Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Amasya Nöbetçi Eczaneleri

MERZİFON DAN SOMA HOLDİNGE HAYIR

Hükümetin Merzifon - Suluova arasın da ki Yeni Çektek bölgesine Soma Holding'e termik santral kurma izni vermesi çevrede yaşayan vatandaşların tepkisini çekiyor. Vatandaşlar Soma’da 301 işçinin ölümüne sebep olan firmaya güvenmediklerini ve santralin sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle protesto yürüyüşü yaptı.

MERZİFON DAN SOMA HOLDİNGE HAYIR
MERZİFON DAN SOMA HOLDİNGE HAYIR Ali Rıza Ağış
Advert

         Merzifon da faiyet gösteren Merzifon Çevre Platformu (MÇP) üyeleri ve gönülleri Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Soma Hding'in kurmak istediği santr iznini protesto eden üyeler basın açıklaması yaptı. Açıklamada termik santr kurulmasını istemediklerini belirtti. “Zehir sumak istemiyoruz”, “Termik santre hayır” yazılı pankartlar açan protestocular Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı protesto gösterilerinde Merzifon Çevre Platformu Yürütme Kurulu adına açıklama yapan Dr. Taner Çetinkaya, "İlçe e yapılması planlanan Termik santrini istemiyoruz. Dünyanın başka herhangi bir ülkesi, bu kadar ölümlü bir kazanın yaşanmasına an şirketin bırakın yeni tesis kurmasına izin vermeyi, işletmekte duğu tesisi de kapatırdı. Ama maesef ülke de işler hep tersine işliyor. Neredeyse ölen maden emekçileri ve yakınları sorumlu tutulacak ve cezandırılacak. Bugün 13 Mayıs’ta Soma’da 301 maden emekçisini katledenlerin yargılandığı gün. Bugün 301 eş, 301 baba, 301 evlat acısı çekenlerin gözyaşlarını bir nebze n durdurulacağının facianın sorumluların cezandırılacağı umudunu taşıyanların günü. Şimdi aynı şirket, yani Soma Hding’e bağlı Gürmin Madencilik A.Ş. Suluova-Merzifon arasındaki Yeni çel mevkiine termik santr kurmak istiyor. Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu süreci tamamlanmak üzere." dedi.

        “Yeni Çel bölgesine kurulması planlanan Termik Santrde bölgenin kaynaklarıyla çışacağı için Suluova, Merzifon ve Amasya bölgesinde hkın kullanacağı kmayacaktır.” diyen Çetinkaya, “Bizler insan sağlığını ve yaşam kitesini bu kadar umz etkileyen bir enerji kaynağı yerine; dönüşümlü ve te enerji kaynaklarını tercih ediyoruz. Dünya döndüğü ve güneş sönmediği yani hayat devam ettiği sürece rüzgâr ve güneşte acaktır. Kömür, Yeni çel’te en fazla 25 yıl daha çıkartılacak ve daha sonra bitecektir.” şeklinde konuştu.

        Grup basın açıklamasının ardından aysız bir şekilde dağıldı.

merzifon soma holding hayır
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X