4A SSK ve 4B Bağ-Kur emekli zammı yüzde 24,73 olarak belirlenmiş olsa da, birçok emekli sıfır zam oranıyla karşı karşıya kaldı. Bu durum üzerine en düşük emekli maaşı düzenlemesi yapılarak emekli aylıklarının bir kez daha artırılması bekleniyor. Yeni düzenleme çalışmaları kapsamında rakamlar ise konuşulmaya devam ediyor.

 Şu an itibarıyla emekli taban maaşı 10 bin TL olarak uygulanıyor ve Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan'ın verilerine göre, bu rakamı alan yaklaşık 3,6 milyon emekli vatandaş bulunuyor.

 Ancak TÜİK verileriyle belirlenen Temmuz 2024 zammı olan yüzde 24,73, 1,8 milyon emeklinin maaşını 10 bin liraya yükseltmeye yetmedi ve kök aylıkları hala 10 bin TL'nin altında kaldı.

  Ancak TÜİK verileriyle belirlenen Temmuz 2024 zammı olan yüzde 24,73, 1,8 milyon emeklinin maaşını 10 bin liraya yükseltmeye yetmedi ve kök aylıkları hala 10 bin TL'nin altında kaldı.

  Emekliye zam meselesi ile ilgili açıklama yapan AKP sözcüsü Ömer Çelik geçtiğimiz günlerde "Emekli konusunda çalışılıyor, çalışma devam ediyor. Bugün yarın da devam edecek. Ama bir karar verilmediği için şu sonuç çıktı, şu zaman yetişir gibi değerlendirme yapılması söz konusu değildir. Orta vadeli programın korunması esas olmak üzere toplumumuzun yanında olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuşmuştu.

  Zam oranının belirlenmesi durumunda ise yarın Meclis'te başlayacak Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde, tasarruf paketi yasa teklifine en düşük emekli maaşı artırımı önergesinin eklenebileceği öne sürülüyor.

 Yapılacak olan düzenlemelere ilişkin ise SGK Uzmanı Murat Göktaş açıklamalarda bulundu. Konuya ilişkin bilgi paylaşan Murat Göktaş, 8.018 TL ve altında aylığı olan yaklaşık 1.8 milyon kişi için bir değişiklik yapılmazsa yüzde 24,73’lük artış onları hiçbir şekilde etkilemeyeceğini hatırlattı.

  Ömer Çelik’in açıklamalarını değerlendiren Murat Göktaş, “Bugün bir çalışma yapılıyor. Erdoğan’a sunulacak rapora onay gelirse Meclis’e gelecek. Şu anda Meclis’te görüşülen bir torba yasa var. Ona bir madde konularak artırılabilir. O maddede en düşük emekli aylığı yüzde 20 artırılıp 12 bin TL’ye çıkarılacak denilirse en düşük emekli aylığı bu rakamın altında olamayacak.” dedi.

"KÜSÜRATLI BİR RAKAM OLMAYACAK"

Maaşlar ile ilgili tartışmalar büyümesin diye torba yasaya yüzde 24,73’lük artış ile 12.473 liranın altında olamaz gibi bir madde konulacağını ve bunun küsüratlı bir rakam olacağını düşünmediğini belirten Göktaş, kulislerde 12 bin lira daha ağırlıklı konuşulduğunu dile getirdi.