Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

“Bitki ve Hayvan Atıklarından Kompost ve Vermikompost Üretilmesi” Projesi

“Bitki ve Hayvan Atıklarından Kompost ve Vermikompost Üretilmesi” projesi dağıtım töreni, Funda Varol’un katılımıyla gerçekleştirildi.

“Bitki ve Hayvan Atıklarından Kompost ve Vermikompost Üretilmesi” Projesi
“Bitki ve Hayvan Atıklarından Kompost ve Vermikompost Üretilmesi” Projesi Umut Özsoy
Bu içerik 232 kez okundu.
Advert

 TR 83 Bölgesi’nde çevre sorunu haline gelen tarımsal ve hayvansal atıkların işlenmesi konusunda ekonomik, sürdürülebilir ve çevre dostu bir tarımsal üretim modeli sunulması, küçük ve orta ölçekli tarım ve hayvan üreticileri için düşük girdili üretim sisteminin mümkün kılınarak gelenekselden organik tarıma geçişe destek verilmesi ve Yeşilırmak Havzası’nda kırsal kesimin sürdürülebilir ekonomik kalkınması açısından önem arz eden,  Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği’nin sahibi olduğu “Bitki ve Hayvan Atıklarından Kompost ve Vermikompost Üretilmesi” adlı projenin Amasya ayağında, proje kapsamında pilot okul olarak belirlenen Büyük Kızılca İlkokulu, Ovasaray Ortaokulu, 75. Yıl İMKB İlkokulu, Hattat Hamdullah İmam Hatip Ortaokulu ve Ezinepazar Atatürk Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerine yaşam ortamları ile birlikte kompost solucanları dağıtıldı.

Dağıtım töreni, Amasya Ovasaray Köyü Ovasaray Ortaokulu’nda Valimiz Dr. Osman Varol’un eşi Funda Varol, YHKB Müdürü Yasemin Çoban, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, Ovasaray Ortaokulu Müdürü Mustafa Çıtır, Amasya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Yön. ve Den. Şube Müdürü Sevim Söküt, pilot okul öğretmen ve öğrencileri ile birlik personelinin iştiraki ile gerçekleştirildi. 

 Dağıtım töreni YHKB Müdürü Yasemin Çoban’ın projeyi tanıtan konuşmasıyla başlayarak Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş’in ve Ovasaray Ortaokulu Müdürü Mustafa Çıtır’ın konuşmalarıyla devam etti. Açılış konuşmalarından sonra birlik personeli Biyolog Esat Çilli tarafından vermikompost üretimi ile ilgili kısaca teknik bilgiler verildi. 

 Daha sonra YHKB Müdürü Yasemin Çoban ve Funda Varol yardımları ile okul öğrencileri tarafından evlerinden getirilen bitkisel ve hayvansal organik atıklar mama yapılarak, solucanları besleme ve bakım uygulamalı olarak öğretildi. 

 Tören sonunda öğrencilere kompost solucan kutuları, yatak malzemeleri ve solucanlar dağıtıldı. Öğrencilerin tablet, bilgisayar gibi oyunlarla canlı beslemeleri yerine solucanları besleyerek çevre dostu bir üretim döngüsü oluşturulmasına katkıda bulunmalarını dile getirdi.  İştirak eden kurum temsilcileri ve öğrencileri ile birlikte hatıra fotoğraf çekilerek tören son buldu.

Bitki ve Hayvan Atıklarından Kompost Vermikompost Üretilmesi Projesi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X