Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Ertelenen sigorta prim ödemelerinde son gün bugün

Sosyal Güvenlik Kurumu Amasya İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel ertelenen sigorta primlerinin ödeme süreleri hakkında önemli hatırlatma bulundu.

Ertelenen sigorta prim ödemelerinde son gün bugün
Ertelenen sigorta prim ödemelerinde son gün bugün Haber & Foto:Erhan Gündüz
Bu içerik 487 kez okundu.
Advert

    Son ödememe gününün bu gün olduğunu dile getiren Şenel konuyla ilgili şunları kaydetti: “Bilindiği üzere, 5510 sayılı Kanunun geçici 72 nci maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen sigortalıları çalıştıran özel sektör işverenlerimizden gerekli şartları taşıyanların 2016 yılı Aralık ve 2017 yılı Ocak - Şubat aylarına ait sigorta primlerinin ödenmesi ise kanun ile 2017 Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ertelenmiştir.
 
     2016 yılı Aralık ayına ait ertelenen sigorta primlerinin 2017 yılı Ekim ayının sonuna (31/10/2017 tarihine) kadar, 2017 yılı Ocak ayına ait ertelenen sigorta primlerinin 2017 yılı Kasım ayı sonuna (30/11/2017 tarihine) kadar, 2017 yılı Şubat ayına ait ertelenen sigorta primlerinin ise 26 Aralık 2017 tarihine kadar ) ödenmesi gerekmektedir.
 İşverenlerimizin başta asgari ücret desteği olmak üzere beş puanlık sigorta prim indirimi ve diğer sigorta prim teşviklerinden yararlanmaları, prim borçlarının bulunmaması ve süresinde ödemesine bağlıdır.
 
     Ayrıca, süresinde ödenmeyen primler sebebiyle gecikme zammı ve cezası ile karşılaşmamak, işverenlerimizin hâlihazırda yararlandıkları ve yararlanacakları asgari ücret desteği ve prim teşviklerinden mahrum kalmamaları ve bu hakların devamı için ertelenen ve vadesi gelen prim borçları ile birlikte cari ay ve yapılandırılmış eski borçlarının taksitlerinin de ödemesi süresi gelmiştir.
 
     Ertelenen primler için yeni ödeme sürelerinin belirlenmesi veya ertelenen prim tutarlarının tahsilatından vazgeçilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu doğrultuda, ödeme süreleri ertelenen primlerin belirtilen tarihlerde ödenmemesi halinde prim borcu ortaya çıkacak ve ilgililer, yararlandıkları sigorta prim teşvik ve desteklerinden yararlanamayabilecek, ödenmeyen primler noktasında gecikme cezası ve gecikme zammına maruz kalabilecek ve yine ödenmeyen primler sebebiyle icra takip ve haciz uygulamasıyla karşı karşıya kalabileceklerdir.
 
     Ertelediğimiz sigorta primlerinin yukarıda belirtilen tarihlere kadar zamanında ödenmesi unutulmamalıdır. Ertelenen sigorta primlerinden ilk ayı olan 2016/ Aralık ayı prim tutarının ödeme süresi geldiği için son ödeme günü olan 31.10.2017 tarihine kadar mutlaka ödenmesi gerekmektedir” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
kartal escort