Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Muhtarlar demokrasinin kılcal damarlarıdır

Vali Varol: Muhtarlarımız halkımızın sesidir. Sizler aynı zamanda bizlerin sahadaki gözü, kulağı, eli ve ayağısınız.

   Muhtarlar demokrasinin kılcal damarlarıdır
   Muhtarlar demokrasinin kılcal damarlarıdır Haber & Foto:Erhan Gündüz
Bu içerik 475 kez okundu.
Advert

    19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Amasya Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Süren ve beraberinde dernek üyeleri, 19 Ekim 2017 Perşembe günü saat: 09.00’da Atatürk Anıtına çelenk sundular. Başkan Süren konuşmasında; “Başbakanlığımızın yayınlamış olduğu genelge ile her yıl 19 Ekim günü bundan böyle "Muhtarlar Günü" olarak kutlanacak olup bu anlamlı günün halkımıza ve görevlerini fedakârca yürüten tüm muhtarlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

    Muhtarlık müessesesi; kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği olduğu bilinmektedir.

    Muhtarlar olarak, bulunduğumuz mahallede veya köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumlan arasında köprü vazifesi görmekteyiz.

    Yönetim anlayışımızda, vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlıklarımız olduğu bilinci çok önemli bir yer tutmaktadır.

    Günümüzde kendini yenileyen kurumların başında gelen muhtarlık en ücra yerleşim yerine bile çağdaş kamu yönetimi anlayışını taşıyarak hem sevinçte hem de hüzünde halkının her zaman yanında ve hizmetindedir.

    Muhtarlar olarak zor şartlar da ve kısıtlı imkânlarla fedakârca yürüttüğümüz hizmetlerin karşılığı manevi bir haz olsa da son dönemde yapılan maddi ve manevi iyileştirmelerin artarak devam etmesi devletimizin bizlere verdiği önemin bir göstergesidir.

    Gerek milleti, gerekse devleti temsil gibi önemli bir görevi yürüten mahalle ve köy muhtarlarımıza da hizmetlerinden dolayı şükranlarımı sunuyor, ilimizde ve Ülkemiz de görev yapan tüm mahalle ve köy muhtarlarımızın '19 Ekim Muhtarlar Günü'nü en kalbi duygularımla kutluyor, ülkemize, milletimize ve tüm muhtar arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun diyor selam ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

    Çelenk sunma töreninde sonra Başkan Adem Süren ve muhtarlar Vali Dr. Osman Varol’u ziyaret ettiler. Valilikte gerçekleşen ziyarette Vali Varol, muhtarlığın çok köklü ve önemli bir kurum olduğunu ifade ederek teşekkür etti.

    Büyük Amasya Otelinde gerçekleşen kahvaltı programına, Vali Dr. Osman Varol, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Zafer Uğur, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Polat, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çittır, Amasya Emniyet Müdürü Fahri Bulut. Mahalli İdareler Müdürü İlhami Yılmaz, İl Genel Melis üyesi Mesut Ünal, Belediye Muhtarlar Müdürü Erol Mutlu, diğer protokol üyeleri ve ilimizde görev yapan köy ve mahalle muhtarları katıldı.

    Vali Dr. Osman Varol burada yaptığı konuşmasında; “Özel günler belirli kesimlerin toplum içindeki rolünü ve anlamını hatırlatan günlerdir. Muhtarlık müessesine verdiğimiz kıymet ortadadır. Kamuya hizmeti beraber yapıyoruz. Bu anlamda bizlerin baş tacısınız. Çok önemli ve kutsal bir görev icra ediyorsunuz. Muhtarlarımız halkımızın sesidir. Sizler aynı zamanda bizlerin sahadaki gözü, kulağı, eli ve ayağısınız. Bir yandan halkın isteklerine doğrudan duyarlı pozisyonda yer alıyorsunuz, diğer yandan ise devletin sorumluluğunu omuzlarınızda taşıyorsunuz. Bu ikisini uzlaştırmak gerçekten zor bir iştir. Bu görevi icra ederken birtakım ciddi sorumlulukları üzerinizde taşıyorsunuz. Halkın istek ve taleplerini takip edip bizlere ulaştırarak, birtakım hizmetleri gerçekleştirmeye çalışırken, aynı zamanda da gerçekten ihtiyaç olan durumlarda talepleri yerine getirerek önemli bir işlev görüyorsunuz.

    Seçildiğiniz köyler ve mahallelerde en önemli kanaat önderlerisiniz. Birtakım konuların hayata geçirilmesinde en önemli aktörlersiniz. Bu anlamda devletimizin tüm örgütlerine yakın olmanız çok önemli. Bizlerde bu yakınlığı sağlamak için özellikle devlet mekanizmamız Sayın Cumhurbaşkanımızın özel ilgileri ve onun talimatlarının tüm teşkilata yayılmasıyla sizlerle çok yakın ilişkiler kuruyoruz. Biz mülki idare amirlerin en yakın arkadaşlarısınız. Devletimizin işlerini yürütürken sahadaki en önemli paydaşlardan birisiniz. Bu sorumluluk duygusuyla ve bilinçle sizlerin yapmış olduğu en iyi hizmetlerin yörelerinize yetiştirilmesi için elinizden geleni yapacağınıza eminim. Bizlere erişmek noktasında herhangi bir sıkıntı yok diye düşünüyorum. Bunun böyle devam edeceğini de burada taahhüt ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle muhtarlarımızın Muhtarlar Gününü tebrik ediyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu. Daha sonra program hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

    Muhtarlar Günü nedeniyle düzenlenen kahvaltıda Büyük Amasya Oteli yine kalite ve servis üstünlüğü ile tüm davetlilerin beğenisini kazandı. İl Özel İdaresine bağlı çalışmaya başladığı günden bugüne, yerli ve yabancı misafirlerin tercihlerinde ilk adres olmaya devam ediyor. Tarihi turizmi ile yılda binlerce yerli ve yabancı misafiri ağırlayan ilimizde böyle bir tesisin olması Amasya adına da bir şans olmaktadır. Bu örnek kalite, üstün bir hizmet anlayışı ile kapılarını açan Büyük Amasya otelinin ilimize yakışır hizmetine öncülük eden İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu ve Otel Müdürü Özgür Çak’ı kutluyoruz.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
kartal escort