Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Merzifonda Bakır İşi Bitti

İnsanların hayatlarında yaşanan değişimlerin, eski bir sanat olan Bakırcılık Ustalığı'nı bitirmeye başladığını vurgulayan bakır sanatkarı Hıdır Akçakoyunlu, Merzifon'da bakır işinin bittiğini söyledi.

Merzifonda Bakır İşi Bitti
Merzifonda Bakır İşi Bitti Ali Rıza Ağış
Bu içerik 1305 kez okundu.
Advert

 İnsanların hayatlarında yaşanan değişimlerin, eski bir sanat olan Bakırcılık Ustalığı'nı bitirmeye başladığını vurgulayan bakır sanatkarı Hıdır Akçakoyunlu, Merzifon'da bakır işinin bittiğini söyledi. 75 yıldır bakır sanatkarı olan Akçakoyunlu, eskiden bakırın, evlerin vazgeçilmezi olduğunu belirterek insanların mutfak kültürlerinin değiştiğini ve bakırın unutulmaya başlandığını belirtti. Akçakoyunlu, insanların yaşam kültürlerinin değişimiyle bakırcılığın yerini; alüminyum, çelik ve porselene bıraktığını ifade etti. Tarihi kırk badal arastasında bakır işiyle uğraşan Hıdır Akçakoyunlu mesleğin son temsilcilerinden.
'ÖNCEDEN BAKIR MUTFAKLARIN VAZGEÇİLMEZİYDİ'
    75-76 yıldır, çıraklıktan ustalığa kadar bakır sanatkarı olduğunu vurgulayan Akçakoyunlu, 1950 de Çorum'dan, Merzifon'a usta olarak geldiğini ve Merzifon'da birçok bakırcı çırağı yetiştirdiğini söyledi. Merzifon'a ilk geldiğinde bakırcılık işinden çok fazla anlayan kimsenin olmadığını belirten Akçakoyunlu, "Burada birçok kişiye bakırcılık mesleğini öğrettim. Ben Merzifon'a geldiğimde 3 tane bakırcı vardı. Gençliğimde bakır, mutfakların ve çeyiz sandıklarının vazgeçilmeziydi. Şimdi insanların evlerinde bakır diye bir şey kalmadı" dedi.
'GÜNÜMÜZDE BAKIRIN HİÇBİR ÖNEMİ KALMADI'
    Merzifon'da tek bakır sanatkarının kendisi olduğunu belirten Akçakoyunlu, " Merzifon'da en eski sanatkar benim. Burada sadece bakır satan esnaflar var. Ben önceden bakırı kendim yapıp satıyordum. Eskiden insanlar bakır için ölürdü. Günümüzde ise bakırın hiçbir önemi kalmadı. Önceden evlerde bakırdan başka malzeme kullanılmazdı. Şimdi her şeyin uydurması çıktı" diye konuştu.
'DÜNYA'YA YENİDEN GELSEM YİNE BAKIR USTASI OLURDUM'
    Bakırcılığın yok olduğunu vurgulayan Akçakoyunlu, "Küçüklüğümden beridir ustam bana bu mesleği sevdirdi ve beni en iyi şekilde yetiştirdi. Dünya'ya yeniden gelsem yine bakır ustası olurdum. Çocuklarımın bu işi öğrenip sanatkar olmasını istedim ama çocuklarım bu meslekle ilgilenmediler. Çevre illerden beni eğit diye gelenler oldu onları yetiştirdim. Bakırcılık çok iyiydi ama artık yok" ifadelerini kullandı.
'BANA BAKIRDAN TABUT YAPAR MISIN?'
    Bakırcılık mesleğinde yaşadığı en ilginç olayı anlatan Akçakoyunlu, şöyle konuştu: " Bir tane öğretmen vardı. Yanıma geldi, 'Bana bakırdan tabut yapar mısın?' dedi. Yaparım dedim. Niye bakırdan tabut yaptırıyorsunuz diye sordum. O da 'Öldüğümde vücudumun toprağa değmesini istemiyorum' dedi. Bana bakırdan tabut yaptırdı. Ailesine de vasiyet etmiş; beni bakır tabutla gömeceksiniz diye. Öğretmen ölünce ailesi tabutu almaya geldi. Tabutu verdim ve sonradan öğrendim ki adam yaptığım bakır tabutla gömülmüş."

bakır işi bitti
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X