yönelen şiddeti önlemek, devletimizin yükümlülüğüdür. Bu doğrultuda, dayanışma gösterilmesi gereken kadınlara, kolluk güçlerinin ve talimat verenlerin uygulamış olduğu şiddeti kınıyor, gözaltına alınanların hemen salıverilmesini talep ediyoruz. Türkiye Barolar Birliği, Barolar ve TÜBAKKOM olarak, kadına karşı şiddetin önlenmesi için haklı taleplerimizi dile getiriyor, mücadelemizi yılmadan sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz.”

barolardan kadın cinayetleri için ortak açıklama
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X