Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

İl Ekonomik Toplantısı'nın Son Oturumu Gerçekleştirildi

Amasya ilinin ekonomik durumunun ve potansiyelinin, ilde devam eden kamu ve özel sektör yatırımlarının, istihdam konularının değerlendirilmesi için senede iki kez düzenlenen “İl Ekonomik Toplantısı” gerçekleştirildi.

İl Ekonomik Toplantısı'nın Son Oturumu Gerçekleştirildi
İl Ekonomik Toplantısı'nın Son Oturumu Gerçekleştirildi Umut Özsoy
Bu içerik 260 kez okundu.
Advert

 Bu toplantılar ile illerde valilikler, belediyeler, üniversiteler, şehrin ekonomik aktörleri, esnaflar, iş adamları ve onların oluşturduğu meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri bir araya gelerek karşılaştıkları engellerin ve problemlerin mevzuatlar doğrultusunda ve el birliğiyle çözüme kavuşturulması, paydaşlar arası iletişimi güçlendirme ve aynı zamanda yerli üretimi teşvik etme amaçlanmaktadır.
 
 İlimizde Vali Dr. Osman Varol’un başkanlığında Amasya Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç, Amasya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı İsa Köse, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, sanayiciler ve iş adamları katıldı.
 
 Vali Dr. Osman Varol yaptığı açılış konuşmasında; yılın ikinci yarısının başlarında ülkemizde ekonomik olarak bir dalgalanmanın başladığını ifade etti. Bu dalgalanmaların birçoğunun ülkemizin dinamikleri, üretim ve ihracat rakamları ile uyuşmadığını dile getirdi. Zaman içerisinde bunların birçoğunun siyasi ya da spekülatif etkiler sonucu ortaya çıktığının anlaşıldığını işaret etti. Devletimizin bu etkilere anında cevap vererek, gerekli adımları atıp önlemleri alarak daha büyük olumsuzlukların önüne geçildiğine değindi.
 
 Dövizdeki dalgalanmanın sonucu piyasanın istikrarsızlaştığına değinen valimiz, döviz yükselirken yapılan hızlı fiyat artışlarının döviz düşerken aynı hızda gerçekleştirilmediğini belirtti. Bu alanda da devlet olarak gerekli önlemlerin ve denetimlerin uygulanması ile gözle görülür bir iyileşmenin sağlanmaya başladığını dile getirdi.
 
 Uygulanan politikalar ve hayata geçirilen tedbirler sonucu piyasalarda yavaş yavaş bir düzelmenin, istikrarın görülmeye başlandığını vurguladı. Özel sektör ile kamunun sürekli iş birliği ve iletişim halinde olması ile birçok sorunun aşılabileceğini işaret etti.
 
 2019 yılında ilimizin temel gelir alanları olan tarım ve turizm alanlarında iyi bir sezon beklendiğini dile getiren valimiz ilimizin ihracat rakamlarının da ivmeli bir şekilde artış gösterdiğini ifade etti. Uzak doğunun iş gücü maliyeti alanındaki avantajının ortadan kaybolmaya başlaması ile birlikte yerli üreticimizin daha iyi bir rekabete, elinin daha iyi olduğu bir piyasaya girmeye başladığını belirtti.
 
 Toplantı süresince sanayicilerimiz ve iş adamlarımız karşılaştıkları zorluklar ve problemler hakkında Valimiz ve diğer yöneticiler ile fikir alışverişinde bulundu.
 
 Vali Dr. Osman Varol ve Belediye Başkanı Cafer Özdemir iş adamları ve sanayiciler arası iş birliğinin ve ortak hareket etme gerekliliğinin önemine vurgu yaparak ülkemizde bu konuda ortaya konulan işlerden örnekler verdiler.

 

 

 

 

İl Ekonomik Toplantısının Son Oturumu Gerçekleştirildi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X