Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Özel Harekat Polisleri Törenle Yemin Etti

Merzifon Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde Eğitimini Başarıyla Tamamlayan 136 Özel Harekat Polisi Yemin Ederek Görevlerine Başladı.

Özel Harekat Polisleri Törenle Yemin Etti
Özel Harekat Polisleri Törenle Yemin Etti Umut Özsoy
Bu içerik 308 kez okundu.
Advert

 Vali Dr. Osman Varol Merzifon Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce 19/1-2. dönem özel harekât polisi adayları için düzenlenen mezuniyet törenine katıldı. Törende ayrıca Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale, Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Tansel Çokuysal, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, İl Emniyet Müdürü Fahri Bulut, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Yıldız, kurum müdürleri, emniyet mensupları ve mezun olan öğrencilerimizin aileleri de yer aldı.
 
 Merzifon Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin (POMEM), eğitim programından mezun öğrencilere düzenlenen törenle diplomaları verildi. Törende 136 özel harekât polis adayı yemin ederek diplomalarını aldı.
 
 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende birincilikle mezun olan öğrencinin konuşmasının ardından bir konuşma gerçekleştiren Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Müdürü Süleyman Gül, Merzifon POMEM’de büyük bir sorumluluk gerektiren polislik mesleğini özveri ile yerine getirecek öğrencilerin yetiştiğini belirterek, mezun olan özel harekât polisi adaylarının görevlerinin bilincinde olarak bu kutsal görevi ifa edeceklerini söyledi.
 
 Vali Dr. Osman Varol, konuşmasında “Bugün ülkemizin içinde bulunduğu durumu çok iyi değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Bir yandan ülkemizin içerisinde yıllardır uğraştığımız, ciddi anlamda insanımıza ve ekonomik sorunlarımıza mâl olan terörle mücadeleyi sürdürürken, diğer taraftan ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyamızın yaşadığı birtakım siyasi sorunlar nedeniyle çok zorlu günler geçirmekteyiz. Fakat bu zorlu günler içerisinde, böyle bir coğrafyada, bu kadar tehlikenin içerisinde öyle kuvvetli bir karakter ortaya koyuyoruz ki hâlâ hukuk ve demokrasi içerisinde bir yandan terörle mücadelemizi sürdürürken, diğer taraftan bölgemizde meydana gelen güvenlik ile ilgili sıkıntılara gerekli karşılıkları verebiliyoruz. Bunu yapmamızı sağlayan yegâne şey milletimizin belirli değerler etrafında birleşerek, birlik olarak, birbirine destek vererek geleceğe güvenle bakmasını sağlayan o birliktelik ve dayanışma duygusudur.
 
 Bu duygumuzun ciddi anlamda yansıdığı ve ruh verdiği birtakım kurumlarımız mevcuttur. Bizim emniyet teşkilatımız, polis teşkilatımız ve onun içerisinde de özel harekat teşkilatımız milletimizin onlara verdiği manevi değer sayesinde dünyanın kendi alanında en elit kuvvetlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Bugüne kadar yaptıkları başarılı çalışmalar, yürüttükleri terörle mücadele operasyonları, iç güvenlik operasyonları ayrıca terörün her türlüsüyle yaptıkları mücadeleyle hem ülkemizde kendi halklarının, milletlerinin hem de dünya çapında diğer tüm ülkelerin, meslektaşlarının övgüsünü, beğenisini kazanmışlardır. Böyle elit, böyle güzel, böyle manevi bir topluluğun içerisine katılan çok kıymetli kardeşlerimizi ben burada huzurlarınızda tebrik ediyorum.
 
 Bunun yanında bunun ciddi bir sorumluluk getirdiğini bilmeleri gerekiyor. Özellikle böyle bir önemli kurumda hizmet ederken en temelde devlete bağlılık en önemli duygu olarak karşımıza çıkıyor. Geçmişte gördük ki bizler devlet kurumlarında çalışan bazı insanların bazen devletin ve milletin menfaatlerini bir kenara bırakarak başka grupların, başka önceliklerin peşinden gittiklerini ve doğrudan korumakla mükellef oldukları, korumak üzerine yemin ettikleri birtakım değerlere saldırdıklarını burada olan herkes çok yakın tarihte canlı olarak yaşadı. Ama orada da bu elit birlik, bu değerli birlik gerçekten meşruiyetini ispat ederek, canını ortaya koyarak bu mücadeleyi gerçekleştirdi.
 
 Devlete bağlılığın yanında milletine ve milletinin değerlerine bağlılığı da kesinlikle gönüllerinde, kalplerinde taşımaları gerekiyor. Çünkü bu aziz millet her türlü zorluğa karşı tarih boyunca bu devleti ayakta tutabilmek için her türlü fedakârlığı gerçekleştirmiştir. Yeri geldiğinde malıyla, yeri geldiğinde canıyla devletine destek olmak için onun yanında olmuştur ve bu devleti ayakta tutup bu zorlu coğrafyada bugünlere gelmemizin temel nedeni ve temel gücümüz olmuştur. Onun için milletimize bağlılık yine birçok değerin önünde, en temelde taşıdığımız değerlerden bir tanesi olacaktır.
 
 Biraz önce terörle mücadelemizi ve güvenlik harekâtlarımızı sürdürürken bunu hukuk sistemi içerisinde ve demokrasiyle başarabilen nadir ülkelerden bir tanesi olduğumuzu söyledim. Bugün mezun olan arkadaşlarımızın önem verecekleri, üzerinde dikkatle duracakları bir husus ta mevcut olan hukuk düzenimize bağlılık olacaktır. Mutlaka görevlerini yerine getirirken zorlandıkları birçok nokta oluyor ama hukuka bağlılık mutlaka her eylemlerinin ve işlemlerinin temelinde yer almalıdır ve bunu da kesinlikle unutmamaları gerekiyor.
 
 Onların her zaman sahip olduğu ve bugüne kadar benim de çeşitli çalışma yörelerinde, bölgelerinde bizzat tanık olduğum terörle mücadelede cesaret. Burada, bugün mezun olan kardeşlerimizin katıldığı bu elit birlik cesaret konusunda rüştünü gerçekten ispatlamış, yeri geldiğinde canını ortaya koyarak ateşin içerisine atılmaktan çekinmeyip bu ülke için yapılabilecek fedakârlıkların en büyüğü olan, bir insanın yapabileceği en büyük fedakârlık canını vermektir, bu fedakârlığı gerçekleştirmiş, bu rüştü ispat etmiş bu elit birliğe katıldıkları için, bu cesareti kendilerinden önceki meslektaşlarının bugüne kadar taşıdığı bayrağı gururla taşıyarak bu cesareti göstermeye devam edeceklerdir. Bu cesareti hiçbir zaman kalplerinden, gönüllerinden atmayacaklardır. Biz buna inanıyoruz.
 
 Ben bu arkadaşlarımızın, bugün bu neferler ordusuna katılacak 136 kardeşimizin eğitilmesinde emeği geçen, onlara hem geçmişte yaşadıkları kendi tecrübelerini hem de bilgi birikimlerini aktaran kıymetli meslektaşlarına, hocalarımıza öncelikle teşekkür ediyorum, minnetlerimizi sunuyorum. Bu polis eğitim merkezimizin yönetimine sayın müdürümüzün şahsında onun ekibine, kadrosuna teşekkürlerimi sunuyorum.
 
 Merzifon ilçemize burada çok önemli devlet kurumlarını, askeri birliklerimizi ve polis teşkilatımızı misafir ettikleri için Merzifon halkımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Kıymetli ailelerimizi böyle gururlu günlerinde, evlatlarının çok özel günlerinde bu mutluluğu yaşadıkları için tebrik ediyorum. Onlara evlatlarının her zaman güzel günlerini görmelerini diliyorum. Çok değerli kardeşlerimizi birazdan edecekleri yemine bağlı kalarak onurla, gururla vatana, millete hizmet etmelerini ve bunun gururunu yaşamalarını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi.
 
 Konuşmaların ardından bu şerefli mesleğin mensubu olduğu için gurur duyduğunu ifade ederek halkın güven ve huzuru için çalışacağını dile getiren POMEM mezunu ve dönem birincisi yaş kütüğüne okul brövesini çaktı.
 

Özel Harekat Polisler Törenle Yemin Etti
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X