Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

'Masallarda Amasya' Projesinin Lansmanı Yapıldı

Nisan 2018 tarihinde başlayan, Amasya Valiliği Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Merkezi tarafından yürütülen ve Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün proje ortağı olduğu “Masallarda Amasya Projesi” lansmanı geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

'Masallarda Amasya' Projesinin Lansmanı Yapıldı
'Masallarda Amasya' Projesinin Lansmanı Yapıldı
Bu içerik 335 kez okundu.
Advert

Lansman etkinliğine Vali Dr. Osman Varol,  Funda Varol, il protokolü, idareci, öğretmen, öğrenci ve gönüllü kadrosu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, il genelinden ve il dışından birçok misafir katılım gösterdi.
 
Etkinlik, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitleri anısına düzenlenen saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un gönderdiği: “Masallarda Amasya Projesi’nin tanıtım toplantısına nazik davetiniz için teşekkür ederim. Programın başarılı geçmesini temenni eder, bütün konuklarınızı sevgi ve saygıyla selamlarım.” mesajı ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un gönderdiği: “Valiliğinizce yürütülen Masallarda Amasya Projesi tanıtım toplantısına nazik davetiniz için teşekkür ederim. Amasya’nın tanıtımına önemli katkılar sağlayacağı inancıyla projede emeği geçen herkesi kutlar, tüm konuklara sevgi ve selamlarımı sunarım.” mesajı okundu.
 
Proje Koordinatörü Dildar Çetin Hatipoğlu yaptığı sunumda şu bilgilere yer verdi:
 
Proje Sahibi Kurum: Amasya Valiliği / DİAB
 
Proje Ortağı:             Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü
 
Proje Paydaşları:      Orta Karaescort izmir Kalkınma Ajansı (OKA)
Amasya Güzel Sanatlar Lisesi
Amasya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
Proje Destek Ekibi: Uzman öğretmenler, öğrenciler, işaret dili uzmanı, Kitapların ve videoların oluşturulması için çalışan uzman bir ekip, kitapların seslendirilmesinde çalışan gönüllü öğretmen, öğrenci ve siviller olmak üzere toplam 74 kişi projede yer almıştır.
 
Proje Süreci:                         2018 yılı Nisan ayında başlayan proje süreci devam etmektedir.
 
Proje Amacı:
 
Amasya merkez ve ilçelerinde yer alan somut ve somut olmayan kültürel miras varlıklarını eğlenceli ve öğretici bir şekilde anlatan 8 adet masal kitabı ile çocuklarımıza Amasya’yı (merkez ve ilçeler) tanıtmak, Amasya’yı tanıtırken onlara okuma alışkanlığı kazandırmak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlamak proje hedefidir.
 
Çocuklarımızın; ili e ait tarihi, turistik, sosyal ve kültürel değerleri öğrenerek büyümelerini, Amasya'mızın; millî ve manevi değerlerini okullarında da öğrenmelerini sağlarken aynı zamanda bu içeriği kitap ve sesli kitap haline getirerek; temel eğitim düzeyindeki, genel ve dezavantajlı gurupların bu serideki kitaplara erişimini sağlamak proje amaçlarımızdandır.
 
Kitaplar, radyo tiyatrosu tadında sesli bir kitap, hem de işaret dili çevirisi ile Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan projelerden bir tanesidir.
 
Proje Hedef Kitlesi: Amasya genelinde yaklaşık sekiz bin 3. ve 4. sınıf ilkokul öğrencisi ile işitme ve görme engelli ilkokul öğrencileri ve Türkiye genelinde özel eğitime ihtiyacı olan tüm ilkokul öğrencileridir.
 
Nihai Faydalanıcılar: Tüm Türkiye’deki öğrenciler ve 81 ilin Valilikleri, İl(81) ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri(921 adet)  ile ilçe kaymakamlıklarıdır. (921 adet).
 
Masalların İçeriği:
 
«Masallarda Amasya Serisi 1» kitaplarında üç ana kahraman vardır; Ferhat, Şirin ve Masalcı Nine. Ferhat ve Şirin çok iyi iki arkadaştır. Her ay, tek başına yaşayan sevimli, sevecen ve çok da bilgili olan Masalcı Nine’nin yanına gelirler. Onun anlattığı masallar hem çok eğlenceli hem de oldukça öğreticidir. Ferhat ve Şirin, Masalcı Nine’nin heyecan dolu masallarını çok merak etmekte ve çok sevmektedirler.
 
Masalcı Nine onlara kimi zaman, tarihin derinliklerini; kimi zaman, bir şehzadenin başından geçen ilginç ve gizem dolu olayları; kimi zaman ölümsüzlük iksirini duğu söylenen efsanevi doktor Lokman Hekimi, kimi zaman, Aynalı mağara ve Serçoban efsanesini ve daha Amasya ile ilgili merak ettikleri pek çok şeyi anlatmaktadır.
 
Masallarda, gerçekler ile fantastik ögeler birbirinin içerisine yedirilerek, çocukları eğlendirerek öğretecek bir biçimde verilmiştir. Masal kitaplarının sonunda çeşitli etkinlikler verilerek, çocukların analitik bakış açısı kazanmasının yanında kitaplarda anlatılanların pekiştirilmesi sağlanmıştır.
 
Proje Aşamaları:
 
1-) Literatür Taramaları: İlçeleri in tarihi, turistik ve doğal güzelliklerini yerinde inceleyerek alan taraması yapılmıştır. Taramalarda kitap yazımı, görsellerin resimlenmesi ve sesli kitaplara alt ses kayıtları için veri toplanmıştır.
 
2-) Kitapların Oluşturulması: Kitaplar Sayın Ayten BOZ tarafından özverili bir çalışma ve titizlikle hazırlanmıştır.
 
3-) Seslendirmelerin Yapılması: Ses kayıtları için öğrenci, öğretmen ve proje yürütücü ekibinden oluşan 33 kişilik bir ekip çalışmıştır.
 
4-) Kitap Sahneleri Illüstrasyon Çizimleri: Kitaplarda yer alacak sahneler proje ekibinde yer alan uzmanlar tarafından belirlemiştir. Her kitap için yaklaşık 40 sahne çizimi olmak üzere belirlenen toplam 320 sahnenin illüstrasyon çizimleri profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir.
 
5-) İşaret Dili Tercümesi: Proje ekibinden uzman bir tercüman tarafından kitaplar işaret diline tercüme edilmektedir.
 
6-) Müzikler: Her kitaba özel şarkılar bestelenerek kitaba özel müzik ve içerikler oluşturulmuştur.
 
7-) Montaj: Oluşturulan kitaplar işaret diline tercüme edilerek kitap görselleriyle montajlanıp bir video oluşturulmuştur.
 
8-) Kitapların Basılması: Kitaplar 8000 adet basılacaktır.
 
9-) İlgili Birimlere Dağıtım ve Tanıtım: Hazırlanan video DVD olarak çoğaltılarak tüm ilkokullara dağıtımı yapılacak ayrıca videolar sosyal medya kanalarına da yüklenerek ilgili kurum ve kuruluşların bilgilendirilmesi sağlanacaktır.
 
Proje Çıktıları:         8 kitaplık masal kitabı serisi
8 adet sesli kitap
8 bin adet kitap
5 bin adet sesli kitap DVD’si
Proje web sitesi
Proje sosyal medya hesapları
 
Proje Sonuçları:
 
Tanıtım faaliyetlerine ağırlık verilecek, projenin çıktıları;  8 bin kitap, 8 adet sesli kitap okullarımız ile ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacaktır. Bunun yanı sıra sesli kitapların ve işaret diline tercüme edilen kitapların DVD’leri sosyal medya ve basın yoluyla yayılarak mümkün olan en geniş kitleye ulaşılmaya çalışılacaktır. İlgili tüm kurum ve kuruluşlara (GETEM, TÜRKÖK, Altı Nokta Körler Derneği, Disleksi Derneği, Fiziksel Engelliler Derneği) tanıtım ve bilgilendirme yapılarak sürdürülebilirlik sağlanacaktır.
 
Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından uygulamaya konulacak olan,  altıncı sınıf öğrencileri için «Şehri » dersinin seçmeli ders programlarında yer alacak olması söz konusudur. Proje çıktıları ile bu ders için bir ön hazırlık yapmış oluyoruz.
 
Milli Eğitim Bakanlığı 2023 vizyonunda belirtilen «Yerel, kültürel, turistik coğrafi ve ekonomik değerlerin tanıtımına yönelik eğitim programlarının belirlenmesi» konusunu içeren bir madde unmaktadır. Proje bu maddeyi de kapsar niteliktedir.
 
Yine, güncel olarak uygulanmakta olan, ilkokul 3. sınıf serbest etkinlik saatlerinde, proje kapsamında okullarımıza dağıtılacak olan ve içeriğinde kitaplar, sesli kitaplar ve işaret dili eklenerek hareketlendirilen kitap videolarının yer aldığı dosyalar, okullarımıza dağıtılarak öğrencileri in kullanımına sunulacaktır. Öğrenciler serbest etkinlik saatlerinde kitaplarımızı, izleyecek, dinleyecek ve okuyacaklardır.
 
Tarih, kültür turizm açısından birçok değeri içerisinde barındıran Amasya’nın yapılacak olan bu çalışmayla yetişecek olan yeni neslin üzerinde bir bilinç düzeyi oluşturması birçok blog ve web sitesinde tanıtılması sağlanarak ili in tarihi, turistik ve kültürel alanda önemli bir destinasyon olarak markalaşmasına, ülkenin alternatif turizm kaynaklarının görünürlüğünün ortaya çıkmasına, dolayısıyla ülke tanıtımına olumlu katkı sağlayacaktır.
Sunumun ardından Masallarda Amasya projesinin çalışmalarını anlatan, bir nevi kamera arkası diyebileceği bir video katılımcılar ile paylaşıldı.
 
İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. İlker Kösterelioğlu yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Albert Einstein ‘Çocuklarınızın daha akıllı ve daha zeki olmasını istiyorsanız eğitimin içerisine masallarınızı dâhil etmelisiniz’ demiş. Nasıl DNA’lar insanların genetik kodlarını yüzyıllardır taşıyorsa masallar da toplumu bir arada tutan kültürel mirasımızın taşıyıcılarıdır. Tüm kötülere ve kötülüklere rağmen iyilerin ve iyiliklerin kazandığı masallar çok kıymetlidir. Dürüst olmanın kıymetini, kıskançlığın sevim liğini, dostluğun büyük bir zenginlik olduğunu anlatır masallar.
 
Küreselleşen dünya değerleri i bir bir yok ederken nelerin doldurduğunu bilme lazım. Başka milletlerin değerlerini içeren çizgi filmlerin çocuklarımıza sunulması ciddi bir tehlike içermektedir. Çocuklarımızın ve gençleri in ufuklarının daraldığı bu zamanda ili e Sayın Vali Dr. Osman Varol ile Kıymetli Funda Varol Hanımefendi’nin desteği ve Ayten Boz Hanım’ın özverisiyle vücut an Masallarda Amasya Projesi birçok açıdan önem arz etmektedir. Dijitalleşen çağda çocuklarımızın gelişim özelliklerine uygun şekilde hazırlanan ve Amasya’mızın tanıtımı, tarihi ve kültürel özelliklerini ön plana çıkarması, dezavantajlı bireyleri için destekleyici bir materyal oluşu ve özellikle de bakanlığımızın 2023 hedefleri dâhilinde özel eğitime ihtiyaç duyan bireylere yönelik hizmetlerin kalitesini arttıracak dijital içerik üretilmesi bunlara örnektir.
 
Bu bağlamda projenin hayata geçirilmesinde her türlü katkılarından dolayı Sayın Vali Dr. Osman Varol’a Kıymetli Hanımefendi Funda Varol’a, Proje Koordinatörü Dildar Çetin Hatipoğlu’na, Ayten Boz ve diğer öğretmenleri , öğrencileri ve tüm proje ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.”
 
Projeye başından beri her türlü desteği veren Vali Dr. Osman Varol yaptığı açıklamada ise: “Bugün arkadaşlarımızın uzun bir süredir emek verdiği bir çalışmanın sonuçlarını göreceği bir gün. Bu çalışma birden fazla alana hizmet eden çok anlamlı bir çalışma oldu. Eğer gelecekte söz sahibi bir millet olarak çocuklarımızı refah içinde yaşatacak bir millet olmak istiyorsak eğitim alanında ciddi adımlar atmamız gerekiyor.
 
Çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmak için çok büyük bir çaba sarf ediyoruz.  Bu çaba içerisinde materyallerle ilgili bazı sorunlar yaşıyoruz. Çocuklarımızda doğru bir gelişim sağlayabilmek için onlara mutlaka masallarımızı aktarmalıyız. Bu masallarda da kendi kültürümüzü aktarmalıyız ve bu proje böyle bir açığı kapatıyor. Diğer taraftan dezavantajlı bireyler için bir takım çalışmalar içerisindeyiz. Fırsatlar eşitlendiğinde engellerin de ortadan kalkacağına inanıyoruz. Bu eser kullanılan teknikler vasıtasıyla engelli bireylerin bu alandaki eksiklerini kapatacak bir çalışmadır. Bir yandan Amasya’nın tanıtımına katkıda unacak bu eser aynı zamanda tüm çocuklarımıza dağıtılarak onlara şehirlerini çok tatlı bir üslupla anlatacak. Daha sonra Anadolu’nun incisi diye bahsettiği bu şehri anlatan eserleri i ülke in tüm şehirlerine ulaştırarak bir yandan ili in tanıtımını yapacağız bir yandan da çocuklarımızın tamamının kenti i tanımasını bu vesileyle sağlamış olacağız.
 
Bu iş sadece maddi kaynakla değil projede yer alanların büyük çaba ve özverisiyle gerçekleşti. Çalışmaların hepsi çok güzel bir ahenk içerisinde gönüllülük ruhuyla gerçekleştirildi. Öncelikle bu projenin ortaya çıkmasında çok emeği olan ve daha sonrasında da fiilen içerisinde olarak ciddi anlamda vaktin ve emeğini harcayan eşim Hanımefendi Funda Varol’a teşekkür etmek istiyorum. Ayten Boz Hanımefendi’ye emekleri ve katkıları için teşekkür ediyorum. Hüseyin Güneş’e katkıları için teşekkür ediyorum. Seslendirmelerde her yaş grubundan çocuklarımız rol aldı. Öğretmen arkadaşlarımız rol aldılar. Hepsinin bu projenin ortaya çıkmasında tek tek çok büyük emek ve katkıları var. Bu proje onlara ait. Ortaya çıkan bu güzel çalışma için hepsini tek tek tebrik ediyorum. İl Milli Eğitim Müdürümüz ve müdürlük personeline, sivil toplum kuruluşlarımıza ve emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.” değerlendirmelerinde undu.
 
Konuşmaların ardından Masallarda Amasya Serisi 1. Kitap olan Zümrüdü Ankanın Gizemi kitabından bir fragman izleyiciler ile paylaşıldı.
 
Ardından öğrencilerden oluşan çocuk korosu, büyük beğeni toplayan bir müzik dinletisi icra etti.
 
Son olarak Vali Varol projede emeği geçen öğretmen ve öğrencileri e plaketlerini verdi.

Kaynak:Valilik Sitesi

Masallarda Amasya Projesinin Lansmanı Yapıldı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
kartal escort