Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Başkan Ferahoğlun'dan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

Amasya CHP Merkez İlçe Başkanı Arif Ferahoğlu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Ferahoğlun'dan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı
Başkan Ferahoğlun'dan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

Amasya CHP Merkez İlçe Başkanı Arif Ferahoğlu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Ferahoğlu mesajında;

"
“HERKESİN YAŞAMA HAKKI VARDIR”Devletin,insan haklarını korumanın yanında hakları geliştirme hükümlülüğü de vardır."Anayasa yoluyla hak ve özgürlükler güvence altına alınmalıdır." 
Yaşam hakkından çalışmaya, eğitim ve sağlıktan, beslenmeye bir çok temel insan hakkı ihlal ediliyor.Birleşmiş Milletlerin 1948 yılında kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile milletler temel insan haklarının korunması konusunda görüş birliği’ne varmıştır. Türkiye'de Resmi Gazete'de yayımlanması ile 1949 yılında bildirgede yer alan hükümlere uyma şartını kabul etmiştir,Ancak dünyanın pek çok yerinde ve ülkemizde pek çok konuda hak ihlalleri devam ediyor. Kadın cinayetleri, artan işsizlik ve yoksulluk, eğitim ve sağlıkta yaşanan eşitsizlik, çevre katliamlarının her biri temel insan hakkı ihlalidir. 
"HERKESİN YAŞAMA HAKKI VARDIR"
Bildirgeye göre, 'Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdanla donatılmışlardır, birbirlerine kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.
Herkes ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka türden kanaat, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğuş veya başka türden statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin, bu Bildirgede belirtilen bütün hak ve özgürlüklere sahiptir.
Ayrıca, bağımsız, vesayet altında ya da kendi kendini yönetemeyen ya da egemenliği başka yollardan sınırlanmış bir ülke olsun ya da olmasın, bir kişinin uyruğu olduğu ülke ya da memleketin siyasal, hukuksal ya da uluslararası statüsüne dayanarak hiçbir ayrım yapılamaz. Herkesin yaşama hakkı ile kişi özgürlüğü ve güvenliğine hakkı vardır. Ve devletler imzacısı olduğu İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin hükümlerini yerine getirmelidir."bu vesileyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutluyorum." dedi.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X