Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Ballıca Mağarası Pandemide Nefes Aldı

Tokat'ın Pazar ilçesinde bulunan ve nefes açıcı özelliğiyle bilinen Ballıca Mağarası pandemide azalan ziyaretçi sayısı ile bu kes kendisi nefes aldı.

Ballıca Mağarası Pandemide Nefes Aldı
Ballıca Mağarası Pandemide Nefes Aldı Ali Rıza Ağış
Bu içerik 1919 kez okundu.
Advert

Unesco tarafından Dünya Miras Geçici Listesine, Türkiye´den giren Ballıca Mağarası, oluşumuna devam eden sarkıt ve dikit yapılarıyla yaşayan mağara olarak da biliniyor. Birleşmiş Milletler, Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü yani UNESCO´ya Tokat´tan başvuru Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde yapılan proje ile başvurusu yapılan Ballıca Mağarası; 2019 yılında Türkiye´den UNESCO Miras Listesine giren tek miras alanı olmuştu. Pandemi dönemi ile birlikte ziyaretçisi azalan ve nefes açıcı özelliği ile bilinen mağara, temizlenen havası ile bu dönemde kendisi nefes aldı.

 

Ziyaret Etmenin Tam Zamanı

 

İl merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Pazar ilçesine bağlı Ballıca köyünde, 1085 rakımlı tepede bulunan Ballıca Mağarası, dünyanın en büyük ve görkemli mağaralarından biri olarak gösteriliyor. Ortalama sıcaklığı 18 derece ve nem oranı yüzde 54 olan mağara, milyonlarca yılda oluşan sarkıt ve dikitleriyle dikkat çekiyor. Keşfedilmemiş bölümleriyle gizemini koruyan Ballıca Mağarası´nı yurt içinden çok sayıda kişi ziyaret ediyor. Koronavirüs nedeniyle çok fazla kişinin ziyaret etmediği mağaranın içindeki hava yenilendi. Mağara için doğru ziyaret zamanı arayanlar için şu sıralar büyük bir fırsat olarak görülüyor. Tabiat Parkı ve Doğal Sit Alanı olarak korunan Ballıca Mağarası´nın Dünya Miras Listesine girmesi bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde daha çok tanınmasını sağladı. Eşsiz güzelliği ile doğa tutkunları ve gezginlerin de ajandası olan Ballıca Mağarası ziyaretçilerini bekliyor.

 
 
 
Ballıca Mağarası Pandemide Nefes Aldı
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X