Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Merzifon Kaymakamlığı Uyardı

Merzifon Kaymakamlığı, ilçe sınırları içerisinde yapılan düğün, nişan, spor müsabakası ve benzeri etkinliklerde havaya ateşli silahlarla ateş açılması hakkında nasıl davranmaları gerektiği konuda uyardı.

Merzifon Kaymakamlığı Uyardı
Merzifon Kaymakamlığı Uyardı Umut Özsoy
Bu içerik 371 kez okundu.
Advert

 

Merzifon Kaymakamlığı, ilçe sınırları içerisinde yapılan düğün, nişan, spor müsabakası ve benzeri etkinliklerde havaya ateşli silahlarla ateş açılması hakkında nasıl davranmaları gerektiği konuda uyardı. Aksi tavır sergileyenlerin ne tür cezalarla karşılaşacaklarını kamuoyu ile paylaştı.

Merzifon Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde kişilerin can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeni ve esenliğinin sağlanması amacıyla; düğün, nişan, eğlence ve benzeri organizasyonlar sırasında ateşli silahla havaya ve çevreye ateş edilmesine müsaade edilmeyeceği ifade edildi.

YÜZ TÜRK LİRASI İDARÎ PARA CEZASI

5326 Sayılı Kabahati er Kanununun ‘Emre aykırı davranış’ başlıklı 32’nci maddesinde; Yetkili makamlar tarafından adlî işlemler izmir oto kiralamaiyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası idarî para cezası verilecek. Ayrıca ilan olunan kararlara uymayanlar 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verecek.

Ayrıca, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununu kapsamında ateşli silahlarının kullanımına ilişkin müeyyidelere uymayanlar hakkında cezai kovuşturma yapılması ve adli cezaların verilmesi de mümkün olduğu söylenilen açıklamada, “Bu itibarla; kamu düzeninin korunması, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için ilçe sınırları içerisinde yapılan düğün, nişan, spor müsabakası ve benzeri etkinliklerde ateşli silahlarla havaya ateş açılması durumunda; 1. Organizasyon sahiplerine izin verilirken organizasyonda silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin taahhütname alınacaktır. 2. Bu tip organizasyonlarda davetli olarak bile bulunan kolluk görevlileri ihbar, tutanak altına almak ve müdahale yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde haklarında soruşturma açılacaktır. 3. Muhtarlar bölgelerinde bu durumun olduğunu öğrendiklerinde kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getireceklerdir. 4. Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda farkındalık oluşturmak amacıyla 50x70 cm ebadında havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik hazırlanan ekteki afiş örnekleri temin edilerek tüm katılımcıların görebileceği şeklide organizasyon alanlarına asılacaktır. Kamu personelinin, katıldığı organizasyonlarda silahı ile havaya ateş açtığının tespit edildiği durumlarda ilgili kamu personeli hakkında derhal disiplin işlemline başlanılacak, bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığı hususuna soruşturma esnasında özellikle dikkat edilecektir. Aksine davranan kişiler hakkında durumlarına uyan adli veya idari işlemler derhal tesis edilecektir” ifadelerine yer verildi.

 

Merzifon Kaymakamlığı uyardı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X