Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Nergiz; '80 yaş üstü vatandaşların aşılanması bugün itibariyle başladı'

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz kent genelinde 80 yaş üstü vatandaşların aşılanması bugün itibariyle başladığını belirterek; “Şimdi 80 yaş gruplarımızı da aile hekimlerimizde, toplum sağlığı merkezlerimizde ve hastanelerimizde aşılarımızı yapıyoruz.

Nergiz; '80 yaş üstü vatandaşların aşılanması bugün itibariyle başladı'
Nergiz; '80 yaş üstü vatandaşların aşılanması bugün itibariyle başladı' Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz kent genelinde 80 yaş üstü vatandaşların aşılanması bugün itibariyle başladığını belirterek; “Şimdi 80 yaş gruplarımızı da aile hekimlerimizde, toplum sağlığı merkezlerimizde ve hastanelerimizde aşılarımızı yapıyoruz. İlimizde yaklaşık 250 noktada aşı yapmaktayız” dedi.Sağlık Bakanlığı'nın programı dâhilinde Amasya'da Covid-19 aşı uygulamasının yapıldığı belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz; Amasya'da yaklaşık 250 noktada aşı yapıldığını ve herhangi bir yoğunluğun olmadığını ifade etti.

“AŞILARIMIZDA HERHANGİ BİR YAN ETKİ GÖRMEDİK”
Gelemeyecek vatandaşların evlerinde aşılandığını belirten Dr. Nergiz; “Sizlerin bildiğine üzere aşı programımız Bakanlığımız tarafından başlatıldı. Bizde o program dâhilinde ilimizde aşılarımız yapıyoruz. İlk başta sağlık çalışanlarımıza yaptık aşılarımızı, sağlık çalışanlarımızın yüzde 90 gibi toplamını aşıladık. Arkasından huzur evlerini aşıladık. Ardından 90 yaş grubunu başladık. 90 yaş grubunun akabinde 85 yaş ve şimdi de 80 yaş grubunu aşılıyoruz. Aşılamada programlarımız şöyle önce vatandaşlarımız randevu alıyor, randevu ile beraber aşılarını yapıyoruz. Bundan dolayı yoğunluğumuz yoktur. Gelemeyecek vatandaşlarımızı evlerinde aşılıyoruz. 90 ve 85 yaş grubuna evlerine gittik. Evlerine sağlık çalışanlarımız ve ambulanslarımızla gittik, evinde aşıladık. Şimdi 80 yaş gruplarımızı da aile hekimlerimizde, toplum sağlığı merkezlerimizde ve hastanelerimizde aşılarımızı yapıyoruz. İlimizde yaklaşık 250 noktada aşı yapmaktayız onun için herhangi bir yoğunluğumuz yoktur. Bundan sonrada Bakanlığımızın belirlediği yaş gruplarına göre devam edeceğiz aşılarımıza. Aşılarımızda herhangi bir yan etki görmedik şimdiye kadar. En büyük yan etkilerimiz kas ağrıları oldu, basit yan etkiler dediğimiz. Bunun haricinde ciddi yan etkilerimiz yoktur. Bugünde amcamız aşılandı burada. Daha önce zatürre aşısını da influenza aşısını da yaptırmış. Şimdi de Covid aşısını yaptırdı. Şimdiye kadar 7 binin üzerinde aşı yaptık. Bunun 3 bini sağlık çalışanı, 4 bini vatandaşlarımıza yapıldı. İkinci fazları 4 hafta sonra (28 gün) ikinci dozları yapacağız” ifadelerini kullandı.Aşı olmaya gelen vatandaşlardan Hüseyin Öztürk (80)aşını olduktan sonra ;”Grip, zatürre aşısını da oldum. Devlet bize bir hizmet veriyor, daha ne isteyim. Ne büyük bir nimet bu”  dedi.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X