Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Amasya Nöbetçi Eczaneleri

İl Pandemi Kurulu Toplandı

İl Pandemi Koordinasyon Kurulu toplantısı, Vali Dr. Osman Varol’un başkanlığında gerçekleştirildi.

İl Pandemi Kurulu Toplandı
İl Pandemi Kurulu Toplandı Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

İl Pandemi Koordinasyon Kurulu toplantısı, Vali Dr. Osman Varol’un başkanlığında gerçekleştirildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, Çin'in Wuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit eden Koronavirüs (Covid-19) salgınının pandemik (Dünya Çapında Salgın) olarak açıklanmasından sonra ülkemizde de bir dizi acil önlemler alınmıştır.

Bu tedbirlere ilave olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün gece saatlerinde Yeni Koronavirüs ile mücadeleye ilişkin alınan yeni tedbirler açıklanmış, konunun önemine binaen İçişleri Bakanlığımız da yeni bir ek genelge yayımlayarak 81 il valiliğine göndermiştir.

Anılan bu genelge doğrultusunda, vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riski ile ilgili toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebebiyet verilmemesi için İl Pandemi Koordinasyon Kurulu Vali Dr. Osman Varol’un başkanlığında toplandı.

Bu salgının daha çok yayılmasını durdurmak için en etkili yolun sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması engellemek olduğunu kaydeden Vali Varol, toplantıda yaptığı konuşmada, “Covid-19 virüsünün en temel özelliği, fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı bir şekilde artmasıdır.” dedi.

Vali Varol, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü tedbirleri kapsamında Amasya Valiliği tarafından alınan önlemlerin ve bunların uygulanmasının değerlendirileceği ve bir kez daha gözden geçirileceğini ifade etti.

Özellikle 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarının karşılanmasının önemli olduğunu vurgulayan Vali Varol, “İçişleri Bakanımızın talimatlarıyla il ve ilçelerimizde de kaymakamlarımızın başkanlığında ve tüm kurumların temsilcilerinin katılımlarıyla oluşturulan “Vefa Sosyal Destek Grupları” kurulmuş olup, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında çalışmalarımızı hızlı bir şekilde başlattık. Bu kapsamda vatandaşlarımız 112, 155 ve 156 acil arama hatlarını arayarak, yapılan hizmetlerden yararlanmaktadır.” diye konuştu.

Toplumda sosyal hareketliliğin azaltılmasına yönelik olarak bir dizi tedbirlerin alındığına dikkat çeken Vali Varol, bu bağlamda park, bahçe ve mesire yerleri gibi alanlarda hafta sonları tüm yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın faaliyetlerinin yasaklandığını kaydetti.

Vali Varol, ayrıca şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmaların otobüs seferlerinin 28.03.2020 tarihi saat 17:00 itibariyle valiliklerin iznine bağlandığını, çalışmalarına başlayacak olan Seyahat İzin Kurulu’nun vereceği “Şehirlerarası Otobüs Seyahat İzin Belgesi” ile otobüs seferlerinin düzenlenebileceğini söyledi.

Şehirlerarası yolculuk yapmak isteyen vatandaşlarımızın bu kurula başvurarak izin almalarının gerektiğini bildiren Vali Varol, diğer ilçelerde ise Kaymakamlar tarafından oluşturulan seyahat izin kurullarının bu faaliyeti yürüteceğini ifade etti.

Konuşmasından sonra Vali Varol, alınan tedbirler ve ilave yeni tedbirler hakkında kurul üyelerine söz vererek, görüşlerini aldı.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X