Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

DOKAP Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) tarafından Amasya'da bilgilendirme toplantısı yapıldı.

DOKAP Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
DOKAP Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) tarafından Amasya'da bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Vali Mustafa MASATLI, Amasya Milletvekilleri M. Levent KARAHOCAGİL ve Hasan ÇİLEZ, Rektör Prof..Dr. Süleyman ELMACI , İlçe Kaymakamları, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan ŞAHİN,   Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Yusuf MENGİ, daire amirleri, yetkililer ve STK temsilcileri katıldı.

Milletvekilleri M.Levent KARAHOCAGİL ve Hasan ÇİLEZ birer konuşma yaparak Amasya'nın DOKAP’a dahil edilmesinden duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Vali Mustafa MASATLI ise yaptığı konuşmada şunları ifade etti; Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP), başta turizm ve ticaret, temel altyapı ihtiyaçlarının karşılanması, ekonomik kalkınması ve sosyal gelişiminin hızlandırılmasını hedefleyen, çok sektörlü, sürdürülebilir, insan odaklı ve entegre bir bölgesel kalkınma projesidir.

13 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Amasya’mızın Çorum ile birlikte DOKAP'a dahil edilmesi ilimizin gelişmesi, kalkınması, vatandaşlarımızın beklentileri ve taleplerinin karşılanması adına memnuniyet verici olmuştur. Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun, Tokat ve Trabzon illerinden oluşan Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın görev alanına Amasya ve Çorum illerinin ilave edilmesiyle il sayısı 11’e ulaşmıştır.

Faaliyetlerine başladığı 2012 yılından bu yana bölge halkının refahı ve mutluluğu için çalışarak yerelden merkeze çok yönlü, katılımcı, kapsayıcı bölgesel kalkınma perspektifiyle hareket eden DOKAP, Karadeniz Bölgesinde kalkınmada aktör olabilecek bütün tarafların üzerinde optimal bir sinerji oluşturmuştur. Başta turizm olmak üzere sanayi ve üretim sektörleri, ekonomik kalkınma, altyapı ve kentsel gelişme, sosyal gelişme ile yerel düzeyde kurumsal kapasitenin gelişimi başlıklı 5 ana eksen üzerinde çok sayıda projeyi hayata geçirmiştir.

Tarımdan sanayiye, bilimsel araştırmalardan girişimciliğe, altyapı geliştirmeden sosyokültürel çalışmalara kadar çok sayıda projenin odağında bulunan ve ülkemizin küresel ölçekteki rekabet gücünün arttığı bu dönemde bölgemizin gücüne güç katan DOKAP'ın sunacağı imkanlarla birlikte ilimizde sanayi, altyapı, tarım, eğitim, turizm gibi alanlarda yatırımlar için yeni fırsatlar oluşacaktır. Bu fırsatları en verimli şekilde kullanmak amacıyla tüm gücümüz ve gayretimizle çaba sarf edeceğiz.

Bu vesileyle ilimizin DOKAP'a dahil edilmesinde başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendi olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa VARANK’a ve özverili gayretlerinden dolayı Milletvekillerimize teşekkür ediyor, ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.

Daha sonra Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Yusuf MENGİ, yaptığı sunumda DOKAP’ın faaliyetlerine yönelik kapsamlı bilgiler paylaştı.

Program soruların cevaplandırılması ile sona erdi.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X