Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Amasya Nöbetçi Eczaneleri
BAYRAMLARIMIZ..
Müzeyyen Keskin

BAYRAMLARIMIZ..

Advert

En güzel gelenek ve göreneklerimizin özü aslında iki dini ve milli  bayramlarımız da gizlidir. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı. Bayram deyince cemre düşer sanki gönüllere. Sevinç ve mutluluk olur. Bayram hazırlıkları başlar evler temizlenir çamaşırlar yıkanır bayrama bırakılmaz. Banyolar yapılır beden temizlenir. Çocuklar bütün aile arife buğday suyu ile yıkanır. Sağlıklar dilenir. Evini çevreni ve bedeni tertemiz edilir. Bayrama tertemiz girelim kötü kokular olmasın diye.
Ne güzeldir, bayramlar insanlar toplu olarak, aynı duyguları paylaşır, sevinç olur, mutluluk, neşe, huzur olur. Mutluluk enerjisi bütün topluma dağılır. Güller açar gönüllerde yüzlerde gamzelerin en çok derinleştiği günlerdir. Bayram; Çocuk gönlünde bir başka, yetişkin ebeveylerin gönlünde bambaşkadır. Sabah bayram namazlarını kılan babalar, ağabeyler dört gözle beklenir. Kahvaltı hazırlanmıştır ve onların geldiğinde sevinçle kapının açılması ile başlar. İlk eller öpülür, annelerimizin kınalı elleri ve babamızın da sevgi ve saygıyla öpülür elleri. İlk harçlıklar alınır.
En çok da çocuklara gelir bayram. Onlar için alış verişler yapılır, onların heyecanları görmeye değerdir. Minik minik elleriyle merakla sevinçle istekleri vardır. Kimi elbise ister, kimi kırmızı ayakkabısı olsun, kimi saçlarımı böyle ör böyle bağla elbisenin cepleri yoklanır hemen. O cepler çok işe yarayacaktır. Büyüklerin elleri öpülecek çikilota, şeker ve harçlıklar alınacak. . Küçük beylerde aynı şekilde en güzel takım elbiseleri giydirilir, küçük bir adam oluverirler birden çocukluğuma gittim ve çok heyecanlandım. 
Gözleri yolda kalan büyüklerimizi ziyarete gidip, ellerini öpmek hal hatır etmek ihtiyaçlarını sormak ve gidermek. Torunlarını bağırlarına basmak onları öpmek ve sevmek. Elbette günler öncesinden yapılan hazırlıklar vardır. Toyga çorbaları yapılır, baklalı yaprak sarmaları yapılır, haşhaşlı börekler, tatlılar yapılır. Çoluk çocuklar misafirler beklenir heyecanla. Ne güzel duygular. Şeker ve kolanyalar  ikramlar edilir.
Tabı bu arada kimsesiz olanlar, fakir olanlar, hastalara ihtiyaç sahiplerini de unutmamak gerek. Bayramlar bir yerde paylaşmaktır. Onları da gözetmek yardım etmektir. Mahsun yüzlerin de gülmesini sağlamaktır. Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Yanı başındaki komşusu açken tok olarak geceleyen bizden değildir." Bu hadis bizlere hangi dinden, hangi ırktan olursa olsun komşumuza yardım etmenin bir insanlık görevi olduğunu anlatıyor.
Şimdiki zamanlarda nedendir bilinmez kulak tıkanıyor. Kimse kimseyi tanımıyor. Ne yazık ki. Artık bayramları büyük ziyaretleri, konu komşu ziyaretleri artık yapılmaz oldu. Bayramlar sadece tatil olarak görülmeye başlandığı son zamanlarda, nerede tatil yaparız, hesapları yapılarak özel ve güzel günümüz bayramlarımız. Ebeveylerin gözlerini yollarda koyan durumlara geldik neden..? O anı yaşamanın tekrarı yoktur. Bir daha ki bayramı göremeyebiliriz. Onun içindir ki mutlaka adetlerimizi, inancımızı yerine getirmeliyiz. Onları hoşnut edip, hayır dualarını almalıyız.  Huzuru ve çevinci birlik ve beraberlik içinde bayramları yaşamalıyız.
Artık anneler, babalar hakkın rahmetine kavuşunca bizler büyümek zorunda kalırız. Elbette rahmetlik olan anne ve babalarımızı ölmüşlerimizin kabirleri de ziyaret edilip dualar göndermeliyiz.
Ve öyle bir sınava tabi olduk ki Korona salgını dünyayı ve ülkemizi sardı. Tarih boyunca hiç öyle bir olay yaşanılmamıştı. Herkes evlerinde hapis, kimse bir yere gidemiyor toplu toplu ölümler oluyor. Bırak tokalaşmayı, kucaklaşmayı ne de ebeveylerin ziyaretleri yapılamıyor burada keşkeler devreye giriyor’’ keşke tatili tercih etmeseydim de onlarla beraber olsaydım’’ diye sayıklanır. Herkes birbirinden kaçar olmuş. Maskeler eldivenler, sosyal mesafeler. Artık yaşantılarımız teknoloji ile hasret gidermeye çalışıyoruz telefonlarla arayıp konuşmalar yapılıyor. Ne kadar acı. 
Dilerim Allah bizleri affeder de bu mikrop tamamen gittiğinde de insanlık tekrar bayram yaşar inşallah.
Bu vesile ile ülkemizin ve tüm islam aleminin Ramazan Bayramını Kutlar; sağlıklı, huzurlu, mutlu bayram geçirmeniz dileğimle nice bayramlara. Selam saygı sevgiyle.

 Müzeyyen KESKİN
 Amasyaşat Başkanı


 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X