Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Amasya Nöbetçi Eczaneleri

Muhasebeciler Vergi Beyannamelerin Ertelenmesini İstiyor

Amasya SMMMO Başkanı Asım Sözer yapmış olduğu açıklamada; Corona virüsü nedeni ile çalışanlarının can güvenliğini sağlamak amacı ile Vergi Dairelerinin bile kapatıldığı bu dönemde beyannamelerin ertelenmemesi nedeni ile 300 bin meslek camiası mensubunun ciddi risk altında.

Muhasebeciler Vergi Beyannamelerin Ertelenmesini İstiyor
Muhasebeciler Vergi Beyannamelerin Ertelenmesini İstiyor Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

Amasya SMMMO Başkanı Asım Sözer yapmış olduğu açıklamada; Corona virüsü nedeni ile çalışanlarının can güvenliğini sağlamak amacı ile Vergi Dairelerinin bile kapatıldığı bu dönemde beyannamelerin ertelenmemesi nedeni ile 300 bin meslek camiası mensubunun ciddi risk altında. Fatura vb belgelerden virüs bulaşması tehdidi altında çalışmak zorunda bırakılması haksızlıktır. Bu nedenle meslek örgütümüz TÜRMOB’un tüm oda başkanlarımızın imzası ile çok geçmeden vergi beyannamelerinin ertelenmesi ile ilgili talebine duyarsız kalınmamasını arzu ettiklerini açıkladı.

Sözer açıklamasına şöyle devam etti; Koronavirüs pandemisi nedeniyle içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda uygulanmak üzere açıklanan "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketinin sosyal ve ekonomik açıdan sağlayacağı faydaya inanıyor ve destekliyoruz.

Bu kapsamda, ekonomik tedbirler arasında yer alan vergisel tedbirleri doğru ancak eksik buluyoruz.

Ülkemizde riskin en yüksek seviyede hissedildiği bugünlerde, tahsil edilecek tüm vergilerin hesaplanmasına temel oluşturan mali belgelerin sağlıklı bir şekilde toplanması, yerinde veya muhasebe bürolarında kayıt edilmesi ve beyannamelerin hazırlanması hem doğru değil hem de imkansızdır!

Tehdit ortadan kalkana kadar evden çıkılmamasının en yetkili makamlar tarafından tavsiye edildiği ve işverenlerin dahi işine gitmekten çekindiği bir ortamda mali müşavirler yaşamları ile sorumlulukları arasında çaresiz bırakılmamalıdır.

Bugün yalnızca kendimiz değil, ailelerimiz, çalışanlarımız ve hizmet sunduğumuz toplumun tüm kesimleri büyük risk altındadır.

Muhasebe meslek mensupları camiası olarak, etkileşim içinde olduğumuz bir milyona yakın insanın YAŞAM HAKKININ RİSKE EDİLMEMESİ KONUSUNDA HAKLI TALEPLERİMİZİN DİKKATE ALINMASINI İSTİYORUZ!

Bu nedenlerle; Mart ayı içinde verilmesi gereken (KDV1 -2, Muhtasar, MuhSGK, Damga Vergisi, Turizm Katılım Payı, Ba-Bs, GEKAP vb.) tüm beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmesini ve mücbir sebep halinin kabulünü, Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin ertelenmesini, e-Defter beratlarının yüklenme süresinin ertelenmesini, Vergi incelemelerinin ertelenmesini, bu süreçte yaşanacak tahsilat sıkıntıları göz önüne alındığında, iş dünyasına sağlanan destekler kapsamına biz muhasebe meslek mensuplarının da dahil edilmesini istiyoruz.

ÇOK GEÇ OLMADAN SESİMİZE KULAK VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ! ÇÜNKÜ ASIL OLAN YAŞAM HAKKIDIR!

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X