Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Amasya Nöbetçi Eczaneleri

ATSO Başkanı Murat Kırlangıç “Ekonomik İstikrar Kalkanı” Kapsamında Başlatılan Uygulamaları Açıkladı

ATSO Başkanı Murat Kırlangıç “Ekonomik İstikrar Kalkanı” kapsamında başlatılan uygulamaları açıkladı.

ATSO Başkanı Murat Kırlangıç “Ekonomik İstikrar Kalkanı” Kapsamında Başlatılan Uygulamaları Açıkladı
ATSO Başkanı Murat Kırlangıç “Ekonomik İstikrar Kalkanı” Kapsamında Başlatılan Uygulamaları Açıkladı Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

Kırlangıç yaptığı açıklamada; Koronavirüs salgınının istihdam, üretim, ticaret ve ödeme sistemine olası etkilerini en az düzeyde tutmak amacıyla uygulamaya alınan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” tedbirlerinin sağlıklı olarak işlemesi ve ekonomik faaliyetin desteklenmesi için bankacılık sektörü tarafından aşağıdaki uygulamalar başlatılmıştır:

1- Çek Ödeme Destek Kredisi

Hazine destekli, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile başta KOBİ’lerimiz olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin, bugüne kadar gerçek ticari işlemlerine dayalı olarak keşide ettikleri ve edecekleri çeklerinin ödenmesi amacıyla, her bir banka tarafından ayrı ayrı belirlenmek üzere tahsis edilen limitler dahilinde kredi kullandırılmaya devam edilecektir.

“Çek Ödeme Destek Kredisi” ile müşterilerin ticari itibarlarının korunmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Kredi desteği 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık % 9,5 faizli olacaktır.
Yıllık cirosu 0-25 milyon TL arasında olan işletmeler bazında azami 1 milyon TL, Yıllık cirosu 25-125 milyon TL arasında olan işletmeler bazında azami 5 milyon TL, Yıllık cirosu 125 milyon TL üzerinde olan işletmeler bazında azami 10 milyon TL kredi kullandırılabilinecektir.

2- Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği

KOBİ’lerimiz olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin işletme sermayesi ihtiyaçları için “Ekonomik
İstikrar Kalkanı Kredi Desteği” ne başlayacaktır.

Kredi desteğini kullanacak firmaların, 2020 yılı Şubat ayı sonu itibarıyla kayıtlı çalışan sayılarında kredi vadesi boyunca azaltma yapmamaları ön koşulu bulunmaktadır.

Teminat eksiği bulunan müşterilerin, krediye erişim imkanı için Hazine destekli KGF kefaleti de sağlanabilecektir.

Kredi desteği 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık %9,5 faizli olacaktır.

Yıllık cirosu 0-25 milyon TL arasında olan işletmeler bazında azami 5 milyon TL, Yıllık cirosu 25-125 milyon TL arasında olan işletmeler bazında azami 25 milyon TL, Yıllık cirosu 125 milyon TL üzerinde olan işletmeler bazında azami 50 milyon TL kredi kullandırılabilinecektir.

Sektör farkı olmaksızın, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen kurumsal ve ticari müşteriler her iki kredi paketine de başvurabileceklerdir.

Uygulamaya katılacak olan bankalar, katılımlarını en kısa sürede kamuoyuna duyurulacak olup, 30 Mart 2020 tarihinden itibaren talep kabul etmeye başlayacaklardır.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X