Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Amasya CHP 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Dolayısıyla Basın Açıklaması Yaptı

Amasya Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) 1 MAYIS EMEK ve DAYANIŞMA GÜNÜ kapsamında çelenk sunumu ve basın açıklamamızı gerçekleştirdi.

Amasya CHP 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Dolayısıyla Basın Açıklaması Yaptı
Amasya CHP 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Dolayısıyla Basın Açıklaması Yaptı Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

Amasya Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)  1 MAYIS EMEK ve DAYANIŞMA GÜNÜ kapsamında çelenk sunumu ve basın açıklamamızı gerçekleştirdi. 

Amasya CHP İl Başkanı Av. Turgay Sevindi;

"1 Mayıs, dünyanın her yerinde işçi sınıfının ve emeği ile geçinenlerin her türlü sömürüye ve üreteni ürettiğine yabancılaştıran kapitalist sisteme karşı birlik, mücadele ve dayanışma günüdür.

Bugün, salgının gölgelediği 2021 1 Mayıs’ında; hakça paylaşılan, insanca çalışılan ve yaşanan, adil, eşit ve özgür bir dünya ve ülke umudunu inatla ayakta tutan; her şeye rağmen dünyanın dört bir yanında üretmeye ve değer yaratmaya devam eden tüm emekçileri saygıyla selamlıyoruz!

MİLYONLARCA EMEKÇİMİZ ADINA CUMHURİYET HALK PARTİSİ OLARAK SİYASİ İKTİDARDAN 15 TEMEL TALEBİMİZİ YİNELİYORUZ. 

1)Zorunlu üretimin ve hizmetlerin yer aldığı tüm iş yerlerinde işçilere öncelikli aşı hakkı tanınmalıdır.
2)Pandemide 1 yıllık süre içerisinde en az 861 emekçi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Covid-19 çalışanlar adına meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.
3)İşten çıkarma yasaklarında tüm istisnalar ortadan kaldırılmalı, KOD-29’dan işçi çıkarmalar yasaklanmalıdır.
4)Ücretsiz izin köleliğine son verilmelidir.
5)Faaliyetleri bu süreçte etkilenen iş yerleri için kısa çalışma ödeneği pandemi sonrasına kadar devam ettirilmelidir.
6)Kısa çalışma ödeneği pandemi sonrasına kadar devam ettirilmelidir. Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma koşulu olan son 3 yıl 450 gün prim ödeme ve son 60 gün kesintisiz hizmet şartı ortadan kaldırılmalıdır. Tüm çalışanlar kısa çalışma ödeneği kapsamına alınmalı, kısa çalışma ödeneğinin alt limiti en az 2825 TL asgari ücret olarak belirlenmelidir.
7)Kısa çalışma ve ücretsiz izin desteği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik sigorta primleri merkezi bütçe tarafından karşılanmalıdır.
8)Asgari ücretten vergi kesintisine son verilmelidir.
9)İşsizlik sigorta fonunun maddi kaynakları sadece işçiler için kullanılmalı, işverenlere yönelik teşvik ve desteklere son verilmelidir.
10)Sendika ve toplu sözleşme hakkının önünde ki tüm engeller ortadan kaldırılmalıdır.
11)Uzaktan yani evden çalışmada işçilerin hakları kesin ve kati bir şekilde belirlenmeli, uzaktan çalışmanın sömürü aracına dönüşmesine izin verilmemelidir.
12)Sigorta kaydı olmadan kayıt dışı çalışan işçiler bu süreçte korunmalı ve kayıt altına alınarak desteklenmelidir.
13)Pandemi sürecinde artan gıda fiyatları yurttaşların alım gücünü her geçen gün daha da düşürmektedir. Tüm temel tüketim ve ihtiyaçlar üzerindeki vergiler kaldırılmalı.
14)Düzensiz ve keyfi olarak yapılan sosyal yardımlar yerine tüm yurttaşların geçimini sağlaması için asgari bir gelir desteği sağlanmalıdır. Bu bakımdan aile destekleri sigortası uygulaması derhal uygulamaya geçirilmelidir.
15) En düşük emekli aylıkları en az 2825 TL asgari ücret seviyesine yükseltilmeli, emekli ikramiyeleri ise son 3 yıllık enflasyon baz alınarak verilmeli ve emekli ikramiyeleri bu yıl için en az 1500 TL olmalıdır.”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ olarak , işçi sınıfının ve çalışanların birlik, mücadele ve dayanışma gününü kutlarken, her zaman emeğin ve ezilenlerin safında olduğunu tüm halkımıza saygı ile duyurulur. "

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X