Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Taşova Yüksel Akın Meslek Yüksekokulu proje ortağı

'Öğrenmenin Yaşı Yoktur' Projesi Tanıtıldı

Taşova Yüksel Akın Meslek Yüksekokulu proje ortağı
Taşova Yüksel Akın Meslek Yüksekokulu proje ortağı Ali Rıza Ağış
Bu içerik 1064 kez okundu.
Advert

Öğrenmenin Yaşı Yoktur' Projesi Tanıtıldı Üniversitemiz Taşova Yüksel Akın Meslek Yüksekokulunun Türkiye'de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi II programı kapsamında desteklenen ilk Avrupa Birliği projesi 'Öğrenmenin Yaşı Yoktur'un tanıtımı amacıyla bir basın toplantısı düzenlendi.


Üniversitemiz Taşova Yüksel Akın Meslek Yüksekokulunun Türkiye'de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi II programı kapsamında desteklenen ilk Avrupa Birliği projesi 'Öğrenmenin Yaşı Yoktur'un tanıtımı amacıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Amasya yerel ve ulusal basınından geniş katılımın olduğu toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, üniversitemiz yönetim kurulu, proje ortakları, ilgili personelimiz ve öğrenciler katıldı.

 

Üniversite olarak daha önce birçok AB projesi yürüttüklerini ifade eden Rektör Orbay; Taşova MYO'nun ilk AB projesi olması bakımından Öğrenmenin Yaşı Yoktur projesinin önemli olduğunu kaydetti. Orbay projenin hedefine ulaşmasını temenni ederek katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti.

Projeyle ilgili açıklama yapan Taşova Yüksel Akın MYO Müdürü M. Burak Bilgin;  Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi II' hibe programına ülke genelinde bin 207 projenin başvurduğunu, kabul edilen 37 proje arasında Taşova Yüksel Akın MYO'nun projesinin de olduğunu kaydetti. Bilgin projeyle ilgili verdiği bilgilerde şu cümleleri kaydetti.

"Okulumuz ilk defa 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında öğrenim hayatına başlamıştır. Okulumuzun eğitim hayatına katıldığı ilk günlerde ilan edilen Avrupa Birliği proje çağrısına başvuruda bulunmuştuk. Uzun bir değerlendirme sürecinden geçerek kabul edilen projemiz 1 Ekim 2016 tarihi itibariyle başlamış olup bir yıl süre ile uygulanacaktır.

"Türkiye'de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi II" hibe programında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı "Sözleşme Makamı" olarak, Milli Eğitim Bakanlığı "Operasyon Faydalanıcısı" olarak yer almakta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi (İKG) Program Otoritesi ise "Proje İzleme ve Kontrol" sürecini yönetmektedir. Projemizin genel amacı Hayat Boyu Öğrenme için uyumlu ve kapsamlı stratejilerin geliştirilmesinin ve uygulanmasının teşvik edilmesine katkı sağlamaktır. Projede hedef aktif olarak iş hayatına katılan kadın sayısının arttırılmasına, kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanarak toplum içindeki sosyal statülerinin yükselmesine, işsizliğin azalmasına ve böylelikle Amasya genelinde sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınma sağlanmasına katkıda bulunmaktır.

 

Hibe programında hedef kitle olarak 25-64 yaş aralığında İŞKUR'a kayıtlı işsiz kadınlar ile engelli işsiz kadınlar olarak belirlenmiştir. İlk aşamada hedef kitleye mesleki yeterlilik kazandırma, projede kazanılan mesleki yeterliliklerle birlikte istihdama katkı sağlama, eğitim konularında farkındalık yaratma, Organize Sanayi Bölgeleri başta olmak üzere üretim sektörleriyle irtibat ve istihdam sağlama amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda planlanan eğitimlerin gerçekleştirilerek sertifikalandırılmasına ya da daha önceki dönemlerde niyet edilmesine rağmen çeşitli nedenlerle yarım kalan sertifika programlarının da tamamlanması hedeflenmektedir.


Proje ortaklarımız Amasya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, Amasya Taşova Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Amasya Sevgican Anadolu Engelliler Derneği olarak belirlenmiştir. Projemizin kabul edilerek fiilen hayata geçmesi ile birlikte gerek Taşova ilçemizde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının gerekse Amasya il merkezi ve diğer ilçelerinde hizmet vermekte olan Organize Sanayi Bölgeleri (OSB), servis-otobüs işletmecileri, sanayi ve ticaret odaları, dernekler ile sivil toplum kuruluşlarının yoğun ilgi ve desteğini görmekteyiz. Bu destek bir taraftan projenin yürütülmesinde bizleri motive ederken diğer taraftan da yeni ve farklı projeler üretme isteğimizi artırmaktadır.

Proje süresince işsiz ve engelli işsiz toplam 130 kadın kursiyere 5 farklı alanda sertifikalı mesleki eğitim, 3 farklı alanda da sertifikalı genel beceri eğitimi verilmesi planlanmıştır.

Sertifikalı Mesleki Eğitimler olarak:

•          Okul Servisi ve Turizm işletmeciliği

•          Engelli ve Yaşlı Bakımı

•          Toplu Yemek ve Organizatörlük

•          Yenilenebilir Enerji Fizibilite Danışmanlığı

•          CAD Eğitimi

Sertifikalı Genel Beceri Eğitimleri olarak:

•          Uygulamalı Proje Döngüsü Yönetimi: PCM Eğitimi

•          İş Sağlığı ve Güvenliği

•          Girişimcilik Eğitimi planlanmıştır.

Mesleki eğitimlerin planlanmasının temelinde yüksekokulumuzda bulunan otobüs kaptanlığı programında turizm alanında uzmanlaşmış üç bayan öğretim görevlisinin kadın sorunlarına olan duyarlılığı neticesinde alanları olan servis işletmeciliği konusunda bayanlara eğitim verilmesi önerileri yatmaktadır.

Proje ortaklarımızın katkılarıyla engelli ve yaşlı bakımı üzerine eğitim almış bayanlara yönelik ciddi bir ihtiyaç olduğu belirlenmiş ve kurs kapsıma alınmıştır.

Toplu yemek ve organizatörlük kurslarının kursiyerlere ciddi istihdam sağlayacağı düşünülmektedir.

Bölgemizde artan yenilenebilir enerji yatırımları yükselen bir değer olarak ön plana çıkmaktadır. Hedef grubumuzdaki kursiyerlere yenilenebilir enerji fizibilite danışmanlığı konusunda verilecek eğitimlerle bu yöndeki yeteneklerinin artırılması hedeflenmektedir.

Mesleki becerilerine ciddi katkı sağlayacağı ve daha rahat iş bulabilecekleri öngörülerek işsiz bayanlara bilgisayar destekli tasarım (CAD) eğitimi verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.

Yine mesleki eğitimlerden ayrı olarak Girişimcilik (KOSGEB onaylı), İş Sağlığı ve Güvenliği, Proje Döngüsü (PCM) Eğitimleri ile kursiyerlerin genel beceri eğitimlerinin desteklenmesi düşünülmektedir.

Eğitimlerimize ilave olarak meslek kurslarını tamamlayacak şekilde beş farklı seminer ile teknik geziler icra edilecek bir adet istihdam paneli düzenlenecektir.

 

Taşova Yüksel Akın Meslek Yüksek Okulu olarak büyük bir heyecanla başlamış olduğumuz Avrupa Birliği projemizin en ideal şekilde amacına ulaşmasını temenni eder katılımlarınızdan dolayı hepinize saygılar sunarım." Toplantı yemek programının ardından son buldu.

Taşova Yüksel Akın MYO Avrupa Birliği
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
kartal escort