Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Uluslararası Ekonomi Toplum ve Kültür Sempozyumu Başladı

Amasya Üniversitesi'nin ev sahipliğinde 14 - 17 Şubat 2019 Tarihlerinde sürecek olan Uluslararası Ekonomi Toplum ve Kültür Sempozyumu Başladı

Uluslararası Ekonomi Toplum ve Kültür Sempozyumu Başladı
Uluslararası Ekonomi Toplum ve Kültür Sempozyumu Başladı Umut Özsoy
Bu içerik 326 kez okundu.
Advert

 14-17 Şubat 2019 tarihlerinde Amasya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde sürecek olan “Uluslararası Ekonomi, Toplum ve Kültür Sempozyumu” açılış sunumu Vali Dr. Osman Varol, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
 Aziz şehitlerimizin anısına düzenlenen saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay gerçekleştirdi. Sayın Orbay konuşmasında sempozyuma yurt içi ve yurt dışından akademisyenlerin katıldığına değindi. 2019 yılında 12 büyük kongre yapmayı planladıklarını ve bu etkinliklerin kamu-üniversite iş birliği ile gerçekleşeceğini ifade etti. Amasya’nın son dönemdeki çalışmalar ile kongre ve kültür şehri olma yolunda ilerlediğini belirterek katılımcılara teşekkürlerini iletti.
 
 Ardından Vali Dr. Osman Varol yaptığı konuşmada Amasya Üniversitesi’nin böyle güzel bir sempozyumla 2019 sezonunu açmasından dolayı duyduğu mutluluğu belirtti. Amasya’nın her yıl çok ciddi akademik etkinliklere ev sahipliği yaptığından ve bu etkinliklerde alanının uzmanı akademisyenlerin bir araya geldiğinden söz etti. Bu gibi faydalı etkinliklerin şehrimizde yapılması için Amasya Valiliği’nin her türlü desteği sunacağını belirtti. Bu çalışmaların ilimize vizyon kattığına ve ilimizin tanıtımına önemli fayda sağladığına işaret etti.
 
 Konuşmaların ardından Kosova kökenli olan Belgrad Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Naka Nikšić, dinleyicilerin büyük beğenisini ve takdirini alan bir piyano resitali sergiledi.
 
 Piyano resitalinin ardından yurt içi ve yurt dışında birçok araştırma, makale ve bildirisi bulunan, birçok başarılı çalışmaya imza atmış İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut ekonomi, toplum ve kültür hakkındaki sunumunu gerçekleştirdi.
 
 Sayın Bulut sunumunda sanayi devrimi ile başlayan ve günümüze dek uzanan süreçte, Osmanlı Devleti ve Türkiye sosyoekonomisi hakkında yanlış bilinen konular üzerine konuştu. Hem kendinin hem de diğer akademisyenlerin araştırmaları sonucu ulaşılan doğru bilgilerden söz etti. Kapitalizmi merkeze alan batı ekonomisinin üstünlüğünün 1830 ile 1980 yılları arasında sürdüğüne, bundan sonra Asya kökenli ekonomilerin yükselişe geçtiğine değindi. İlerleyen yıllarda Türkiye’yi de içine alacak bu yükseliş trendinin devam edeceğine işaret etti.

Uluslararası Ekonomi Toplum ve Kültür Sempozyumu Başladı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X