Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Amasya Nöbetçi Eczaneleri

'Yayalar Güvenli Geçiş Alanlarını Kullanmalıdır'

Amasya İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan açıklamada; 2019’un “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edildiği, ancak yapılan bu uygulamanın toplumda yanlış anlaşıldığı belirtildi.

'Yayalar Güvenli Geçiş Alanlarını Kullanmalıdır'
'Yayalar Güvenli Geçiş Alanlarını Kullanmalıdır' Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

Amasya İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan açıklamada; 2019’un “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edildiği, ancak yapılan bu uygulamanın toplumda yanlış anlaşıldığı belirtildi.

Konuya ilişkin açıklama şöyle devam etti; 2918 sayılı KTK’nın 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklik ile “ Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.” hükmü getirilmiştir.

Bu yasal düzenleme ile trafikte geçiş önceliği ilk defa yayalara verildiğinden toplumda yaya öncelikli trafik bilinci oluşturmak, yaya kazalarına ve güvenliğine dikkat çekmek, amacıyla ‘Öncelik Hayatın – Öncelik Yayanın’ sloganı ile 2019 yılı ‘Yaya Öncelikli Trafik’ yılı ilan edilmiştir. Başta İçişleri Bakanımız olmak üzere valilerimiz başkanlığında etkinlikler yapılarak farklı tarihlerde yaya güvenliği ile ilgili etkinlikler düzenlenerek bir farkındalık oluşturulmuştur. Ancak toplumda yapılan bu uygulamanın yanlış anlaşıldığı, gerek sürücüler tarafından gerekse vatandaşlar tarafından yapılan ihbarlarda yayaların trafik akışının olduğu her noktada bilinçsizce yola çıktığı, araçların hızını ve trafik akışını dikkate almadığı, zaman zaman da bu tür durumların kazalara sebebiyet verdiği görülmektedir.

Karayolları Trafik Kanununun 68/1-A maddenin açılımı incelendiğinde;

Yayaların geçiş önceliği olan noktalar; yaya ve okul geçitleri, alt ve üst geçitler, trafik polislerinin olduğu noktalar, ışıklı sinyalizasyon sistemi olan kavşaklar ve kavşak giriş çıkışlarıdır.  Yayalar kendilerine öncelik verilmiş bu yolları kullanmak zorundadırlar. Aksi takdirde hem kendilerini, hem de trafikte seyreden araçları tehlikeye düşüreceklerdir. Her ne kadar belirtilen geçiş noktalarını kullanmadıkları tespit edilen yayalara karayolları trafik kanununun  68/1-A maddesi gereğincede ceza işlem uygulanacağı kanunla düzenlenmiş ise de vatandaşlarımızın karşıdan karşıya geçişlerinde bahse konu güvenli geçiş alanlarını  kullanmaları kendi can güvenliği için önemli bir husustur.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X