Amasya Haber Merkeziniz - 05.com.tr
HV
01 TEMMUZ Cuma 01:17

SAMSUNLU HALK, ŞAHİN DAĞLARINDA SİYANÜR İSTEMİYOR! ÇED HİLESİNE DAVA YOLDA

Samsun'da Şahin Dağlarında sondaj çalışması yürüten , Kanadalı firmanın ÇED Raporundan muaf olmak için hileye başvurduğu ortaya çıktı.

YAŞAM
Giriş Tarihi : 26-02-2022 13:36   Güncelleme : 26-02-2022 13:45
SAMSUNLU HALK, ŞAHİN DAĞLARINDA  SİYANÜR İSTEMİYOR! ÇED HİLESİNE DAVA YOLDA

Altın arama çalışmalarını yürüten Kanadalı firmanın ÇED Raporundan muaf olmak için ilginç bir yönteme başvurduğunu açıklayan Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, "15 hektara kadar olan alanda ÇED raporu gerekmiyor. Bu yüzden Kanadalı firma ÇED Raporundan muaf olmak için Şahin Dağlarında ki ruhsat bölgesini bine bölüp 13 hektar 13 hektar gösteriyor" diye konuştu.

SİYANÜRÜN ETKİSİ 500 YIL SÜRECEK

Kavak ve Havza ilçelerini kapsayan Şahin Dağlarında bulunan altının siyanür ile işleneceğini kaydeden Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. Ayrancı, Samsun Medya Grubuna "Siyanür buhar halinde 370 gün havada asılı kalıyor. Bu rüzgarlarla çevreye yayılacak. Kızılırmak ve Yeşilırmak kirlenecek. Kanadalı firma buradan çekip gitse bile siyanürün etkisi 500 yıl burada kalacak. Sondaj çalışmaları için kayın ağaçlarından oluşan Şahin Dağlarında 15 bin metrekarelik alan yok edildi. Firmanın ÇED raporu ve işletme ruhsatının iptali için dava açacağız" açıklamasında bulundu.

SAMSUN MEDYA GRUBUNA AÇIKLADI
Kanadalı firmanın Şahin Dağlarında 130 bin dönümlük bir alanda altın araması yapacağını kaydeden İlhan Ayrancı yaptığı açıklamada şunları dile getirdi. "Yapılan sondaj çalışmaları nedeniyle bölgede su kaynakları kurudu. Firma 600 metre derinliğe sondaj vuruyor. Bu da su kaynaklarının kurumasına neden oluyor. Şuan Havza sınırında çalışmalar sürüyor. Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği olarak bu ormanlık alanda yapılan altın arama çalışmaları ve Kanadalı firmanın alacağı ÇED ruhsatı ile birlikte işletme ruhsatının iptali için dava açacağız. 15 hektara kadar olan alanda ÇED raporu gerekmiyor. Bu yüzden Kanadalı firma ÇED Raporundan muaf olmak için Şahin Dağlarında ki ruhsat bölgesini bine bölüp 13 hektar 13 hektar gösteriyorlar. Şahin Dağlarında üretilecek altından devletin alacağı pay 3-5 milyon dolar arası olabilir. Bunun için ormanları yok etmeye değmez. Ormanlık alanlarda altın üretimi külliyen zarar. Milyon dolarlar harcansa bu ormanların eski haline getirme şansınız yok. 500 yıl boyunca siyanür bu ormanları ve çevreyi zehirlemeye devam edecek."

Ali Rıza AĞIŞAli Rıza AĞIŞ

YORUMLAR
Reklamı Geç
kapris özgür mobilya