Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Amasya Üniversitesi Lavanta Üretiyor

Amasya Üniversitesi Rektörlüğü Senato Toplantı Odasında gerçekleştirilen tanıtımda Amasya Üniversitesi’nin oluşturduğu ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Alanı’nda Suluova ilçesi koşullarında lavanta tarımının uygulanabilirliğiyle ilgili sunum gerçekleştirildi.

Amasya Üniversitesi Lavanta Üretiyor
Amasya Üniversitesi Lavanta Üretiyor Volkan Hamdi Yolaçan
Bu içerik 1524 kez okundu.
Advert

Amasya Üniversitesi Rektörlüğü Senato Toplantı Odasında gerçekleştirilen tanıtımda Amasya Üniversitesi’nin oluşturduğu ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Alanı’nda Suluova ilçesi koşullarında lavanta tarımının uygulanabilirliğiyle ilgili sunum gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen sunuma, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halil Apaydın, Prof. Dr. Recep Kürkçü, Genel Sekreter Yardımcısı Duran Çuhadar, Suluova Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Veli Çeliktaş katıldı.

Öğr. Gör. Arslan Say tarafından gerçekleştirilen sunumda; “Suluova koşullarında yetiştirilmesi planlanan lavantanın, ekonomik değeri ve yetiştirme koşullarının Suluova ilçesi doğal şartlarına uygunluğu anlatıldı. Öğr. Gör. Say; 1 dekar alanda lavanta ekiminin buğday ekimine nazaran 15 kat fazla gelir getirdiğini, bitkinin dikimden itibaren 25 yıl boyunca verimliliğini sürdürdüğünü, sulama ilaçlama ve çapalama gibi masraflarının olmaması kaynaklı tercih edilebilecek ekonomik alternatif bir aromatik tıbbi bitki olduğunu söyledi. Üniversitemiz 'Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Alanı' olarak Suluova İlçesi, Cürlü Köyündeki Yedikır Mevkiinde 75 dekarlık alan üzerinde lavanta ekimine başladı. Bu kapsamda  hedeflerimiz, bölgemiz tarımına alternatif ürünler kazandırmak, çiftçilerimizin gelir düzeyini arttırmak, tarımdan elde edilen katma değeri arttırmak, yoğun fakat kısa süreli turist çeken ilimizde yeni ve doğal lokasyonlar oluşturmak ve bu alandan elde edilen geliri yükseltmek, aromaterapi ve fitoterapi de kullanılan uçucu yağların üretimi ile ilimizi bu alanda merkez haline getirip bu alanda da turist çekmek,  yoğun tarım yapılan ovamızda daha konvansiyonel tarıma dönerek, giderek çoraklaşan ve verimsizleşen topraklarımızı da ıslah etmek, lavanta yağını kolonya, sabun, krem, losyon, parfüm gibi yöreye özgü turistik ürünlerin yapımında kullanarak kozmetik sektörüne ve bölge ekonomisine katkıda bulunmak, lavantayı çay, bal gibi ürünlerin üretiminde kullanarak fitoterapi deki kullanımını yaygınlaştırmak, nane, kekik, adaçayı gibi diğer tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi, üretimi ve kullanımının yaygınlaştırılması için alt yapı oluşturmak, Amasya Üniversitesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında yapılacak iş birliği ile kırsal alanda tarımsal örgütlenmeyi güçlendirmek olduğunu” dile getirdi.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı konu ile ilgili yaptığı açıklamada bu projeyi önemsediklerini belirterek, “Amasya Üniversitesi’nin gelecekteki planlarının, bölgede yaygınlaşması beklenen lavanta tarımı için, akademisyenlerimiz ve proje ekibimiz olarak  bölge çiftçilerine tarla seçimi, toprak örneklerinin alınması, analiz sonuçlarına göre toprak hazırlığının yapılması lavanta fidesi ekimi ve yetiştiriciliği hakkında eğitim verilmesinin yanı sıra , düzenli aralıklarla bakım ve kontrollerinin yapılmasına öncülük etmesi gibi faaliyetleri de üstlenmek istiyoruz. Bu bağlamda son ürün olan lavanta yağının çıkartılması işlemini üniversitemiz tarafından sertifikalandırılarak yapılması hizmetini de çiftçilerimize sunmak istiyoruz” dedi.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X