AMASYA
Giriş Tarihi : 08-06-2021 08:32   Güncelleme : 08-06-2021 08:32

“Mustafa Kemal Atatürk’ü lanetleyenleri, toplum da tarih de affetmeyecektir”

Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Mustafa Ölgün, 29 Mayıs 2021 tarihinde Ayasofya’da yaşanan ibretlik görüntüler tüm toplumu olduğu gibi bizleri de yeniden neler yaşadığımız üzerine düşünmeye itti. Mustafa Kemal Atatürk’ü lanetleyenleri, toplum da tarih de affetmeyecektir dedi.

“Mustafa Kemal Atatürk’ü lanetleyenleri, toplum da tarih de affetmeyecektir”

Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Mustafa Ölgün, 29 Mayıs 2021 tarihinde Ayasofya’da yaşanan ibretlik görüntüler tüm toplumu olduğu gibi bizleri de yeniden neler yaşadığımız üzerine düşünmeye itti. Mustafa Kemal Atatürk’ü lanetleyenleri, toplum da tarih de affetmeyecektir dedi.

Ölgün, “Vergilerimizle maaşını ödediğimiz bir cami imamı akıl almaz bir şekilde başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Cumhuriyetin kurucu kadrolarına lanetler yağdırıyordu. Daha vahim olanı ise bu aymazlığı ve hadsizliği Cumhurbaşkanı başta olmak üzere çok sayıda üst düzey kamu yöneticisinin gözlerinin içine bakarak ve kimsenin itiraz etmeyeceğini bilerek yapmış olmasıydı. Hatta itiraz etmek bir yana muhtemelen bu tavırlarının destekleneceğini ve iltifatla karşılanacağını dahi düşünmüş olmalıydı. Öyle de oldu. Yapmış olduğu akıl almaz, beddualara siyasi iktidarın sahipleri belki açıktan destek vermedi ancak bu lanet okumalara karşı adım da atmadılar. Tüm kesimlerin tepkisini çeken bu sözlere karşı siyasi iktidarın sözcüleri birkaç hamasi sosyal medya paylaşımı yaptı, bunun dışında ses de çıkarmadı. Çıkarmalarını da kimse beklemiyordu zaten.

Ayasofya’da lanet okumaktan geri durmayan imam ve onun gibiler, bir taraftan siyasi iktidarın himayesi ve koruması altında aklındaki kötülükleri her yere akıtsa da, bu topraklar emperyalistlere karşı bağımsızlık için mücadeleye çağıran bildirileri okuyan, çağdaş bir ülke kurulması için mücadele eden Mehmet Rıfat BÖREKÇİ gibi imamları da gördü; Gezi’de her tür baskıya ve zorlamaya rağmen doğru bildiğinden tek adım geri atmayan Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi müezzini Fuat YIDIRIM gibi dürüst imamları da gördü.

Sadece Ayasofya’da değil pek çok farklı yerde ve zamanda bu ve benzeri saldırıları, ithamları ve iftiraları gördük; görmeye de devam edeceğimizi biliyoruz. Bu saldırıların nedeni de açık olarak biliyoruz.

Bu rahatsızlık, emperyalizme karşı verilen bağımsızlık mücadelesinden duyulan rahatsızlıktır. Onlar bağımsızlık değil, güç odaklarının himayesinde saltanatları sonsuza dek sürsün isterler.

Bu karanlığa karşı verilen aydınlanma ve laiklik mücadelesinden duyulan rahatsızlıktır. Onlar, kurdukları sömürü düzeni ve iktidarları sonsuza dek sürsün diye çaresiz bırakıldığı için sormayan, sorgulamayan ve koşulsuz itaat eden insanların yaşadığı ülkeler isterler.

Bu rahatsızlık, eşitlik ve özgürlük mücadelesinin uykularını kaçırmasından duyulan rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlık, her tür ayrımcı ve baskıcı politikaya karşı kadınların eşitlik ve hak mücadelesinden duyulan rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlık, her tür güç aygıtının kullanılmasına rağmen Boğaziçi’nin direnişinden duyulan rahatsızlıktır.

Memlekette güzel olan, iyi olan, yarın için umutlarımızı artıran ne varsa ondan rahatsız olan kesimlerin bu saldırılarına sessiz kalmayacağız. Başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Cumhuriyetin kurucu kadrolarına ve değerlerine karşı yapılan bu saldırı aslında yaşamımıza ve geleceğimize karşı yapılmıştır. Bu sayede kurmak istedikleri düzeni meşrulaştırmak istemektedirler.

Kirli ilişkilerle ülkeyi yönetmeye çalışan, çıkar gruplarıyla içli dışlı olup emekçilerin sesini duymayan, baskının hakim olduğu bu düzene teslim olmayacak eşit ve özgür yarınlar için mücadelemize devam edeceğiz. Mustafa Kemal ATATÜRK’ü lanetleyenleri, toplum da tarih de affetmeyecektir. Eğitim Sen Amasya Şubesi olarak tüm eğitim ve bilim emekçilerini ve halkımızı yaşamımıza ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz.” Diye konuştu.