Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Amasya Nöbetçi Eczaneleri

Ak; 'Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü' Dolayısıyla Açıklamalarda Bulundu

Yeşil Yıldız Derneği Derneği AMASYA başkanı Fatih Burak AK "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Ak; 'Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü' Dolayısıyla Açıklamalarda Bulundu
Ak; 'Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü' Dolayısıyla Açıklamalarda Bulundu Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

Yeşil Yıldız Derneği Derneği AMASYA başkanı Fatih Burak AK "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Günün anlamına ilişkin bilgi veren AK şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, dünyada uyuşturucu kullanımında artış olması ve bunun insanlık için büyük bir tehdit oluşturması gerçeği ile hareket ederek, madde bağımlılığının önlenmesi amacıyla 1987 yılında aldığı bir kararla, uyuşturucusuz temiz bir topluma ulaşmayı hedeflemiştir. Uluslararası alanda eylem ve iş birliğini güçlendirme konusundaki kararlığını vurgulamak için, 26 Haziran tarihini ‘Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü’ olarak belirlemiştir. Her yıl dünyada olduğu gibi ülkemizde de 26 Haziran tarihi kapsamında birçok faaliyet gerçekleştirilmektedir.”

MÜCADELE ŞEKLİ NASIL OLMALIDIR?

Uyuşturucu kullanımı ve bağımlılıkla mücadele biçimine ilişkin de bilgiler veren Fatih Burak AK şöyle devam etti: “Uyuşturucu kullanımı, toplumların hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, maddi ve manevi pek çok kayba sebep olan başta gençler olmak üzere herkesi etkileyen biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutları olan bir sağlık sorunudur. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 58. maddesinin ikinci fıkrasında ‘Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır’ hükmü yer almaktadır. Toplumun alkol, sigara ve uyuşturucu madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklardan korunması devletin görevleri arasında sayılmıştır. Toplumun madde bağımlılığını sadece polisiye, adli ve ahlaki bir sorun olarak algılaması madde kullanıcılarının toplumdan dışlanmasına yol açmaktadır. Toplumsal bu algı nedeniyle sağlık sorununun tedavisi yerine cezalandırma ön plana çıkmakta, bu da madde kullanıcılarının tedaviye başvurmasının önünde bir engel oluşturmaktadır. Sonuç olarak, toplumun uyuşturucu problemi algısı, soruna yönelik çözümlerin üretilmesinde ve uygulanmasında önemli rol oynamaktadır. Ülkemizde ‘2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı’ kapsamında uyuşturucu arzının önlenmesi, uyuşturucuya olan talebin önlenmesi, uyuşturucu ile mücadelede iletişim, uyuşturucu ile mücadele sürecinin koordinasyonu, izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Gerek arzla mücadele gerekse taleple mücadele alanında ülkemizde son derece önemli faaliyetler yapıldı.”

AMASYA İLİMİZDE ALT YAPI EKSİKLİĞİ

Bağımlılıkla mücadele konusunda Ülkemizde bazı önemli gelişmelerin olduğunu ancak eksiklerin de bulunduğunu ifade eden Fatih Burak AK şunları kaydetti:

 Alkol Madde Bağımlılığı ve Eğitim Merkezi (AMATEM) Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇAMATEM) ülkemiz açısından oldukça önemlidir. Ancak tedavi öncesi ve sonrası ailelerin ve hastaların başvuracağı Danışmanlık, Rehabilitasyon ve Sosyal Uyum Birimleri tedavinin en önemli ayaklarıdır. İlimizde Danışmanlık Birimleri ve Rehabilitasyon Merkezlerinin açılması elzemdir.”

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X