YEREL
Giriş Tarihi : 05-10-2021 18:34   Güncelleme : 05-10-2021 18:49

HELSİNKİ'DEN GELDİ ,ÇORUM'DA ÖLDÜ

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'den yaklaşık 4 bin kilometre yol kat ederek Türkiye'ye gelen balık kartalı, Çorum'da elektrik akımına kapılarak telef oldu.

HELSİNKİ'DEN GELDİ ,ÇORUM'DA ÖLDÜ

Edinilen bilgilere göre, ilçeye bağlı Çiftlik köyünde nesli tehlike altındaki balık kartalı ölü olarak bulundu. Köylüler tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar Çorum Şube Müdürlüğü’ne getirilen markalanmış olarak tespit edilen balık kartalının Finlandiya'dan Türkiye'ye göç yolu ile geldiği ve Çorum'un Sungurlu ilçesinde elektrik çarpması sonucu hayatını kaybettiği belirlenmiştir. Ayağında künyesi olan yırtıcı kuşun Türkiye'ye 4 bin kilometre uzaklıktaki Finlandiya'nın başkenti Helsinki'den geldiği anlaşılırken, balık kartalının tahnitinin yapılacağı öğrenildi.

 

İri ve uzun kanatlı olan balık kartalı, suya dalabilen tek yırtıcı kuş özelliğine sahiptir. Çok iyi bir balık avcısı olarak bilinen ve yıllarca bilim adamları tarafından ayak yapısı merak edilen balık kartalı, bazen asılı kalarak, bazen süzülerek avlanır. Genellikle tamamen suyun içine girer. Yaklaşık 1 metre derine dalabilen balık kartalı hemen hemen sadece balıkla beslenir.

 

 

KAYNAK: ÇORUM YAYLA HABER GAZETESİ