Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

1 Haziran'da Yasaklar Kalkıyor Normalleşme Takvimi Başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Normalleşme takvimini açıklandı! Türkiye 1 Haziran tarihinden itibaren normalleşme takvimi için ciddi kararları hayata geçiriyor.

1 Haziran'da Yasaklar Kalkıyor Normalleşme Takvimi Başlıyor
1 Haziran'da Yasaklar Kalkıyor Normalleşme Takvimi Başlıyor Volkan Hamdi Yolaçan
Advert

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Normalleşme takvimini açıklandı! Türkiye 1 Haziran tarihinden itibaren normalleşme takvimi için ciddi kararları hayata geçiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Corona virüs sonrası için yeni normalleşme sürecinin 1 Haziran'da başlayacağını açıkladı. Bu kapsamda, Sürücü kursları, Millet kıraathanesi, Gençlik merkezleri, Müze ören yerleri, Hayvan satış yerileri belirtilen iç şartlar kapsamında 1 Haziran'dan itibaren açılıyor. 

1 Haziran’da çoğu yasaklar kalkıyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaş kısıtlaması ile ilgili merak edilen sorularada son noktayı koydu. Alınan yeni karara göre, "65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek.  20 yaş altı ile ilgili sokağa çıkma uygulamasını 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba ve Cuma günler 14-20 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasına tabii olmayacak." ifadelerini kullandı. 

İŞTE YENİ KARARLAR:

* Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz.

* İdari izinde bulunan, esnek çalışma sisteminde olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak.

* Kreşler ve bakımevleri 1 Haziran'da açılacak.

* Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca takip edilecek.

* 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek.

* İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecektir.

* 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba- Cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

* 1 Haziran itibariyle restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır.

* Turizm tesislerinin bünyesinde işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsamı ve saati ayrıca değerlendireceğiz.

* Plajlar, milli parklar, bahçeler 1 Haziran'da faaliyete geçebilecek. * Müze ve ören yerleri de 1 Haziran'da açılıyor.

* Hayvan satış yerleri 1 Haziran, hipodromlar 10 Haziran'da yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır.

* Deniz turizmi balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır.

* Sürücü ve benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren, kütüphaneler, gençlik merkezleri, kampları, kıraathaneler 1 Haziran'dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecektir.

* Açık havada konserler, yine saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecektir.

Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyuyla paylaşacaktır. Aldığımız kararların ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yeni normal düzeninde maske, mesafe ve temizlik. Bu hususları aman ihmal etmeyin. Muhakkak maske ile dolaşalım, muhakkak fiziki mesafeye dikkat edelim, muhakkak temizliğe dikkat edelim. Bunlar bizim üç vazgeçilmezimizdir. Bu duygularla sizleri, sevgiyle, saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla..."

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X