Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

TUNCER, BAŞKANLIK SİSTEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Cumhuriyet Halk Partisi Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, son günlerde gündemden düşmeyen Başkanlık Sistemi'yle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TUNCER, BAŞKANLIK SİSTEMİNİ DEĞERLENDİRDİ
TUNCER, BAŞKANLIK SİSTEMİNİ DEĞERLENDİRDİ Ali Rıza Ağış
Bu içerik 878 kez okundu.
Advert

    Dünya tarihi araştırıldığında en çok ihtilal ve girişimlerin yaşandığı sistemlerin başkanlık sistemleri olduğunu söyleyen Tuncer, "Parlamenter rejimlerde darbeler ya yoktur ya da yoka yakındır. Ama       Başkanlık sistemleri darbelerle karşı karşıya olan bir sistemdir" dedi.
 
             'AK PARTİ FABRİKA AYARLARINA DÖNDÜ'
     Adalet ve Kalkınma Partisi'nin fabrika ayarlarına döndüğünü belirten Tuncer; "15 Temmuz'da gerçekten kısa bir sürede olsa doğrulara dönmeye çalışan bir Adalet ve Kalkınma Partisi vardı. Şimdi fabrika ayarlarına döndüler. Biz CHP olarak 15 Temmuz'dan önce de sonra da güçlü parlamenter sistem diyorduk. Bağımsız ve adil mahkemeler ve çoğunluğun değil çoğulculuğun kabul edildiği bir demokrasi diyorduk. 15 Temmuz'dan sonra da aynısını diyoruz. Bir değişiklik yok" şeklinde konuştu.
 
         'ÇATIDAN TEMELE DOĞRU İNMEYE ÇALIŞIYORLAR'
     Türkiye'de Başkanlık Sistemi geldiğinde hiçbir şey değişmeyeceğini dile getiren Vekil Tuncer, "Bir tane Ak partili siyasetçi çıksın da bizim istediğimiz başkanlık sistemi şu desin. Bilen yok. Bir bina yapmaya çalışıyorlar binayı çatıdan kuruyorlar. Çatıdan temele doğru inmeye çalışıyorlar. O binanın tutma şansı yok. Başkanlık Sistemi ne yaparsan yap Federasyona giden sistemdir. Ülkenin üniter yapısını başkanlıkla koruma şansın yok" cümlelerini kaydetti.
 
         'TOPLUM KENDİSİNİ SİYASETTEN İZOLE ETTİ'
     Toplumun kendisini siyasetten izole ettiğini belirten Mustafa Tuncer; "Toplumun siyaset umurunda değil. Siyaset toplumun istediği gibi toplum yararına yapılmıyor artık. Toplumla siyaset birbirlerinden uzaklaşırsa bu açılan arayı tek adam, otoriter rejim gibi sistemle doldurulur. Şu an Türkiye bununla karşı karşıya. Burada siyasetçilere görev düşüyor. Amerika'daki başkanlığı getirelim. Genel başkan bunu söylemişti doğruydu. Bunu başkanlığı getirelim diye değil. Eğer sen samimiysen bu ülkeyi bir basamak daha yukarı çıkartmak için hesap verebileceğin sistemi getireceksin" ifadelerini kullandı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X