Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Amasya Tarım ve Hayvancılık’ta Önemli Bir Potansiyele Sahiptir

Vali Dr. Osman Varol, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne çalışma ziyaretinde bulunarak, kurumun çalışmaları hakkında brifing aldı.

Amasya Tarım ve Hayvancılık’ta Önemli Bir Potansiyele Sahiptir
Amasya Tarım ve Hayvancılık’ta Önemli Bir Potansiyele Sahiptir Haber & Foto:Erhan Gündüz
Bu içerik 577 kez okundu.
Advert

Kuruma gelişinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Lokman Gültekin ve kurum idarecileri tarafından karşılanan Vali Varol, daha sonra Müdürlükte incelemelerde bulundu. Ziyarette Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Lokman Gültekin tarafından Müdürlüğün sürdürmüş olduğu çalışmalar ve genel yapısı hakkında geniş kapsamlı ve detaylı bir brifing sunuldu. Verilen bilgilere göre; tüketicilerin ihtiyacı olan güvenilir gıda ve kaliteli tarım ürünlerinin üretilmesi amacıyla, bitkisel ve hayvansal üretimin hemen her aşamasında çiftçilere hizmet verilmektedir.

Hükûmetimizin politikaları dahilinde yürütülen tarımsal teşvik ve hibe desteklerinden, çiftçilerimizin azami oranda faydalanmaları amacıyla çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda 2017 yılında Amasyalı çiftçilerimize tarımsal sanayi tesislerine yönelik desteklemelerden 30.000 TL Genç Çiftçilerin Desteklenmesine, mazot-gübre desteklemelerinden sertifikalı üretim desteklemelerine kadar çeşitli başlıklarda 55.4 milyon TL tutarında destekleme ödenmesi planlanmıştır.

Vali daha sonra Müdürlüğün alt birimlerinin yöneticileri ile bir toplantı yaptı. Toplantıda kurumun faaliyetleri ve hizmetlerin sunulmasında karşılaşılan sorunlar ve varsa tıkanma noktalarına dair görüş alışverişinde bulunularak, çözüm önerilerine ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

Toplantının ardından Vali Dr. Osman Varol yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti: “Amasya sahip olduğu tarım alanları ve hayvancılık kapasitesi ile önemli bir potansiyele sahiptir. Tarım sektörünün ilimiz için taşıdığı önemi gayet iyi biliyoruz. İlimizle özdeşleşen Amasya misket elmasının yanı sıra tarım arazilerinde kuru soğan, şeker pancarı, haşhaş, bamya ve kiraz üretimi öne çıkmaktadır. Amasya hayvancılık alanında da önemli tesislere sahiptir. İlimiz ekonomisine önemli ölçüde katma değer sağlayan hayvancılık alanında süt sığırcılığı tesisleri ve yumurta üretim tesisleri faaliyet göstermektedir.

Ayrıca gıda denetimlerimiz aralıksız sürecektir. Çiftçimizin ve üreticinin gelir düzeyinin artması ve halkımızın hijyenik ortamlarda üretilmiş gıdalara ulaşması için çalışmalarımız titizlikle devam edecektir. Yaptıkları çalışmalardan dolayı kurumumuzun idarecilerine ve personeline teşekkür ediyorum.” Vali Dr. Osman Varol incelemelerinden sonra kurumdan ayrıldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
kartal escort