Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Amasya Nöbetçi Eczaneleri

'Amasya Misket Elması' İçin Hasat Günü

'Tarım Şehr-i Amasya' Projesi kapsamındaki çalışmalar sonucu coğrafi işaret tescili alınan 'Amasya Misket Elması' hasat günü düzenlendi.

'Amasya Misket Elması' İçin Hasat Günü
'Amasya Misket Elması' İçin Hasat Günü Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

'Tarım Şehr-i Amasya' Projesi kapsamındaki çalışmalar sonucu coğrafi işaret tescili alınan 'Amasya Misket Elması' hasat günü düzenlendi.

İl Müdürümü Zekeriya ŞEKER; Dünya elma üretiminin yüzde 2,5'ini üreten ülkemizin 3,6 milyon ton elma üretimi ile dünya üçüncüsü olduğuna değindi, "Ülkemizde üretilen elmanın yüzde 6,6'sı da ihraç edilmiştir. İlimizde ise; toplam 15 bin dekar alanda 35 bin ton elma üretimi yapılmakta olup; Türkiye üretiminin yüzde 1'İ gerçekleştirilmektedir. Adı ilimizle beraber anılan ve bu anlamda tarımsal değerinden öte kültürel bir değer taşıyan Amasya Misket Elması kendine has fiziksel özellikleri ve aroması ile diğer çeşitlerden ayrılmakta ve Amasya dışında yetiştirildiği diğer bölgelerde bu özellikleri göstermemektedir.  İlimiz 2018 yılında 4.345 dekar alanda 9.319 ton Amasya Misket Elması üretimi ile Türkiye üretiminin yüzde 4,3'ünü üretmekte olup Niğde ve Kayseri illerinden sonra 3. sırada yer almaktadır" dedi.

Sayın Vali Dr. Osman VAROL; Basın mensuplarına yaptığı açıklamada ismi ilimizle özdeşleşen elmanın geçtiğimiz yıl içerisinde alınan coğrafi işaret tesciliyle de artık Amasya'ya özel bir tür olarak tescillenmiş olduğunu belirten Vali Varol, "Tüm amacımız sahip olduğumuz misket elması bahçelerinin verimini artırmak, diğer taraftan da bahçe alanımızı artırarak yıllık 35 ton civarında olan Amasya Misket Elması üretimimizi çok daha yukarılara taşımak olmak olacak" dedi.

İlimizde yaklaşık 2 bin yıldır yetiştirildiğinin arkeolojik kazılarla belgelendiğini ve çıkan elma ağacı figürlü mozaiğin sergilenmesi için hazırlıkların da sürdürüldüğünü anımsatan Vali Varol, "Yaptığımız çalışmalarla ve bundan sonra yapacağımız çalışmalarla bu türün değerini yeniden ortaya çıkarıp öncelikle aldığımız coğrafi işaret ve bunun arkasından hukuki süreçlerle piyasa değerini artırıp arkasından da çiftçilerimizin mevcut bahçelerinin verimini artırmak daha sonrasında bahçe miktarını çoğaltmak yoluyla üretimi artırıp ilimizin ekonomisine önemli bir katkı sunulmasını sağlamak istiyoruz. Bu konuda zaten 'Tarım Şehr-i Amasya' sloganıyla yola çıktık. Bunun alt projelerinden, programlarından bir tanesi de misket elması eylem planı. Bu eylem planını da uygulamaya koyduk. Önümüzdeki kapama bahçe yapmak isteyen çiftçilerimize Özel idareden ayırdığımız fonlarla ciddi desteklerde bulunacağız" diye konuştu.

amasya misket elması için hasat günü
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X