Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

“Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu” paneli gerçekleştirildi

23. Dönem Milletvekili ve Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ’nün Sakarya Üniversitesi’nde bir grup üniversite öğrencisiyle başlattığı, ilerleyen dönemlerde Türkiye genelinde birçok şehirde de devam eden, “Anadolu Mektebi Okumaları” projesinin Amasya paneli gerçekleştirildi. Panelde lise öğrencilerimiz Yazar Mustafa Kutlu’yu değişik ve farklı yönleriyle ele aldılar.

“Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu” paneli gerçekleştirildi
“Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu” paneli gerçekleştirildi Haber & Foto:Erhan Gündüz
Bu içerik 562 kez okundu.
Advert

    “Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu” adlı panel Amasya Belediye Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Panele Vali Dr. Osman VAROL, Tugay Komutanı Kurmay Albay Zafer UĞUR, Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM, Eski Milletvekili ve Bakan Sami GÜÇLÜ, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ, protokol üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar.

    Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin GÜNEŞ panelin açılış konuşmasını yaptı. Ardından farklı liselerden gelen 5 öğrencimiz Mustafa Kutlu’yu farklı yazarlık ve kişilik yönleriyle ele alan paneli gerçekleştirdiler.

    Ardından Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alpay Doğan YILDIZ bir konuşma gerçekleştirdi.

    Akabinde Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR düşüncelerini belirtti.

    Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ konuşmasında, Anadolu Mektebi olarak bir yazar seçip onun bütün eserlerini okumayı hedeflediklerini vurguladı. Bu panelde Yazar Mustafa Kutlu’yu ele aldıklarını ve önümüzdeki günlerde ise farklı yazarların eserlerini okumaya devam edeceklerini açıkladı.

    Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Orhan Erdem, seçkin yazarların eserleri ve düşüncelerinin öğrenciler tarafından değerlendirmeye tabi tutulması ve anlatılmasının sevindirici bir tablo olduğunu belirtti. Böylesine önemli yazarların eserlerinde yansıttığı düşüncelerin, öğrencilerin geleceğine yön vereceğini söyledi.

    Vali VAROL panel ile ilgili şu düşüncelerini ifade etti:

    “Bugün burada çok anlamlı bir biçimde adlandırılmış olan bir projenin Amasya ayağındaki etkinliğini gerçekleştirmek üzere bir araya geldik. Bu etkinlikte bulunmaktan dolayı çok büyük bir memnuniyet duydum. Çok kıymetli Bakanımız, Değerli Hocamız önderliğinde Milli Eğitim Bakanlığı’mızın himayesinde gerçekleştirilen bu programda özellikle üç önemli olgu gerçekleştirilmiş oluyor.

    Birincisi, insanoğlunun bilgiyi üretmesi ve gelecek nesillere aktarması için en önemli araç olan yazının kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlayan okuma alışkanlığını geliştirmek, genç nesillere bu alışkanlığı yerleştirmek için çok önemli bir amaca hizmet ediyor. Bu konuda gerçekten çok büyük bir seferberlik halinde olan devletimizin tüm kurulları ve sivil toplum kuruluşları özellikle çok büyük bir çaba içerisinde.

    İkinci önemli nokta neyi, nasıl okumamız gerektiği hususunda çok önemli mesajlar veren bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Bugün bilgiye erişmek noktasında önümüzde çok fazla seçenek söz konusu. Bütün kuşak çok farklı kanallardan çok ciddi bir bilgi bombardımanı altında. Bu bilgi bombardımanı altında, yeni kuşaklar doğru bir altyapı ile yetişmezlerse aslı ile bağlantısı olmayan bir kuşak yetişebiliyor. Gençlerimizin belirli bir yaştan itibaren toplum olarak kim olduğumuza, değerlerimizin ne olduğuna, geçmişte ecdadımızın hangi yolda yürüdüğüne ve gelecekte hangi yolda yürümemiz gerektiğine dair mesajlar ileten metinler okuması gerekiyor.

    Üçüncü olarak da okuduklarımızı akıl süzgecinden geçirerek uygun şekilde aktarmak gerekiyor. Bugün burada bu yaştaki kardeşlerimizin toplum karşısına çıkarak, oluşturduğu özgün metni özgüvenle bizlere sunduklarını gördük. Çok anlamlı bulduğum bu projenin Amasya’da gerçekleştirilmesinde emeği olan Sayın Milli Eğitim Müdürümüz’e, daha sonra bu projenin fikir babası olan, çok kıymetli Bakanımız, Hocamız Sami Bey’e teşekkür ediyorum. Ayrıca bu projeyi kurumsal olarak destekleyerek Türkiye’de geniş çapta uygulanmasına himaye eden Milli Eğitim Bakanımız’a ve tüm teşkilatına teşekkürlerimi sunuyorum.”

    Panelden sonra panelist öğrencilere protokol üyeleri tarafından katılım sertifikaları verildi.

Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu” paneli gerçekleştirildi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X