YEREL
Giriş Tarihi : 24-06-2021 14:58   Güncelleme : 24-06-2021 14:58

TARIMSAL KURAKLIKTA ÇARPICI TESPİT

Tokat'ın Tarımsal Kuraklık Fenolojik Gözlem raporu çıkartıldı. Rapora göre; önceki yıllardan farklı olarak yaşanan olumsuzluklar nedeniyle dane, saman gibi ürünlerde önemli ölçüde yüzde 20 kayıpların olacağı, yapılan incelemelerde erken ilkbaharda yazlık ekilen hububat alanlarının da yaşanan koşullardan olumsuz etkilendiği tespit edildi

TARIMSAL KURAKLIKTA ÇARPICI TESPİT

     Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce Şubat ve Nisan ayları yağış miktarlarının uzun yıllar yağış ortalamasının altında seyretmesinden dolayı Tokat'ta hububat ve serin iklim tahılları ekiliş alanları için tarımsal kuraklık etkilenme oranları incelendi. Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü ile Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik personeli Tokat ili merkez köylerinde ve İlçe müdürlükleri teknik personeli de kendi ilçe köylerinde incelemelerde bulundular.

ÜRÜNLERDE YÜZDE 20 KAYIP

Tarım İl Müdürü Orhan Şahin, bir değerlendirme yaparak "Serin iklim tahıllarının ekim dönemi olan 2020 yılı sonbahar ayları yağış miktarı ve hububatın gelişim dönemi olan İlkbahar aylarında özellikle Şubat ve Nisan ayları uzun yıllar yağış ortalamasının oldukça altında seyretmiştir. Yapılan fenolojik gözlemlerde İl Genelinde Haziran2021 sonu itibariyle tahıl ekilişlerinin yüzde 20'si geçmiş yıllara göre daha kısa boylu (25-30 cm) ve küçük başaklı olduğu gözlemlenmiştir. Önceki yıllardan farklı olarak yaşanan olumsuzluklar nedeniyle, ürünlerde (dane, saman ) önemli ölçüde yüzde 20 kayıpların olacağı, önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmelere bağlı olarak bu etkinin boyutlarının daha netleşecektir. Yapılan incelemelerde erken ilkbaharda yazlık ekilen hububat alanlarının da yaşanan koşullardan olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir. Geç ekimler , ilkbahar ekimleri, vernelizasyon ihtiyacının tam karşılanamaması ve kar örtüsünün yokluğu , çeşit farklılığı , rakım farklılıkları İl genelinde, ekim, bitki çıkışı ve bitki gelişme dönemlerinde sorunlar oluşturmuştur. Gerekli fenolojik gözlemleri yapmış bulunmaktayız. Üreticilerimizin yanında sorunlarıyla ilgiliyiz. Yapılan gözlem sonuçları rapor halinde bakanlığımıza iletilmiştir." dedi.