Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

VALİ BORABOY GÖLÜ VE TABİAT PARKINI ZİYARET ETTİ

Vali Dr Osman VAROL Boraboy Gölü ve Tabiat Parkı'nı ziyaret etti

VALİ BORABOY GÖLÜ VE TABİAT PARKINI ZİYARET ETTİ
VALİ BORABOY GÖLÜ VE TABİAT PARKINI ZİYARET ETTİ Umut Özsoy
Bu içerik 246 kez okundu.
Advert

   Bir doğa harikası olan Boraboy Gölü, Taşova ilçe sınırları içinde yer alır. İl merkezine 63 km. ve Taşova ilçesine 15 km. mesafededir. Denizden 1.050 metre yükseklikte bir krater gölü olarak bilinmesine karşın, aslında küçük bir akarsuyun etraftan gelen yıkıntılarla tıkanması sonucu oluşmuş, doğal bir set gölüdür. Etrafı kayın, sarıçam, sedir, kestane ağaçları ile çevreli gölün rengi zümrüt yeşilidir. Güney kıyısı sarp ve diktir. Tabandan su kaynaması olan göl, ayrıca dereden gelen sularla da beslenmektedir. 80 metre genişlik ve 25 metre derinliğe sahip göl, doğu-batı yönünde uzanan bir vadide yer alır. Göl etrafında temiz hava ortamında yürüyüş yapılabilecek parkurları bulunduğu gibi piknik amaçlı kullanıma uygundur. Boraboy Gölü ve çevresi bakanlar kurulunca ‘Turizm Merkezi’ olarak ilan edilmiştir. Ormanlık alan içerisinde konaklamalar için bungalov tipi evler, kafeterya, kamp ve piknik alanları, doğa yürüyüş yolları bulunmaktadır.

   Bu eşsiz doğayı incelemek ve gözlemlemek için Boraboy Gölü ve çevresini ziyaret eden Valimiz Dr. Osman Varol, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut ile birlikte Amasya İl Özel İdaresi tarafından yapılan gezi yolları ve ziyaretçilerin güvenli bir şekilde gezebilmeleri için alınan güvenlik önlemlerini yerinde inceledi. Valimiz yaptığı değerlendirmede; Boraboy Gölü'ne gelen ziyaretçilerin kullanımı için bungalov ve ahşap köşk ev tahsis edilerek hizmete sunulduğunu, yıldırım düşme tehlikelerine karşı paratonerlerin inşa edildiğini, kır lokantası, kamp, piknik alanları, doğa yürüyüşü parkuru, korkulukları, yönlendirme tabelaları, su, kanalizasyon, elektrik ve aydınlatma işlemleri sorunlarının çözüldüğünü, kameralı ses sistemi ile uyarı, takip ve kayıt sistemine geçildiğini belirtti. Ülkemizin ve dünyanın her köşesinden ziyaretçilerimizi, bu eşsiz yerde çok güzel vakit geçirerek unutulmaz bir deneyim yaşaması için Amasya’ya davet etti.

   Ulaşımın bir hayli kolay olduğu Boraboy’a ve Boraboy Gölüne belediye araçları her gün Taşova ile Boraboy arasında düzenli sefer yapmaktadır. Taşova’nın köye uzaklığı 18 kilometredir. Boraboy Köyü’ne Amasya’dan 63,45 kilometrelik bir yolculukla ulaşılmaktadır. Boraboy Köyü’nden gelip göl kenarından devam eden stabilize yol biraz ileride ikiye ayrılmaktadır. Sola giden yol Amasya’ya, sağ taraftan devam eden yol ise yukarılardaki Ağıllıbucak, Aşağıyayla ve Çamalanı yaylalarına kadar uzanır. Çiçek kokuları arasında, orman içinde ve yaylalarda günübirlik yürüyüşler yapılabilmektedir. Ormanın bittiği 1600 metrelerdeki Ağıllıbucak pınarının bulunduğu mevkiden bakıldığında, çevresini sarmalayan yoğun orman örtüsünden ayırt edilemeyecek biçimde yemyeşil bir cennet köşesidir göl. Yaşadığımız büyük kentler bizi dar odalara hapsettiğinden beri, suyun, ağacın, çiçeğin kokusu gelmez oldu burnumuza... Şehir yaşamından uzakta, Amasya’nın Boraboy Köyü’nde geçireceğiniz birkaç gün, içinizde tatlı bir serinlik duygusu bırakacaktır. Ormanların ortasındaki bu ‘saklı cennet’te gördüğünüz yemyeşil düşten uyanmak istemeyeceksiniz…

 

 

 

vali boraboy gölü ve tabiat parkını ziyaret etti
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
kartal escort