Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Koruyucu Aile konusunda tanıtım programı düzenlendi

Funda Varol’un öncülüğünde “Gönül Elçileri” projesinin bileşenlerinden olan “Koruyucu Aile” konusunda tanıtım programı düzenlendi

Koruyucu Aile  konusunda tanıtım programı düzenlendi
Koruyucu Aile  konusunda tanıtım programı düzenlendi Haber & Foto:Erhan Gündüz
Bu içerik 716 kez okundu.
Advert

    Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen "Gönül Elçileri" projesi kapsamında, "Koruyucu Aile" programı, Vali Dr. Osman VAROL'un eşi Funda VAROL öncülüğünde, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce geniş katılımlı bir etkinlikle tanıtıldı.
 
     Programa, Vali Dr. Osman VAROL ve eşi Funda VAROL, Tugay Komutanı Zafer UĞUR, Amasya Belediye Başkan Vekili Cengiz ERDEM, Cumhuriyet Başsavcısı Erol ÇELİK, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY, İlçe Kaymakamları, kurum müdürleri ve personeller, koruyucu aileler ve vatandaşlar katıldı.
 
     Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından düzenlenen programla ilgili konuşma yapan Funda VAROL şunları ifade etti: “ Sayın Valim, değerli hanımefendiler, beyefendiler, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyor, sizlerle bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum.
 
     Bugün burada ‘Koruyucu Aile’ programı ile ilgili çok güzel bir etkinlikte bir araya geldik. Her şeyden önce bu etkinlik bir gönül buluşmasıdır. Bu izmir oto kiralamale burada bize katılan tüm katılımcılara ayrıca teşekkür ediyorum.
 
     Koruyucu Aile Programı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın eşi Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendinin himayelerinde ‘Gönül Elçileri Projesi’ kapsamında yurdun dört bir tarafında başlatılan bir projedir. Amasya olarak biz de, gönüllerimizi ve emeklerimizi ortaya koyarak bu projeye destek vermek için tüm samimiyetimizle çalışmaya devam ediyoruz.
 
     “Gönül Elçiliği”, insana ve insanlığa hizmet için karşılık beklemeden emek veren kişi ve gruplar için kullanılan derin anlamlı bir ifadedir. İfadenin derinliği, yapılan işin içinde; akıl, düşünce, deneyim, beceri ve profesyonel uzmanlıklar kadar, inanç, değerler ve insan sevgisinin bulunmasından gelmektedir.
 
     Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendinin de belirttiği gibi, bu görevlerin resmi muhatapları olan eşlerimiz idari sorumluklarını yerine getirirken, bizler de bu anlamda onları desteklemek için harekete geçmiş bulunmaktayız. Şunu unutmamalıyız ki, hem toplumsal değerlerimiz, hem de dini değerlerimiz açısından, her ne kadar modern çağ insanları birbirine uzaklaştırsa da, kendisini komşusuna karşı bile mesul hisseden bir toplumun fertleriyiz. Gönül elçileri projesi de, tarihimizi, kültürümüzü, yaşam standartlarımızı ve inançlarımızı şekillendiren bu kadim kültürün somut olarak dışa vurulmasıdır. İhtiyaç sahibi insanlara ve insanlığa katkı sağlamak isteyen 7’den 77’ye herkes Gönül Elçisi olabilir.
 
     Gönül Elçileri Projesinin önemli programlarından birisi olan Koruyucu Aile Programı, çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına kavuşturulmalarını amaçlamaktadır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşamda karşımıza çıkan koşullar her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikler gibi izmir oto kiralamalerle bütünlüklerini devam ettiremeyip çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır.
 
     Bu izmir oto kiralamale, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır.
 
     Koruyucu Aile Hizmetinde amaç, çocuk için karmaşık ve sorunlu olan bir dönemde özenli davranılarak çocuğun bu dönemi örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamaktır. Koruyucu aile çocuklara, öz ailesi, okulu ve çevresiyle ilişkilerini devam ettirmelerini sağlayarak yardımcı olur.
 
     Koruyucu aile yanına yerleştirilerek tehlikeli ortamlardan uzak tutulan ülkemizin geleceği için yetiştirilen her çocuk, onun sorumluluğunu alan herkesin sevinci, mutluluğu ve başarısı olacaktır.
 
     İlimizde şu an 36 koruyucu aile bulunmaktadır. Bu alilerimizde 25 erkek, 20 kız olmak üzere toplam 45 korunan çocuğumuz bulunmaktadır.
 
     Koruyucu ailelerimizin her birine bu anlamlı davranış ve yüce gönülleri için teşekkür ediyorum.
 
 
 
     Çocuklarımızın özlemini duydukları ailelere kavuşmaları yolunda “her çocuk için bir aile” hedefi doğrultusunda sizlerin varlığını yanımızda hissetmek, gücümüze güç katacaktır.
 
     Hepinizi bu anlamlı projeye destek vermeye, koruyucu aile kapsamında ‘Gönül Elçisi’ olmaya davet ediyor, katılımınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.
 
     Hanımefendinin konuşmalarının ardından sırasıyla Yrd. Doç. Dr. Filiz DEMİRÖZ KMÇ ve Koruyucu Aile Hizmet Modeli hakkında, Amasya ASP İl Müdürlüğü Koruyucu Aile Biriminde sosyal çalışma görevlisi Hakime ARSLAN Koruyucu Aile Mevzuatı ile ilgili, Amasya İl Müftülüğünde görevli Baş Vaiz İdris LAP Koruyucu Aile Hizmet Modelinin dini açıdan değerlendirmesi ile ilgili sunumlarını yaptılar.
 
     Yapılan sunumların ardından Koruyucu Aile Hizmet Modeli kapsamında yanına çocuk yerleştirilen Yalçın ÖZCAN duygu ve düşüncelerini paylaştı.
 
     Programla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Dr. Osman VAROL, “Öncelikle hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.
 
     Arkadaşlarımız tarafından işin akademik yönünün arkasından mevzuat açısından bu işin nasıl yapıldığını ve arkasından da işin manevi tarafı bir de bu işi doğrudan yaşamakta olan bir hocamızın eşiyle birlikte tecrübelerini aktarmasıyla işin her boyutuyla ele alındığını görüyoruz. Çok kıymetli Hanımefendi Emine ERDOĞAN’ın öncülüğünde yürütülen Gönül Elçileri Projesinin programlarından bir tanesi ve çok ciddi, düzgün bir mevzuatla da uygulamaya geçmiş gerçekten iyi program. Toplumumuzda korunmaya ihtiyacı olan çocuklarımıza devletimizin sağladığı imkânların yanında, toplumumuzun gönüllülük ve yardımseverliğiyle desteklenerek işin için girmeleri gerçekten çok anlamlı. Çok kıymetli eşim Funda VAROL Hanımefendi, bunun tekrardan kamuoyunda gündeme getirilmesi anlamında böyle bir program yapmayı düşündü. İyi ki de yapmış ona da teşekkür ediyoruz. Bu programın tekrardan gündeme gelmesi, insanların aklına düşürülmesi yaygınlaşabilir diye düşünüyorum. Ben burada öncelikle Hanımefendi Emine ERDOĞAN’a, çünkü Türkiye çapında uygulamanın yayılmasında onun destekleri çok önemli, bu programa gönüllü olarak katılmış ailelerimize, çalışmaları yapan kurumlarımıza ve çalışanlarına, Funda Hanımefendiye ve bu salonu dolduran herkese teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.
 
     Vali Dr. Osman VAROL tarafından Yrd. Doç. Dr. Filiz DEMİRÖZ’e çiçek takdim edilmesinin ardından program sona erdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X