Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Amasya Nöbetçi Eczaneleri

İhracatlık Kiraz Toplantısı Yapıldı

06.01.2020 Tarihinde Amasya Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde Çin Halk Cumhuriyetine Kiraz İhracatı ile ilgili toplantı yapıldı.

İhracatlık Kiraz Toplantısı Yapıldı
İhracatlık Kiraz Toplantısı Yapıldı Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

06.01.2020 Tarihinde Amasya Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde Çin Halk Cumhuriyetine Kiraz İhracatı ile ilgili toplantı yapıldı. Toplantıya konu ile ilgili İl Müdürlüğü Personeli, Çinli kiraz alıcısı, ihracatçı firmalar ve Amasyada önde gelen 131 kiraz üreticisi katıldı.

İl Müdürü Zekeriya ŞEKER açılış konuşmasında " 2019 verilerine göre 25.841 dekar kiraz dikili alan olduğu ve 40 bin tona yakın kiraz üretimi yapılmaktadır. Türkiye kiraz üretiminin %6 sını gerçekleştirmektedir. Türkiye sıralamasında ise 6. Sırada yer almaktadır. Üretimin ancak 4 bin tonunu ihracat yapabilmişiz. Biz burada ileriye dönük ihracata uygun çeşitlerin yaygınlaştırılması yönünde çalışmamız gerekmektedir."

Toplantıda kiraz ihracatı ile ilgili istenen İyi Tarım Sertifikası, Euro Gap Sertifikası, Global Gap Sertifikası, kaliteyi ve kalibreyi artıran ana unsurlardan olan hastalık ve zararlılarla mücadele, pestisit kalıntısı, budama, hasat ve paketleme konularında üreticilere gerekli bilgiler verildi. Toplantının Amasya çiftçilerine hayırlı ve bol, bereketli kazançlar sağlaması temennisiyle toplantıya son verildi.

ihracatlık kiraz toplantısı yapıldı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X