Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Mesleğimi Devredecek Çırak Bulamıyorum..!

Amasya'nın Suluova ilçesinde 55 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan Bekir Aynacı, işini devredeceği bir çırak yetiştirememenin üzüntüsünü yaşıyor.

Mesleğimi Devredecek Çırak Bulamıyorum..!
Mesleğimi Devredecek Çırak Bulamıyorum..! Haber & Foto:Erhan Gündüz
Bu içerik 877 kez okundu.
Advert

    Küçük yaşlarda dedesi ve babasından öğrendiği mesleğini ilçe merkezindeki bir dükkanda sürdüren 65 yaşındaki Aynacı, yaptığı açıklamada, mesleğini çok sevdiğini ancak iyi bir çırak bulduğu takdirde dükkanını ona ücretsiz devrederek artık işi bırakmak istediğini söyledi.
 
     Geride kalan 55 yılda mesleğini severek yaptığını vurgulayan Aynacı, "Malzeme getir götür yaparak dedemin ve babamın yanında bu işi öğrendim. Eskiden işlerimiz çok ağırdı, hep el işçiliği yapıyorduk, şimdiki gibi makineler yoktu. Artık her şey çok kolay ama mesleğimden hiç bıkmadım. Aşık olduğum mesleğimi bu zamana kadar getirdim." ifadesini kullandı.
 
 
     Eski ustaların çok disiplinli olduğuna dikkati çeken Aynacı, "Ustalarımız bize ne kadar sert davranırsa davransın, biz yılmadan işimizi öğrenmeye çalışırdık. Şimdiki gençlere biraz kızsan işi bırakıyor, Ustalarımızın bize kızması işi daha iyi öğrenmemiz içindi. Biz onu anlıyorduk ancak şimdiki nesil anlamıyor. Kolay yoldan para kazanmak istiyor. Çırak bulamazsam eğer gözlerim durana kadar mesleğimi devam ettireceğim." dedi.
 
     Kendi çocuklarının da mesleğini öğrenmediğini, başka meslekler seçtiklerine işaret eden Aynacı, şunları dile getirdi:
 
     "En büyük üzüntüm bir çırak yetiştirememek. Gençler bu işi yapmak istemiyor, çırak bulamıyorum. Çırak yetiştirmiş ve mesleğimi öğretmiş olsam dükkanı ona ücretsiz devrederek işi bırakırım. İstiyorum ki sanatımı birine öğreteyim, o devam ettirsin. Şimdi gençler iş öğrenmeye bakmıyor, sadece parayı düşünüyor. Sadece ben değil bütün sanatkarlar çırak bulmakta zorlanıyor. Nasıl bu mesleği dedem, babam bana öğrettiyse ben de başka birine öğretip devam ettirmek istedim. Şimdi gençler isteksiz, aileler de çocuklarının bu tarz meslekler yapmasını istemiyor."

Meslek ayakkabı tamirci çırak
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
kartal escort