Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Kamu-Sanayi-Üniversite İş Birliği Çalıştayı Gerçekleştirildi

Orbay: Bizler her zaman paydaşlarımızla, sanayicilerimizle bir aradayız. Üniversite olarak kapımız her zaman herkese açık

Kamu-Sanayi-Üniversite İş Birliği Çalıştayı Gerçekleştirildi
Kamu-Sanayi-Üniversite İş Birliği Çalıştayı Gerçekleştirildi Haber & Foto:Erhan Gündüz
Bu içerik 636 kez okundu.
Advert

Amasya Üniversitesince organize edilen ‘Kamu-Sanayi-Üniversite İş Birliği Çalıştayı’ Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Merzifon Sanayi ve Ticaret Odası toplantı salonunda düzenlenen çalıştaya Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu, KOSGEB İl Müdürü Bayram Ali Kukuş, Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dursun Dağdelen, Merzifon MYO Müdürü Doç. Dr. Arif Gök, sanayiciler, kamudan temsilciler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Çağımızın yeni endüstriyel vizyonu olan dördüncü sanayi devrimi ekseninde gerçekleşen toplantı açılış konuşmaları ile sunumlar ve soru cevap şeklinde iki bölüm halinde yapıldı.

KUSİ'yi Destekliyoruz

İlk konuşmayı ev sahibi Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dursun Dağdelen yaptı. Dağdelen kamu-sanayi-üniversite iş birliğinin önemine vurgu yaparak üniversitemiz ekseninde yürütülen KUSİ (Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği) platformunu desteklediklerini kaydetti. Dördüncü sanayi devrimi anlamına gelen Endüstri 4.0’a dikkat çeken Dağdelen bu devrimi ‘üretim sahasında her şeyin veri ürettiği, nesnelerin birbiriyle konuşarak sistemlerin ideal şartlarda çalışmasını sağladığı, bu verilerin ortak bir havuzda toplanarak gerçek zamanlı olarak analiz edildiği, yöneticilerin kendilerine özel olarak hazırlanmış raporlara otomatik ve anlık olarak erişebildiği bir sitem’ olarak özetledi.

Sanayinin İhtiyacı Olan Bilgi Akademi'de

Merzifon Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Arif Gök; tüm katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, günümüzün küresel rekabet koşullarında firmaların yenilikçi ürün ve üretim yöntemlerine geçmekten başka şansı olmadığını kaydetti.

Bu şansı yakalamanın yolunun ise ‘bilgi’den geçtiğini belirten Gök; bilginin kaynağı olarak ise akademileri işaret etti. Bu noktada üniversitemizin yaptığı çalışmalara değinen Doç. Dr. Gök ‘’Amasya Üniversitesi olarak kamu-sanayi-üniversite iş birliği, AR-GE ve yenilik ekosistemini geliştirebilmek adına ciddi gayretler sarf ediyoruz. KUSİ çalışmalarımız neticesinde bir yıllık süreçte atmışın üzerinde firmayı ziyaret ettik. Bölgemizde AR-GE ve inovasyon ekosistemini oluşturabilmek için birçok proje hayata geçirdik. Üniversitemizin sanayicimizin yanında olduğunu göstermek adına üreticilerle çeşitli protokoller gerçekleştirdik. Kamu-sanayi-üniversite iş birliğinin altını doldurabilmek bağlamında var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.’’ cümlelerini kaydetti.

Sanayi Geliştikçe Refah Seviyemiz Aratacak

Bir diğer konuşmacı, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu ise Amasya ile ilgili TÜİK verilerini paylaşarak bu raporlara göre Amasya’nın geliştiğini ve kişi başına düşen milli gelirde artış olduğunu söyledi.

Amasya’nın ilk etapta bir tarım şehri gibi değerlendirildiğini kaydeden Kuloğlu, aslında TÜİK verilerine göre bu değerlendirmenin yerinde olmadığını, 2014 raporlarına göre Amasya’nın Gayri Safi Milli Hasılaya yaptığı katkı oranlarının hizmette yüzde 53.22, sanayide yüzde 17.63, tarımda ise yüzde 17.59 olduğunu belirtti. Sanayimiz geliştikçe ekonominin daha güçleneceğini kaydeden Kuloğlu, sanayileşmedeki artışın ülkemizin refah seviyesini de artıracağını ifade etti.

Hepimize Çok İş Düşüyor

Rektör Prof. Dr. Metin Orbay yaptığı konuşmada iş birliğini pekiştirmek bağlamında kamu, sanayi ve üniversiteden temsilcilerin belirli periyotlarla bir araya geldiğini söyledi. Orbay; ‘’Bakanlığımızın da önerdiği kamu-sanayi-üniversite platformu (KUSİ) kapsamda bizlerin de çalışmaları sürüyor. Yaşam kalitemizi artırmak, küresel anlamda dünyayla rekabet edebilecek duruma gelmek istiyorsak bunun anahtarı bilgi üretip, teknolojiye dönüştürmektir. Üretilen ürünlerle de istihdamı ve yaşam kalitemizi desteklemeliyiz. Çok çalışmamız gerekiyor. Bu anlamda kamuya, sanayiye, üniversitelere çok iş düşüyor. Bizler her zaman paydaşlarımızla, sanayicilerimizle bir aradayız. Üniversite olarak kapımız her zaman herkese açık.’’ dedi.

Bu Toplantılara İhtiyacımız Var

Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale ise, ilçenin sanayi ve tarımıyla ön plana çıktığına dikkat çekerek, ‘Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği’ toplantılarının sanayicilere katkı sağlayacağını kaydetti. Merzifon’un geçmiş tecrübeleri ve lojistik konumuyla bölgesinin parlayan yıldızı olmaya aday bir ilçe olduğunu söyleyen Demirkale; çalıştaya katkı sunan herkese teşekkür etti.

Endüstri 4.0 Bir Sanayi Devrimidir

Açılış konuşmalarının ardından Karabük Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kerim Çetinkaya ‘Endüstri 4.0 Teknolojileri ve Uygulama Örnekleri’ konulu bir sunum yaptı.

4.0 endüstriyel devrimin mevcut sanayinin dijitalleşme ve bilgisayarlaşma yönünde teşvik edilmesi ve yüksek teknolojiyle donatılması projesi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çetinkaya; ‘’Bu proje ile makineler çevrelerinde olup bitenleri anlayıp birbirleriyle “Nesnelerin İnterneti” aracılığı ile iletişim kurabileceklerdir. Kısacası Endüstri 4.0, gömülü sistem teknolojisiyle akıllı ürün üretim süreçlerini birleştirecek, yeni bir teknolojiyi ortaya çıkaracak, bu teknolojiyi iş modellerine, üretim zincirlerine ve sanayiye aktaracaktır.’’ İfadelerini kullandı.

Gelecekte Her Evde 3B Yazıcı Olacak

Geleceğin teknolojisi olarak görülen 3 boyutlu yazıcılardan da bahseden Çetinkaya; bu teknolojiyi hayal edilen bir parçayı bilgisayar ortamında modelleyerek, kısa bir süre içinde elle tutulabilir somut nesnelere dönüştüren makineler olarak özetledi.

Gelecekte insanların ihtiyaç duyacağı organların 3B yazıcılarla yapılacağını kaydeden Çetinkaya, ‘’Gelecekte her evde bir 3B yazıcı olması için daha çok tasarım arşivinin olması ve dokümante edilmesi gerekir. Ebeveynler çocukları ile herhangi bir aracın veya oyuncağın tüm elemanlarının dijital ortamda tasarımına ulaşabilmeli. Oyuncak ya da ürün alan müşteri ürününün gerektiğinde yedek parçasını yazıcıdan alabilecektir.’’ dedi.

Sanayi devrimi sürecine ayak uydurabilmek için üniversite müfredatlarında yazılıma öncelik verecek şekilde değişime gidilmesi gerektiğinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Çetinkaya, sunumunda ayrıca otonom robotlar, sanal gerçeklik, Big Data, simülasyon, bulut tabanlı yazılım, siber güvenlik gibi konulara da değindi.

Öğrenci Mezun Olmadan İşi Öğrenmeli

Silverline Şirketinden Dr. Banu Özkeser yaptığı sunumda kamu-sanayi-üniversite iş birliğinde uygulamanın teori kadar önemli olduğunu, sanayinin lokasyon olarak üniversite ile birlikte olması gerektiğini ifade etti. Öğrencilerin aldığı teorik eğitimin mezun olmadan işlenmesi gerektiğini kaydeden Özkeser; bu noktada öğrencinin işletmelerde yapacağı stajın önemli olduğunun altını çizdi.

Hedefte Kadın istihdamını Artırmak Var

Çalıştayın diğer bir konuşmacısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Çalışma Uzmanı Ceylan Arık Çifçi ise çalışma hayatında kadın-erkek fırsat eşitliği hakkında bir sunum yaptı. Sanayide çalışan kadın istihdamına yönelik politikalara ve geliştirme sürecinden bahseden Çiftçi; yüzde 34 olan çalışan kadın oranının yüzde 41’e yükseltilmesinin hedeflendiğini ve bu noktada sanayicilerle bakanlığın ortak paydada buluşması gerekliliğini ifade etti.

Program sunumların ardından soru cevap kısmıyla devam etti. Bu bölümde de konuşmacılar dijital teknolojinin önemine vurgu yapıp yeni iş sahalarının açılması ve genç nüfusu bilgiyle tanıştırarak yeni teknolojiler ortaya konulması noktasında çok çalışmak gerektiğinin altı çizildiler. Yerli sanayicinin uluslararası ölçekte rekabet gücünün artırılabilmesi için güncel teknolojilerin (3D yazıcılar, sanal gerçeklik, big data vs.) ülke genelinde yaygınlaştırılması hususunu altını vurgulayan konuşmacılar sanayicilerden, akademisyenlerden ve öğrencilerden gelen soruları ayrıntılı bir şekilde cevaplandırdılar.

Bilgi: Endüstri 4.0, Alman Hükümetinin imalat gibi geleneksel sanayiyi bilgisayarlaşma yönünde teşvik etme ve yüksek teknolojiyle donatması projesidir. Bu yeni endüstrideki amaç; uyum, kaynak verimliliği ve ergonominin hem müşteriler hem de iş-değer sürecinde iş ortaklarının entegrasyonunu karakterize etmektir. Endüstri 4.0 terim olarak dördüncü sanayi devrimi anlamına gelmektedir. İlk sanayi devrimi su ve buhar gücü ile üretim mekanizmasının üzerine kuruluyken, onu ikinci sanayi devrimi olan elektrik enerjisi yardımı izledi. Daha sonrasında ise üçüncü sanayi devrimi olan dijital devrim gerçekleşerek elektronik kullanımı arttı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
kartal escort