Amasya Haber Merkeziniz - 05.com.tr
HV
16 MAYIS Pazartesi 22:13

Köy Enstitülü öğretmenlerinden Hüsamettin Çıttır hayatını kaybetti

Amasya’da yaşayan Köy Enstitülü öğretmenlerinin son temsilcilerinden Samsun Ladik Akpınar Köy Enstitüsü mezunu eğitim çınarı Hüsamettin Çıttır (94) hayatını kaybetti.

DİĞER
Giriş Tarihi : 13-01-2022 11:22   Güncelleme : 13-01-2022 11:22
Köy Enstitülü öğretmenlerinden Hüsamettin Çıttır hayatını kaybetti

Çıtır doğduğu yer olan Tokat’ın Niksar ilçesi Buz Köy’de toprağa verildi. Ladik Akpınar Köy Enstitüsünden mezun olan Çıtır 1954 yılında Mardin’ın Gercüş kazasının Balan Köyü’nde ilk göreve başladı. Daha sonra girdiği sınavları kazanarak Ankara Hasanoğlan, daha sonra İstanbul Üniversitesi Eğitim Bilimler Fakültesini bitirerek müfettiş oldu. Ülkenin bir çok bölgesinde çalışan Çıtır en son görev yeri olan Amasya’ya yerleşti ve burada yaşadı. Çıtır enstitü ve meslek yıllarını “Atatürk Yolunda Bozkırda Açan Çiçek” adlı kitapta yazdı. İki ay önce rahatsızlanan eğitim çınarı Çıtır hayatını kaybederek doğduğu köyde toprağa verildi.
Umutsuz değilim
Yaşamını yitirmeden Hüsamettin Çıtır ile yapılan son röportajda “Ülkemin geleceği için umutsuz değilim ancak bugün karanlık bir süreçten geçiyoruz. Ben bu günlerin gelip geçici olduğuna inanıyorum. ‘Ölürsem görmeden millette ümid ettiğim feyzi. Yazılsın sengi kabrime vatan mahzun ben mahzun’ diye Namık Kemal’in bu sözü de hep aklımda benim. Bu vatanın Atatürk Cumhuriyetinin ilkelerine tekrar dönüleceğini göreceğiz, ben göremesem de sizler göreceksiniz. Umarım yakın zamanda olur bu. Atatürk’ün ilkelerinden, prensiplerinden uzaklaştırılıyor, bunu açıkça görüyoruz. Eğitim sistemimiz, ekonomimiz, cumhuriyet değerlerimiz hep ayaklar altında. Bilimden, üretimden koparılmış, cemaatlere teslim edilmiş bir eğitim ve gençlik var ortada. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve cumhuriyet kazanımlarının tartışıldığı bir süreç yaşıyoruz. Atatürk’e diktatör diyen, ilkelerini benimsemeyen, şeriat isteyenler var. Gençlik Atatürk’ün çizdiği tam bağımsızlık yolundan çıkarılmak, emperyalistlerin kucağına atılmak isteniyor.”

Mehmet Menekşe

Enis TONUSEnis TONUS

YORUMLAR
Reklamı Geç
imza özgür mobilya